Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám jmenovanou klávesnici z titulku. Po levé straně je ovládací kolečko a dvě klávesy pro spouštění kancelářských aplikací. Pohyby kolečka emulují klávesy PgUp a PgDn. Stisky kláves pro spouštění kancelářských aplikací a kolečka negenerují žádné události pozorovatelné v xev
, ale /var/log/messages
mi radí, že pomocí setkeycodes e013 a e014 <keycode>
těmto klávesám můžu přiřadit nějaký kód. Takže jsem pro stisknutí kolečka nastavil na Enter příkazem setkeycodes e023 28.
Teď bych navíc potřeboval na zbývající tlačítka namapovat nějaké XF86 symboly, nejlépe XF86Excel
a XF86Word
, ale nějak jsem nepochopil konfiguráky klávesnice pro x11. Poradí mi někdo jak na to?
Jistě, po stisknutí kolečka se "stiskne" Enter. Dál jsem podle stránek namapoval i ty dvě klávesy:
setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
Ty už generují události v xev
a jsem schopný k nim přiřadit symboly:
xmodmap -e 'keycode 147 = XF86Word' xmodmap -e 'keycode 159 = XF86Excel'
Mezitím se někde keycode 148 přeloží na 159, ve druhém řádku není chyba. Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Mělo by pomoct namapování scancodu na keycody dát do init skriptů a konfiguraci xmodmap uložit do souboru ~/.Xmodmap případně /etc/X11/xinit/.Xmodmap
Nakonec jsem to vyřešil následovně:
1. do startup scriptů jsem přidal:
setkeycodes e023 28 setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
2. doplnil jsem keykódy do /usr/share/X11/xkb/symbols/inet
(cesta v distribuci openSuSE 11.0), do sekce xkb_symbols "geniuscomfy2"
viz přiložený patch.
key <I13> { [ XF86Word ] }; key <I1F> { [ XF86Excel ] };
3. používám model klávesnice "geniuscomfy2" - setxkbmap -model geniuscomfy2
.
Tiskni
Sdílej: