Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Dobry den,
stavim si pocitac s novym procesorem od intelu a resim jakou desku vybrat. Mam nasledujici kandidaty:
1) EVGA X58 SLI - je v HCL, neni nejlevnejsi ani nejvykonejsi
2) Gigabyte GA-EX58-UD4P s.1366 - vykonna, hlaseny problemy se sitovkou, jinak snad bez problemu
3) Asus P6T Deluxe - drazsi nez GB, vyhoda snadne pretaktovani, take zname problemy s LAN
Provozovat na tom budu Debian nebo Ubuntu 64bit, pokud mozno s distribucnim jadrem (i kdyz vlastni kompilaci se uplne nebranim).
Co mi poradite ?
diky
Georgius
Vzal bych Asus, všechny desky jsou založeny na stejném chipsetu, zvukovka ADI AD2000B prý funguje až na S/PDIF výstup, řadič Marvell 88SE6111 je tady s námi už celkem dlouho, tak by měl šlapat v pohodě. Co se týče síťovky tak Marvell 88E8001 by měl šlapat, ale ještě v říjnu minulého roku se psalo o chybě v 88E8056, ovšem je otázka zda-li již není tato chyba opravena (obzvláště, když se verze V2 chlubí bootem do Linuxu a funkční sítí), přinejhorším to vyřeší pár stovek za prověřenou síťovku. A FireWire VIA VT6308 snad bude také šlapat, když ho využívají i v Shuttle LinuXPC SD3002W. Pak dej vědět jak jsi nakonec dopadl.
Tiskni
Sdílej: