Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Ahoj,
potrebuju poradit, jaky je aktualne nejvyhodnejsi HW pro provoz OpenWRT. V minulosti byl doporucovan Asus500, co je vhodne pouzit ted?
Chci to pouzit jako wifi router pro domaci sit, ktery bude zajistovat konektivitu do UPC. Dale potrebuju, aby na tom byl USB port a mozno pripojit disk pro torrent downloady, dale moznost doinstalovat OpenVPN.
Taky bych chtel HW, kde je mozno provozovat 2.6 kernel a nejnovejsi verze OpenWRT.
Dik za jekekoliv hinty.
ja mam Asus WL500G Premium v1 a zatial absolutna spokojnost...
bezi mi na nom openvpn, rtorrent, samba3 a su k nemu pripojene 2 USB disky, tie sa vypinaju cez sdparm pri neaktivite.
wifi som ale zatial neriesil, ale podla mna nebude problem ani s nou.
Tak to je úplne ten pravý. Tiež ho mám doma. Najväčšia výhoda je podla mňa 32MB pamäte RAM. Mám tam OpenWrt, beží stabilne, nepadá. Nevýhoda je /ako sa to vezme/ je že Wi-Fi je plne podporovaná iba v 2.4 jadre.
jj, 500gp, naprosta spokojenost, pri moznosti volby doporucuju v1
V Asusech býval chipset broadcom a nejsem si jist zda ve 2.6 kernelu bez problémů funguje. Ví se o tom a dá se vzít nejnovější openwrt s kernelem 2.4 (jsou tam přímo image).
Co jsem četl, tak doporučují něco s Atheros chipsetem. Výrobce je prý dostatečně linux friendly. Nevím ale konkrétní zařízení.
Taky by mě to zajímalo, protože sám potřebuju nějaké AP pro vnitřní použití (USB snad ani nepotřebuju) a dívám se na Asus WL-520gU.
V nekterych tabulkach na uvedenych adresach jsou zavadejici informace jako napr. zamena 100Mbit za 1Gbit LAN...
Vite nekdo o nejakem routeru s gigabitovym WAN i LAN a aspon jednim USB portem? Nejlepe s OpenWRT, staci 2.4GHz pasmo...
Vypada to pekne, ale mel jsem na mysli spis all-in-one reseni jako Asus RT-N15 N (chybi USB) nebo D-Link DIR-655 (WAN je jen 100Mbit) s cenou okolo 3000Kc... Chci to pro domaci sit, takze neni potreba profi zarizeni
Nejde mi ani tak o OpenWRT jako all-in-one kousek s gigabitem a USB portem za rozumnou cenu. Jen me dost zarazi ty reci o realne propustnosti mezi WAN a LAN :-/
Zajímavě se mi jeví compex (www.cpx.cz). Používají atheros chipset a jde na ně dát openwrt (aspoň na některé).
Jake mas zkusenosti s RouterStation Pro? Zacinam o tom vazne uvazovat v kombinaci s SR71-A.
S OpenWRT jsem se jeste do styku nedostal, takze mozna nektere otazky budou "stupid"...
Zajimalo by me:
Jeste me napada zda se da RouterStation Pro s wifi kartou prepnout do modu klienta a byt pripojen k netu bezdratove? Pujdou pak data do vnitrni site pres router nebo je router poveseny jen na WAN konektoru a zbytek se chova jako "switch"? (sorry za probouzeni stareho vlakna...)
Mám trochu strach, že klasickým MIPSem na 300 MHz nepůjde routovat / firewallovat gigabit... Třeba populární Asus WL500GP nebo Ovis WLA5000 údajně reálně uroutují tak 20-50 Mbps. Tzn. muselo by to mít nějaký výkonnější procesor a čipset. Pokud to nebude radikálně nová generace hardwaru, tak to bude na úkor spotřeby a topení... S nejmenším topným výkonem by to mohlo zvládnout nějaké ATOMové PCčko, nebo snad Geode LX (ale tam může být slabým místem PCI).
Co třeba některá z těchto desek:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Tiskni
Sdílej: