Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Ahoj,
potrebuju poradit, jaky je aktualne nejvyhodnejsi HW pro provoz OpenWRT. V minulosti byl doporucovan Asus500, co je vhodne pouzit ted?
Chci to pouzit jako wifi router pro domaci sit, ktery bude zajistovat konektivitu do UPC. Dale potrebuju, aby na tom byl USB port a mozno pripojit disk pro torrent downloady, dale moznost doinstalovat OpenVPN.
Taky bych chtel HW, kde je mozno provozovat 2.6 kernel a nejnovejsi verze OpenWRT.
Dik za jekekoliv hinty.
ja mam Asus WL500G Premium v1 a zatial absolutna spokojnost...
bezi mi na nom openvpn, rtorrent, samba3 a su k nemu pripojene 2 USB disky, tie sa vypinaju cez sdparm pri neaktivite.
wifi som ale zatial neriesil, ale podla mna nebude problem ani s nou.
Tak to je úplne ten pravý. Tiež ho mám doma. Najväčšia výhoda je podla mňa 32MB pamäte RAM. Mám tam OpenWrt, beží stabilne, nepadá. Nevýhoda je /ako sa to vezme/ je že Wi-Fi je plne podporovaná iba v 2.4 jadre.
jj, 500gp, naprosta spokojenost, pri moznosti volby doporucuju v1
V Asusech býval chipset broadcom a nejsem si jist zda ve 2.6 kernelu bez problémů funguje. Ví se o tom a dá se vzít nejnovější openwrt s kernelem 2.4 (jsou tam přímo image).
Co jsem četl, tak doporučují něco s Atheros chipsetem. Výrobce je prý dostatečně linux friendly. Nevím ale konkrétní zařízení.
Taky by mě to zajímalo, protože sám potřebuju nějaké AP pro vnitřní použití (USB snad ani nepotřebuju) a dívám se na Asus WL-520gU.
V nekterych tabulkach na uvedenych adresach jsou zavadejici informace jako napr. zamena 100Mbit za 1Gbit LAN...
Vite nekdo o nejakem routeru s gigabitovym WAN i LAN a aspon jednim USB portem? Nejlepe s OpenWRT, staci 2.4GHz pasmo...
Vypada to pekne, ale mel jsem na mysli spis all-in-one reseni jako Asus RT-N15 N (chybi USB) nebo D-Link DIR-655 (WAN je jen 100Mbit) s cenou okolo 3000Kc... Chci to pro domaci sit, takze neni potreba profi zarizeni
Nejde mi ani tak o OpenWRT jako all-in-one kousek s gigabitem a USB portem za rozumnou cenu. Jen me dost zarazi ty reci o realne propustnosti mezi WAN a LAN :-/
Zajímavě se mi jeví compex (www.cpx.cz). Používají atheros chipset a jde na ně dát openwrt (aspoň na některé).
Jake mas zkusenosti s RouterStation Pro? Zacinam o tom vazne uvazovat v kombinaci s SR71-A.
S OpenWRT jsem se jeste do styku nedostal, takze mozna nektere otazky budou "stupid"...
Zajimalo by me:
Jeste me napada zda se da RouterStation Pro s wifi kartou prepnout do modu klienta a byt pripojen k netu bezdratove? Pujdou pak data do vnitrni site pres router nebo je router poveseny jen na WAN konektoru a zbytek se chova jako "switch"? (sorry za probouzeni stareho vlakna...)
Mám trochu strach, že klasickým MIPSem na 300 MHz nepůjde routovat / firewallovat gigabit... Třeba populární Asus WL500GP nebo Ovis WLA5000 údajně reálně uroutují tak 20-50 Mbps. Tzn. muselo by to mít nějaký výkonnější procesor a čipset. Pokud to nebude radikálně nová generace hardwaru, tak to bude na úkor spotřeby a topení... S nejmenším topným výkonem by to mohlo zvládnout nějaké ATOMové PCčko, nebo snad Geode LX (ale tam může být slabým místem PCI).
Co třeba některá z těchto desek:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Tiskni
Sdílej: