Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Návrh NFS je i ve verzi 4 dost katastrofální, přitom SMB/CIFS je otevřený protokol a velmi jednoduše se s ním pracuje. Práva má rozhodně lépe vyřešena než NFS a stejně jako autentifikaci vás nikdo nenutí je používat. Dobré zkušenosti mám s D-Link DNS-3xx. Gigabitové rozhraní je k ničemu, stejně jej žádný z běžných NASů neumí využít (i když z neznámých důvodů běhá o chlup rychleji), rychlost bývá maximálně kolem 8-10 MiB/s.
No, jsou to jenom desky, ale výkonem by měly vyhovovat:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Aby to zvládlo udávit Gb LANku, mělo by to mít nejlíp v čipsetu SATA port a nejlíp v čipsetu LAN. ICH7 má on-chip jenom SATA port, LANka musí být připojená přes PCI nebo PCI-e x1 - budiž, to je taky v pořádku. HubLink z ICH7 na i945 north bridge má tuším 1 GBps, takže to je v klidu. Například hypotetický stroj, který by měl GbEth port a diskový řadič na jediném segmentu PCI 32b@33Mhz, by dával nějakých maximálně 50 MBps, protože po tom PCI segmentu ten provoz musí protéct dvakrát (do RAMky a zpátky). Dnešní disky i GbEth LAN umí až 100 MBps.
Už aby se objevily ATOMové desky nové generace s SCH čipsetem - jediný čip vedle procesoru, topný výkon cca do 2W, má 2 porty PCI-e x1 (šly by použít na GbEth LAN a SATA řadič).
Pokud to nemusí být zrovna Atom, tak mám vyzkoušeno že VIA C7 v desce s chipsetem CN896 s PCIe 1 Gb síťovkou je schopná přes FTP přenést při dostatečně rychlém disku i 900 Mbps (rychlost z cache v RAM, ze samotného disku dá 700-800 Mbps, což je omezeno diskem). Cena v provedení uATX je podobná jako u desky s Atomem.
Moje deska VIA MM3500 má sice na desce taky jen 100 Mbps, ale má jeden PCIe 16x slot a v něm PCIe 1x 1Gb síťovou kartu s chipem Marvell 88E8053. A jak měním disky v tomto serveru a PC jako stanice na druhé straně, tak to stále dává více a více. Oproti Athlonu 2500+ s realthekem v PCI to dávalo 40 MB/s, oproti Athlonu x2 5600+ to dávalo cca 70 MB/s a po výměně disků za Seagate 1,5 TB to dává až oněch 900 Mbps, stabilně dle disku 90-100 MB/s. Ještě pro doplnění, těch 100 MB/s to dává i přesto, že je datový disk je šifrovaný AES, HW šifrování v CPU má něco do sebe
Takže s rozumnou síťovkou je i tak slabý procesor jako VIA C7 schopný dodávat zajímavé toky dat. Nicméně NFS nebo ata over ethernet jsem tam nezoušel, stačí mě samba doplněná o FTP. Ještě tam běží DC klient a je nutné uznal, že při uploadu nad 4 MB/s už to začíná být trochu dýchavičné.
Zkuste se kouknout na servery fy Synology. Mají Gbit LAN a i umí NFS. Bohužel za 2.5k to nebude. Já mám DS107+ s diskem Seagate 630GB. Kopírování souboru cca 700MB zvládá přes Sambu cca 16MB/s. PC má Gbit síťovku Realtek a jde to přes Gbit switch D-Link.
Sambu jsem uvedl kvůli rychlosti. Ten NAS umí i NFS. Pokud mi zítra vyjde čas, můžu zkusit rychlost přes NFS. Jinak interně to jede na Ext3. Ten box co jste uvedl jede asi na FAT. Možná v tom je ten problém s právy.
Tiskni
Sdílej: