Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Situace: domácí síť, drátovaná i bezdrátová. Součásti: několik počítačů, IP telefon (SIP), routeroserver ze starého počítače.
Teď bych rád rozdělil role routeru a serveru. Routování bych rád svěřil nějaké krabičce, co bude mít/umět:
Naopak to nemusí umět DNS cache, tiskový server a další věci, co zastane lépe samostatný server.
Doporučuji některý router od Linksys nebo Asus + OpenWRT firmware...
Jinak, jako router doporučuji Linksys WRT54GL.
Ohledně firmware - pokud nechcete nastavovat router ručně přes ssh a chcete mít out-of-box funkční router, mrkněte na DD-WRT. Navíc podle toho, co jsem slyšel, na něm jde ipv6 tunel nastavit v web gui na pár kliknutí...
Jeden z důvodů pro změnu je zvednutí spolehlivosti* a správa základního prvku sítě stylem "nainstaluj a zapomeň". Jak jsou na tom v těchto ohledech OpenWRTí krabičky?
* v routeroserveru jsou dva disky kompletně zrcadlené skrz RAID 1. Před týdnem jeden z nich odešel takovým způsobem, že se běh počítače zastavil a LiLo pak nezvládlo nabootovat. Sice bylo vyměněno z GRUB, ale stín pochybnosti zůstává. Obzvlášť proto, že k jakýmkoliv dřívějším závadám (byť ne tak závažným) došlo, když jsem byl někde pryč a neměl jsem dostupný internet...Já mám s OpenWRT jen ty nejlepší zkušenosti...
Sice jsou ze začátku trošku složitější na nastavení (co mi chybí je kvalitní dokumentace pokročilejších funkcí typu ipv6 - člověk většinou něco vygoogluje, ale hodila by se oficiální dokumentace - oficiální wiki tyto "howtos" většinou poskytuje, nicméně buď pro starší verze nebo nejsou kompletní), občas člověk narazí na nějaký bug, nicméně, když se to už nastaví, funguje to spolehlivě (např. já do nastavení svého routeru nehrabal už asi půl roku a ani pro to nemám důvod)...
ps. Jinak, doporučuji sáhnout po starší verzi 7.09, nová verze ještě nemá všechny bugy vychytané a například mě instalace qos spolehlivě zhodila celý router (pomohl jen reinstall - systém odmítl komunikovat po síti, restarty nepomohly).
...a nebo jen "nějaké lepší" AP + ten starý počítač, který tohle všechno jistě zvládne
Pardon, nepřečetl jsem si "zadání" pozorně. Beru zpět.
Tiskni
Sdílej: