Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Situace: domácí síť, drátovaná i bezdrátová. Součásti: několik počítačů, IP telefon (SIP), routeroserver ze starého počítače.
Teď bych rád rozdělil role routeru a serveru. Routování bych rád svěřil nějaké krabičce, co bude mít/umět:
Naopak to nemusí umět DNS cache, tiskový server a další věci, co zastane lépe samostatný server.
Doporučuji některý router od Linksys nebo Asus + OpenWRT firmware...
Jinak, jako router doporučuji Linksys WRT54GL.
Ohledně firmware - pokud nechcete nastavovat router ručně přes ssh a chcete mít out-of-box funkční router, mrkněte na DD-WRT. Navíc podle toho, co jsem slyšel, na něm jde ipv6 tunel nastavit v web gui na pár kliknutí...
Jeden z důvodů pro změnu je zvednutí spolehlivosti* a správa základního prvku sítě stylem "nainstaluj a zapomeň". Jak jsou na tom v těchto ohledech OpenWRTí krabičky?
* v routeroserveru jsou dva disky kompletně zrcadlené skrz RAID 1. Před týdnem jeden z nich odešel takovým způsobem, že se běh počítače zastavil a LiLo pak nezvládlo nabootovat. Sice bylo vyměněno z GRUB, ale stín pochybnosti zůstává. Obzvlášť proto, že k jakýmkoliv dřívějším závadám (byť ne tak závažným) došlo, když jsem byl někde pryč a neměl jsem dostupný internet...Já mám s OpenWRT jen ty nejlepší zkušenosti...
Sice jsou ze začátku trošku složitější na nastavení (co mi chybí je kvalitní dokumentace pokročilejších funkcí typu ipv6 - člověk většinou něco vygoogluje, ale hodila by se oficiální dokumentace - oficiální wiki tyto "howtos" většinou poskytuje, nicméně buď pro starší verze nebo nejsou kompletní), občas člověk narazí na nějaký bug, nicméně, když se to už nastaví, funguje to spolehlivě (např. já do nastavení svého routeru nehrabal už asi půl roku a ani pro to nemám důvod)...
ps. Jinak, doporučuji sáhnout po starší verzi 7.09, nová verze ještě nemá všechny bugy vychytané a například mě instalace qos spolehlivě zhodila celý router (pomohl jen reinstall - systém odmítl komunikovat po síti, restarty nepomohly).
...a nebo jen "nějaké lepší" AP + ten starý počítač, který tohle všechno jistě zvládne
Pardon, nepřečetl jsem si "zadání" pozorně. Beru zpět.
Tiskni
Sdílej: