Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
rdate
volaného při zavádění systému.
hwclock -w
)? Jestli to není prostě tím, že hardwarové hodiny jdou od nějaké doby pořád o 25 minut špatně, a jen se při startu počítače čas z těch hodin obnoví (protože není kde jej vzít jinde).
Potom by ale ke zpoždění mělo docházet i při krátkodobém vypnutí, což se neděje. Jinak mě ale nenapadá žádné vysvětlení. Bylo by dobré někdy po zapnutí kouknout do biosu. Nebo třeba jednou nechat počítač přes noc bežet a ráno zkontrolovat, jestli se sw a hw hodiny nerozcházejí. I když mi přijde pravděpodobnější, že problém je někde v synchronizaci času při bootu nebo vypínání.
Jestli se to podaří vyřešit, docela by mě zajímalo, v čem byl zakopaný pes ;)
HARDWARECLOCK="UTC" HARDWARECLOCK="localtime"v rc.conf? (Pro dualboot localtime pro pouze linux UTC)
Díky všem za reakce:
ad UTC - hw hodiny mam nastavené na UTC, čas ve Windows neřešim, bootujou tak 3x do roka.
ad synchronizace systohw - zkoušel jsem pokaždé ručně a navíc to systém dělá při shutdownu sám.
ad ntp|rdate, apod. - samozřejmě že používám, jakmile zjistím, že se hodiny zase posunuly, je to nejrychlejší způsob jak je zase seštelovat. Automaticky to ale dělat nemůžu, protože síť mi nastartuje poměrně pozdě, pokud vůbec. vyhovuje mi to dělat ručně - aspoň mam přehled.
Jinak novinka - dneska přes noc se hodiny posunuly o 2 vteřiny dopředu. mam takový tušení, že to bude nějaká úplná blbost...
-m.
Tiskni
Sdílej: