OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Je to úplně jedno, každá současná distribuce Ti na něm poběží úplně stejně. Záleží na tom, ve které se nejvíce orientuješ. Pokud teprve hledáš kde zakotvit, tak Ti nikdo neporadí. Sám si musíš vyzkoušet několik distribucí a pak se rozhodnout, která Ti nejvíce vyhovuje. Cíl lze dosáhnout se všemi, vše je jen otázkou osobních preferencí.
Dell, dodavá notebooky s Ubuntu - jestli to pomůže, a pokud jsi začatečník, tak je to asi dobrá volba.
Ja bych volil SuSe - ale to je tak, jak je již napsáno - která z distribucí ti vyhovuje tu zvol :)
SuSe 10.3 -11.1 na noteboocích s grafikou NVidia jsem viděl několik, vše Ok, krom nějakých zádrhelů s hibernací.
Jesti tam máš tu grafiku od Intelu, žádný problém, ale možná Tě trošku potrápí nastavení více monitorů :(.
Zdravím, osobně mám Dell Inspiron 6400 sic se jedná o starší model, ale má Intel grafiku. Osobně problém s více monitory jsem nespozoroval. V Debianu a Ubuntu to jeden OK .. jiné distribuce jsem nezkoušel.
Nejedná se o žádný problém s provozem :), ale problémy se správným nastavením xorg.conf pro práci s více různými monitoty (v případě D-Sub ne DVI) na více místech a využivání režimu jen monitor (display zhasne!) nebo jen notebook nebo oba (virtuální plocha).
A to by mně popravdě ten xorg.conf zajímal - jestli teda funguje pro více zařízení(monitorů s různým rozlišením a poměrem stran) a umožnuje režimy výše popsané - myslím to vážně - třeba mi to pomůže doladit některá nastavení.
Tiskni
Sdílej: