Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
Je to úplně jedno, každá současná distribuce Ti na něm poběží úplně stejně. Záleží na tom, ve které se nejvíce orientuješ. Pokud teprve hledáš kde zakotvit, tak Ti nikdo neporadí. Sám si musíš vyzkoušet několik distribucí a pak se rozhodnout, která Ti nejvíce vyhovuje. Cíl lze dosáhnout se všemi, vše je jen otázkou osobních preferencí.
Dell, dodavá notebooky s Ubuntu - jestli to pomůže, a pokud jsi začatečník, tak je to asi dobrá volba.
Ja bych volil SuSe - ale to je tak, jak je již napsáno - která z distribucí ti vyhovuje tu zvol :)
SuSe 10.3 -11.1 na noteboocích s grafikou NVidia jsem viděl několik, vše Ok, krom nějakých zádrhelů s hibernací.
Jesti tam máš tu grafiku od Intelu, žádný problém, ale možná Tě trošku potrápí nastavení více monitorů :(.
Zdravím, osobně mám Dell Inspiron 6400 sic se jedná o starší model, ale má Intel grafiku. Osobně problém s více monitory jsem nespozoroval. V Debianu a Ubuntu to jeden OK .. jiné distribuce jsem nezkoušel.
Nejedná se o žádný problém s provozem :), ale problémy se správným nastavením xorg.conf pro práci s více různými monitoty (v případě D-Sub ne DVI) na více místech a využivání režimu jen monitor (display zhasne!) nebo jen notebook nebo oba (virtuální plocha).
A to by mně popravdě ten xorg.conf zajímal - jestli teda funguje pro více zařízení(monitorů s různým rozlišením a poměrem stran) a umožnuje režimy výše popsané - myslím to vážně - třeba mi to pomůže doladit některá nastavení.
Tiskni
Sdílej: