Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj, uvažuji nad koupením něčeho, co by primárně sloužilo jen jako pohodlná čtečka pdf souborů v metru nebo vlaku. Mám doposud PDA od Asusu, ale je to kousek z roku 2005 a to čtení na něm je fakt otrava (velikost , ovládání apod.). Nemám moc penez, takže i toto je jeden z rozhodujících faktorů co koupit. Co byste mi doporučili? Díky
Asi pred tydnem jsem v Brne na mobil pohotovosti videl G1 za 6500 jako novou - jeste folie na displeji. Takze cena by sla otazkou je co displej (velikost) precejen na cteni je to stale dost mrnavy.
Mozna by bodnul netbook - nejaky levny usporny (bateriove) model od Asusu.
Souhlasim, ctecka je idealni. Ale doporucuji davat pozor, jsem vlastnikem ctecky Sony PRS-505 a ackoliv je u ni psane, ze .pdf podporuje, je na normalni .pdf naprosto nepouzitelna, pokud na ni chce clovek .pdf mermomoci pouzivat, tak je vetsinou potreba zmenit format stranky (a mam zkousenosti, ze pri zmene velikosti stranky nastavaji casto problemy s diakritikou i jinymi vecmi).
Tiskni
Sdílej: