Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Čau, potřebuju poradit s grafickou kartou. Rozhod jsem se, že si koupím nový počítač a nějak nevím jestli tuhle kartu (viz. titulek) vzít nebo ne. Totiž budu provozovat převážně linux, takže proto si nejsem jistý jestli je to dobrá volba. Jako klidně bych vzal nějakou nVidii, ale co jsem koukal na testy tak tahle karta je opravdu vykonově dobrá za tu cenu (3116kč u alfacompu). Máte s ní někdo zkušenosti v linuxu? Jaký je rozdíl výkonu mezi linux a windows. Jak je na tom s wine? Pokud byste ji nedopořučili, tak jakou (nejspíš nVidii) místo ní? Aby se jí vyrovnala výkonem s co nejmenším rozdílem v ceně.
Jinak nijak moc hry hrát nebudu, ale občas jo, aspoň to málo co na linuxu (savage 2, trackmania, openarena, wesnoth, ...) je a neco třeba i přes wine (gothic 1,2,3, CS 1.6, ...), takže dobrá 3D akccelerace je nutná. Jinak z nových her si chci hlavně zahrát Arma 2, jako primárně na windows, ... jedině že by nějakým zázrakem šla přes wine :)
Díky moc za jakékoli rady.
Uiii
Jiná možnost než NVidia na Linuxu neexistuje. Pročti si diskuze nejen na Ábíčku a pochopíš proč. To, že má HW potenciál je sice pěkné, ale pokud nemá kvalitní ovladače, tak je to jen bezcenný kus železa. Z ATI ani náhodou nedostaneš stejný výkon na Linuxu jako na Windows.
Přesně tak, dlouho jsem se trápil s několika kartami ATI, až jsem nakonec zjistil jak je řešení jednoduchhé.. Vyměnit je za NVIDIA
Ale na druhou stranu ani u karet NVIDIA není výkon v linuxu totožný s Windows
Tiskni
Sdílej: