Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Master Headphone Tone Bass Treble 3d control - center 3d control - depth 3d control - switch pcm pcm capture * pcm center pcm fron pcm lfe pcm side pcm surround front surround center lfe side synth * synth capture * line-in line2 * line2 capture * cd microphone * microphone capture * mic boost +20dB * phone iec958 optical iec958 optical capture iec958 optical raw pc speaker aux aux2 * aux2 capture * analog capture boost * analog mix * analog mix capture * audigy analog/digital output jack audigy cd audigy cd capture external amplifier hd analog center/lfe hd analog front hd analog rear hd analog side hd spdif center/lfe hd spdif front hd spdif rear hd spdif side hd channel capture hd source capture
No já mám taky Audigy 2 a mikrofon mi funguje v LINE2 - je ale zastrčen do LINE1 - MIC.
Hlasitost (citlivost) mikrofonu nastavuje v KMix, ale ne ve VÝSTUP, ale ve VSTUP. V repro ani ve sluchátkách není slyšet zmena hlasitosti, ale v záznamu ano.
Hlasitost ve sluchátkách řídím na VÝSTUP LINE2.
Jinak na předním panelu je potenciometr, kterým jde taky štelovat citlivost mikrofonu (mám jej na maximum).
Takze nejde analogovy mikrofonni vstup ?
A linkovy jde ?
v terminalu spustite cat /dev/dsp a pri nejakem signalu na vstupu se budou menit znaky vypisovane cat-em.
Jeste bych zkusil alsamixer.
Spis to ale vypada na chybejici a nebo nevhodny driver v jadre.
A ze se tak ptam - hraje 2 ZS aspon lip jak zvukovka v notebooku - proste bezna integrovana.
Ptam se ciste ze zajimavosti pac jsem nedavno testoval ext usb zvukovku Creative - uz nejaka profi a ze bych si sedl z rozdilu oproti zvukovce v levnym notebooku na p***l to se teda rict neda. Testovano na sluchatkach Koss GT 5 a ruznych 320 kbit/s mp3.
Tiskni
Sdílej: