Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Acer Extensa 355, fungoval nějakou dobu v pohodě, ale nyní:
při startu GRUBU zamrzne nebo teď při posledním pokusu s jinou verzí se restartuje.
Pokud vejdu do BIOSu, všechno ok, můžu projet všechny položky, jenom ne nastavení hdd,času a grafiky (první položka v menu, něco jako basic settings). Potom co se začne načítat obrazovka se ntb zasekne u Time : a dál nepokračuje.
FreeDOS se na něm spustí a funguje. (to co jsem zkoušel byl jen flash biosu a příkazová řádka)
Odhaduji, že GRUB se zasekne/restartuje kvuli nějakému volání funkce BIOSu. Už jsem dokonce notebook kompletně rozbral, všechno jsem připojil/odpojil, ale problém jsem nenašel. Má zasebou také flash biosu, takže poškozený bios to zřejmě není.
Děkuji za jakékoliv informace, docela bych rád tento notebook zprovoznil 
vyměnit baterku pro CMOS nemůžu. Nevím kde na desce ntb je a nebo je někde dole, kam se nedostanu. Jinak stejně je už mrtvá, ale to byla už i dříve, takže to nehraje roli.
Jinak stejně je už mrtvá, ale to byla už i dříve, takže to nehraje roli.LOL! Tak to si myslíš ty a Máňa z prodejny s textilní galaterií, že to nehraje roli...
Vybitou baterku to hlásilo už cca když jsem ten ntb před rokem dostal do ruky a hlásí jí to pořád. A kdybych jí náhodou chtěl vyměnit, tak není pod klávesnicí ani na přední straně MB, takže bych ten ntb musel vykuchat kompletně a to je poslední věc, kterou se mě chce dělat... čím víc toho rozeberu, tím je vetší šance, že to nedám do původního stavu 
To je možné, vyzkouším. Ona je už vůbec sranda, protože jsem nikdy neměl originální adaptér k tomu ntb, tak ho místo 19V a 2.4A napajim 17V a 1,2A, ale to fungovalo dobře. Ale je možné, že to má špatný vliv na vybitkou baterku.
Díky za rady. Jdu rozebírat 
Ešte pred rozobraním by som skúsil memtest.
SW problém to určitě není, teoreticky to může být paměť, která je integrovaná na desce (takže s tím nic neudělám). Teď mám kompletně rozebraný notebook, ale zatím jsem nenašel CMOS RTC baterku 
http://imagebin.ca/view/3-4tC7vV.html
http://imagebin.ca/view/sMayXL.html
foto desky zvrchu a zespoda.
Nedrží to při životě "velká" baterka NTB + pár kondenzátorů na překlenutí výměny?
No baterku jsem v tom ntb neměl nikdy. Takže buď je problém někde jinde a nebo tam nějaká je a nebo odešli ty kondezátory, ale toho bych si asi všiml...
nevím, zatím jsem je nezkoušel, mám obavu, že je to na změnu FSB/CPU ratio či něco podobného a ntb bych tím neprospěl. Mrzne to i bez připojeného hdd,fdd,repro,touchpadu,pcmcia.....
Tenhle ntb se mě doopravdy nechce vyhodit, protože má pěknou starou grafickou kartu, na které bych se chtěl kapku naučit programovat drivery, jelikož je k ní kompletní dokumentace a kód fb driveru je v strašném stavu.
nemůže být jinde. Žádný kabel nevede k ničemu, co by mohla být baterie, ostatní části co nejsou na fotce je buď chladič nebo kryt ntb a display (tam doufám baterie není
)
Tiskni
Sdílej: