Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
Vím, že tento dotaz bych měl směřovat rovnou na svého poskytovatele připojení, ale vzhledem ke zkušenostem s neschopností jejich podpory bych rád nejprve slyšel názor někoho, kdo ví o čem je řeč.
Můj problém nastává především ve večerních hodinách, tedy ve špičce. Projevuje se tak, že nejdou navazovat nové TCP spojení. Konkrétně odejde SYN packet, ale nevrátí se vůbec nic. Pokud se přecijen spojení podaří navázat (cca 1 z 20), až do odpojení přenáší data beze ztrát a plnou rychlostí. Stejně bezproblémově funguje UDP a ICMP.
Nejsem za NATem (od poskytovatele), mám veřejnou ip adresu a problém přetvrává i pokud připojím jen jeden počítač přímo do internetu.
Určitě to není problém počítače - děje se to na více počítačích s Linuxem i s Windowsama.
Na mé straně je ještě AP v režimu klienta připojené na přípojný bod poskytovatele. Pro jistotu jsem ho také zkoušel restartovat - bez výsledku.
Může být problém u mě, nebo je na vině poskytovatel? A čím by to mohlo být? Je možné že poskytovatel žene TCP komunikaci skrz nějaký filtr (?) a ten se zahlcuje, nebo něco takového? Předpokládám, že pokud by na cestě do internetu byly už jen obyčejné routery (směrující na úrovni ip paketů), nemůže k takovému problému dojít..
Předem děkuji za tipy, Michal Srb.
Tohle je tak obecny problem, ze na nej nelze odpovedet. Na prvni pohled by se mohlo zdat, ze nejaky sitovy prvek poskytovatele dovrsil ve vecernich hodinach sveho maximalniho poctu spojeni a vic nezvladne.
Ale v realu to, ze se na SYN nevrati ACK packet muze byt zpusobeno daleko vice vecmi. Namatkou treba muze pouzivat ISP nejaky QoS s maximalnim poctem spojeni na klienta/klienty. Pokud to dela v urcitych hodinach vice, tak to muze byt spatny signal na wifi zpusobeny externim rusenim.
Zkuste prvne otestovat spojeni (napr. pingem) kam az je to v poradku (PC - switch - wifi client - wifi AP - ISP - wan), testovat spojeni mezi prvnim a poslednim clankem nic nevypovida.
Tohle je tak obecny problem, ze na nej nelze odpovedet.
Uvádím všechna fakta, která mám.
Pokud to dela v urcitych hodinach vice, tak to muze byt spatny signal na wifi zpusobeny externim rusenim.
Zkuste prvne otestovat spojeni (napr. pingem) kam az je to v poradku (PC - switch - wifi client - wifi AP - ISP - wan), testovat spojeni mezi prvnim a poslednim clankem nic nevypovida.
Jen upřesním co už jsem psal výše: Ping kamkoli do internetu po celou dobu funguje výborně, stejně tak jakékoli UDP spojení. Takže rušením signálu to určitě není. Jako workaround úspěšně používám UDP tunel na jeden server venku.
Dám tedy dotaz na poskytovatele jestli nepoužívá nějaké společné limity na počet TCP spojení..
Napadá Vás ještě nějaká jiná příčina než úmyslné omezení?
Jak uz jsem psal vyse:
testovat spojeni mezi prvnim a poslednim clankem nic nevypovida.
Predpokladam, ze AP poskytovatele snad neni napojene primo do nixu, tak aspon zjistete kam az se ze sveho PC bezproblemu dostanete. Napsat, ze se nedostanete do internetu by ani poskytovateli zrovna 3x moc nepomohlo pri reseni problemu.
Aha, nějak mě nedošlo, že se dá trasovat i pomocí TCP, nejen ICMP.. Teď už je moc pozdě a vše funguje jak má, až to zase bude zlobit tak to zkusím. Snad se dozvím něco užitečného.
Zatím děkuju za nakopnutí.
Na mé straně je ještě AP v režimu klienta připojené na přípojný bod poskytovatele.
To moc na UPC na prvni pohled nevypada....
Nene, je to malej nejmenovanej poskytovatel pripojeni skrz wifi.
Vymenit router by me bohuzel asi nepomohlo, dela to i bez nej, kdyz se pripojim primo.
Tiskni
Sdílej: