Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ahoj,
Stala se mi smutná věc - začal mi zlobit display u notebooku. Bez příčiny - dříve utržel nějaké rány, ale teď delší dobu ležel v klidu a najednou začal zlobit.
Chyba vypadá jako "šum" pixelů - některé pixely jsou posunuté ze svého místa o kus do strany. Velikost posunutí se pořád mění, takže to připomíná opravdový šum.
Nejlépe to asi popíše obrázek, viz příloha.
Potřebuji zjistit, jestli je to chyba grafiky, kabelu, nebo displaye.
Notebook je DELL Latitude D620, grafika nVidia Quadro NVS 110M, display 14" Wide XGA+ (1440x900).
Moje dosavadní pátrání:
Obraz z externího výstupu je v pořádku. Chyba se projevuje nezávisle na systému (třeba i v BIOSu), na rozlišení i na zobrazovacím módu (textový, 2d, 3d). Někdy chyba bez zjevné příčiny zmizí a po chvíli zase začne. Nezáleží na teplotě notebooku. Měl jsem notebook celý rozebraný a při manipulaci s kabelem se chyba nijak neměnila. Jelikož chyba vypadá jako rušení, zkoušel jsem, jestli má vliv připojený adaptér, vyjmutý disk, cd mechanika a paměti - žádná změna. Diagnostická utilita od Dellu říká, že veškeré spojení s displayem je v pořádku (stejne tak všechno ostatní).
Předpokládám (a doufám), že grafika je v pořádku..
Notebook už není v záruce a servis by vyšel draze, takže bych si nejraději objednal display nebo (ještě lépe) kabel a vyměnil ho sám. Bojím se ale, že problém bude jinde a budou to vyhozené peníze. Máte-li někdo zkušenost s takovou chybou, nebo názor co je rozbité nebo co bych mohl ještě zkusit, pište.
Michal Srb
Na ty kondenzátory se podívám, díky za tip.
Jakákoli jednolitá barva se zobrazuje správně.
V příloze lepší ukázka chyby - černý podklad, bílé čáry. Jedna vodorovná - zobrazuje se bez chyb (krom konců), tři svislé - jedna ok a dvě špatné, jedna mírně šikmá - špatné.
Vypadá to, že každý druhý sloupec je odskočený o dva pixely vpravo a "šumí"..
Že by špatný kontakt na nejnižším nebo druhém nejnižším bitu adresní sběrnice displeje a pozice tak byla nestabilní? Jen takový výstřel do tmy, netuším, zda to tam nejede sériově.
Musel by být špatný druhý nejnižší a to vždy jen v případě že první je (nebo není) nastaven. Pak by ten pixel ale přeskakoval mezi svojí správnou pozicí a tou o dvě vedle. To ale nedělá, správná pozice je prázdná (pokud je napravo černo) a na pozici o dvě vlevo ten pixel problikává.
(Což mi připomíná že v příspěvku z 21:53 jsem si spletl stranu....)
Co se týká kabelu a komunikace po něm tak bohužel nemám tušení jak to funguje, nenašel jsem o tom nic. Můžu posloužit jen obrázkem:
www.txcesssurplus.com/servlet/the-2491/Dell-Latitude-D620-LCD/Detail
Nevíte někdo o nějakých standardech vnitřních konektorů grafik a video kabelů u notebooků?
1/ jsi si jist ze to dela i v nativnim rozliseni displaye?
2/ zkousel jsi jine ovladace? distro? widle?
3/ zkousel jsi nejaky test GK? 3DMark?
- jestli to bude delat i v 3DMarku tak reklamace
1) Naprosto. Dělá to v nativním i v hromadě menších.
2) Dělá to v Debianu, Woknech i mimo systém (BIOS, boot, ..). Zkoušet jiné ovladače v rámci linuxu nebo windows asi nemá smysl.
3) Zkoušel jsem lehce vytěžovat grafiku přes nějaké 3D hry, zkusím ten 3DMark.
- nemám záruku, to je hlavní problém.
PS: 1) Při menších rozlišeních mám nastaveno roztažení na celou obrazovku a ta chyba se projevuje na úrovni skutečných pixelů, čili až po zvětšení.
A nějaké vysvětlení co ukazuje na chybu grafiky?
a podle obrazku co jsi poslal bych to tipnul na grafiku ... otestovat to zamozrejme nemuzu, ale ma pulrocni praxe reklamacniho technika mi rika ze to bude ono
Když je vadná kabeláž, tak se často mění obraz, když se víko notebooku zavírá a otevírá. Děje se to i u vás?
Chyba se nijak nemění při pohybu víka. Ani při jakékoli manipulaci s kabelem nebo konektory - měl jsem notebook rozebraný. Nezkoušel jsem ale konektory rozpojit a znova zapojit..
On asi myslí takéto čiary (príloha).
Zkusil bych odpojit a připojit plochý kabel, kterým je typicky modul displeje připojený na NTB motherboard. Za to nic nedáte a vakl v těchto konektorech už jsem potkal.
Nemám představu, jaký přesně interface používají moderní notebooky - třeba v embedded hardwaru se dnes nejčastěji vyskytuje konektor Hirose DF13-40, bežně označovaný jako "LVDS", přitom jsou na něm dodnes nejčastěji TTL signály. Třeba čipsety AMD Geode nebo mobilní integrované grafiky Intel mají výstup právě TTL a pro případnou konverzi na LVDS je potřeba přídavný šváb...
Už jsem zažil, že v TTL kabelu při špatné konstrukci kabelu docházelo k rušení do synchronizačního signálu zvaného tuším DE (další vedle VSYNC a HSYNC), který nastavuje horizontální hranu viditelného obrazu - ale to se projevovalo jinak (náhodným rozházením řádků v horizontálním směru).
Souhlasím, že to může být uvnitř modulu displeje - v komunikaci mezi řadičem displeje a vlastní LCD maticí. A může to být i chlupatým napájením. Mám pocit, že upconversion nižších VGA rozlišení na nativní rozlišení displeje nedělá grafický čip počítače (před TTL/LVDS), ale řadič displeje (až po přenosu TTL/LVDS).
K přesnější diagnóze "na koleně" by to chtělo zkusit vyměňovat díly se zdravým kusem notebooku => je to zralé odnést do servisu. Tam buď budou mít možnost porovnat / otestovat s jinými díly, nebo spíš budou vědět rovnou od pohledu.
Tiskni
Sdílej: