Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Dobrý den,
máme doma router (www.edimax.com/en/produce_detail.php - alespoň doufám, že to je on, musel jsem hledat jen podle značky a obrázku) a s ním jsou takové zvláštní potíže při bezdrátovém připojení.
Většinu času dokáže jakžtakž fungovat, ale dost často to spojení vypadává (jsou dny, kdy každou minutu, ale jsou i dny, kdy dokáže bez problému běžet i několik dní).
Já když se připojím, tak i přes výpadky dokážu fungovat dál (mám Mandrivu na notebooku - IBM T41, i na desktopu - zde se k Wifi připojuji pomocí Edimax EW-7318Ug - www.edimax.com/en/produce_detail.php). Ale otec tvrdí, že když jsem já připojený, tak najednou naše síť se skyrytým SSID je viditelná, router furt padá, on se nemůže připojit (má Win XP) atd.
Pár informací k síti: skryté SSID, omezení na Mac adresy a WPA-PSK šifrování.
Dneska se otci nepodařilo odeslat mail (strávil tím asi hodinu) a sváděl to na mě (jako vždy), i když jsem byl odpojený (adaptér jsem nevypínal). Podle mého názoru to není moje chyba (ani Linuxu, jak jsem si dneska mohl poslechnout), ale ten router podle mě má problémy bezdrátově zvládnout víc jak jeden počítač.
Nemáte někdo podobný problém, nebo nedokázal by mi někdo vysvětlit, co tyhle problémy způsobuje? Díky.
Mac adresy by kolidovat neměly, ty jsou všechny jedinečné (nebo by měly být). IP adresy budou rozdílné (jsou totiž automaticky přidělované, takže jestli to blbne, je to křáp ), ale radši se ještě přesvědčím (teď to bohužel nejde) a DHCP adres bychom měli mít dost, nenapadá mě nic, co by je mohlo vyžrat (ledaže by byly nějak zavirované Windows a dokázaly to nějak schrastit všechno pro sebe).
To je dobrý nápad, to vyzkouším
Díky...
Cokoliv, co se týká nastavení routeru bohužel neovlivním, nemám k němu přístup a otec nemá náladu ani čas měnit jeho nastavení.
Je možné, že ten router někdo napadá, ale tomu moc nevěřím, v našem okolí jsou i jiné s mnohem slabším zabezpečením
Jiný bezdrát na PC (ani na notebooku) nemám, nic přes jiný kanál nešířím (alespoň doufám), ke mně se nikdo připojit nepokouší, to by hned řval firewall.
(Jediné, co by mohlo dělat problém, je že mám na PC Apache, ale ten na notebooku není, tak nevím.)
A co se týče síťovek, tak všechny jsou od jiného výrobce (kromě mého a tátova notebooku - oba jsou stejné značky - IBM T41), takže stejné MAC adresy nepředpokládám (a MAC adresy ani nikdo u nás nemění).
No a to je to nejzákladnější co by se mělo projít když to nefunguje. U auta když nepojede motor tak taky budeš nejdřív zjištovat zda tam teče benzín a nebudeš to svádět na kola že je to tím že místo jednoho máš rezervu. Prostě více se tím nemá cenu zabývat když to nechcete spravit s tím že nemá čas.Cokoliv, co se týká nastavení routeru bohužel neovlivním, nemám k němu přístup a otec nemá náladu ani čas měnit jeho nastavení.
Ahoj, popis problému mi připomněl naprosto stejný problém, který jsem před časem dlouho řešil. Router Asus (ale na značce teď nezáleží) "bezdůvodně" odmítal posílat data na notebook připojený přes wi-fi kartu (ta byla Edimax). Někdy spojení fungovalo naprosto bez problému, jindy padalo každou chvíli a přes wi-fi se nepřipojil jak notebook tak třeba "chytrý" telefon. Restarty routeru byli na denním pořádku protože právě po restaru bylo vše v pořádku - aspoň na chvíli. Protože problémy s připojením měla všechna wi-fi zařízení vyústilo to v koupi nového routru, jenže problémy to nevyřešilo. Nakonec byla vinna právě PCMCIA Wi-Fi karta v notebooku. Po její výměně za jinou síť funguje naprosto bez problémů.
Takže, jak psali jiní, zkontrolovat logy v routeru a pokud tam nic nenajdete tak postupně zkusit na čas vyřadit jednotlivé wi-fi klienty.Hodně štěstí.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Výborně, je vadný router. Od včerejška pozoruji zvláštní věc: na všech systémech je nastaveno, že adresu jim přidělí DHCP, ale sestřiny Windows si vždy nějak vynutí moji IP adresu (a pak drze tvrdí, že ji dostaly přidělenou).
Takže problém asi vyřešen, stačí koupit nový router, prozatím si ale v případě nutnosti změním IP adresu ručně
Tiskni
Sdílej: