Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
dobrý den,
existuje program na monitorování zdroje napájení v pc v Linuxu. Nejde mi o sledování baterky ale o diagnostiku zdroje ve stolním pc?
Děkuji.
Samotný zdroj žádné vlastní sledovací schopnosti nemá. Lepší serverové zdroje mají možná čidlo otáček a teploty na I2C (ven vede přídavný kablík), ale to je záležitost několika modelů serverových skříní, a kam je to přesně v motherboardu připojeno, to je dost ve hvězdách.
Většina dnešních motherboardů má čidla, která ukazují napětí na všech napájecích větvích. V Linuxu tato čidla umí číst projekt lm_sensors. S trochou štěstí ty budíky ukazují správně (pokud má motherboard externí odporové děliče zhruba podle datasheetu, nebo jejich hodnoty znáte a umíte si lm_sensors nakonfigurovat k obrazu svému).
Jiná věc je, že ty absolutní hodnoty napětí nedávají moc dobrou představu o kvalitě / stárnutí zdroje. Zpětnovazební smyčka je drží na přesných hodnotách po celou dobu použitelného života zdroje. Jedna věc, která se postupem času zhoršuje, je VF zvlnění (jak postupně kondíky ztrácejí kapacitu) - a tuhle věc prakticky nezměříte jinak, než kvalitním osciloskopem... (nebo VF milivoltmetrem).
Taky byste těžko přímo měřil třeba zaprášenost zdroje nebo stupeň opotřebení ložiska ventilátoru
lm-sensors to bohužel u mě nenajde, tak to asi znamená, že mám vyjímku desku, no nic, nedá se nic dělat
Vaše komentáře zde vždy bezpečně poznám i bez pohledu na jméno autora. Svojí fundovaností a rozsahem jsou nepřehlédnutelné. Smekám před Vámi.
To velké v si plně zasloužíte.
Tiskni
Sdílej: