Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Byl jsem nucen koupit tuhle desku, protože mi odešla stará a jiná už se na socket 939 nedělá. Navíc by snad integrovaná grafika 7050 měla umět akcelerovat HD video. Desku jsem osadil procesorem a použil původní chladič z box verze. Všechno funguje, jen nejde regulace otáček chladiče procesoru. Musel by mít 4 piny a má jen 3. Těsně vedle socketu jsou dost vysoké kondenzátory. Díval jsem se na nabídku chladičů, ale podle obrázků si nejsem jistý, jestli je jejich zúžení v dolní části dost vysoké, aby se pod ně kondenzátory vešly. Určitě by bylo možné chladič poupravit rozbrusem. Procesor je Athlon 3000+ a uchladit by ho to mělo, ale to se mi moc neche. Zrovna tak se mi vůbec neche nechat chladič bez regulace, protože PC by jinak bylo mimořádně tiché. Nemáte někdo s touhle deskou zkušenosti? Jde to s touhle kombinací udělat za nějakého rozumného úsilí softwarově? Příjít by tam měl nejspíš Suse 11.0. Zatížení procesoru bude skoro určitě dost proměnlivé. Předem děkuji za případné odpovědi.
To není blbost, ale fakt. Regulace otáček nefunguje. Zapnout v BIOSu jsem to samozřejmě zkoušel, ale položka prostě není přístupná a natvrdo si píše o 4 pinový větrák. Docela mě to překvapilo, protože jsem jednou dával velice podobnou desku jen na socket 754 a ta měla jen 3 piny. Tudíž žádný problém. Asi je to BIOSem. Asrock mi v tomhle směru přijde velice jednoduchý.
Je to v položkách advanced, kde mám enable a pak HW monitor, kde už nejde nastavit nic. Prostě je tam disabled, hláška o 4 pinu a nejde se do položky dostat. Tím je to, myslím, vyřízeno. Jestli někdo víte o nějaké rozumné a hlavně použitelné softwarové možnosti, sem s ní. Jinak mi nezbyde, než koupit si lepší větrák s nějistým výsledkem.
Tiskni
Sdílej: