Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Dobrý den, již delší dobu mě trápí samovolné vypínání DMA na notebooku. Při větší zátěži (většinou) se desktop na cca 1 vterinu "zasekne" a do dojde ke změně režimu IDE na nižší režim (nejprve z DMA100 na DMA 66, později níž až k PIO).
Nejprve jsem předpokládal chybu disku, ale problem se projevuje na jiném hdd. Zkoušel jsem i různá jadra 2.6.26 až 30.
Napadá mě chyba řadiče nebo nějaká chyba v jádru.Měl by jste někdo nápad,jak chybu opravit, popř. alespoň zjistit co problém zpusobuje?
hdparm -d1 /dev/sda vraci:
/dev/sda:
setting using_dma to 1 (on)
HDIO_SET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device
HDIO_GET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device
dmesg dává následující popis:
1478.367167] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
[ 1478.367179] ata1.00: BMDMA stat 0x24
[ 1478.367193] ata1.00: cmd c8/00:00:bf:9e:28/00:00:00:00:00/e3 tag 0 dma 131072 in
[ 1478.367196] res 51/84:00:be:9f:28/00:00:00:00:00/e3 Emask 0x10 (ATA bus error)
[ 1478.367204] ata1.00: status: { DRDY ERR }
[ 1478.367208] ata1.00: error: { ICRC ABRT }
[ 1478.367251] ata1: soft resetting link
[ 1478.545285] ata1.00: configured for UDMA/100
[ 1478.545315] ata1: EH complete
[ 1478.582917] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
[ 1478.582928] ata1.00: BMDMA stat 0x24
[ 1478.582942] ata1.00: cmd c8/00:00:bf:9e:28/00:00:00:00:00/e3 tag 0 dma 131072 in
[ 1478.582946] res 51/84:00:be:9f:28/00:00:00:00:00/e3 Emask 0x10 (ATA bus error)
[ 1478.582953] ata1.00: status: { DRDY ERR }
[ 1478.582958] ata1.00: error: { ICRC ABRT }
[ 1478.583000] ata1: soft resetting link
[ 1478.760945] ata1.00: configured for UDMA/100
[ 1478.760974] ata1: EH complete
[ 1478.782129] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
[ 1478.782138] ata1.00: BMDMA stat 0x24
[ 1478.782152] ata1.00: cmd c8/00:00:bf:9e:28/00:00:00:00:00/e3 tag 0 dma 131072 in
[ 1478.782156] res 51/84:00:be:9f:28/00:00:00:00:00/e3 Emask 0x10 (ATA bus error)
[ 1478.782163] ata1.00: status: { DRDY ERR }
[ 1478.782168] ata1.00: error: { ICRC ABRT }
[ 1478.782210] ata1: soft resetting link
[ 1478.960940] ata1.00: configured for UDMA/100
[ 1478.960968] ata1: EH complete
[ 1478.981357] ata1.00: limiting speed to UDMA/66:PIO4
[ 1478.981368] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
[ 1478.981375] ata1.00: BMDMA stat 0x24
[ 1478.981390] ata1.00: cmd c8/00:00:bf:9e:28/00:00:00:00:00/e3 tag 0 dma 131072 in
[ 1478.981393] res 51/84:00:be:9f:28/00:00:00:00:00/e3 Emask 0x10 (ATA bus error)
[ 1478.981400] ata1.00: status: { DRDY ERR }
[ 1478.981405] ata1.00: error: { ICRC ABRT }
[ 1478.981447] ata1: soft resetting link
[ 1479.160948] ata1.00: configured for UDMA/66
[ 1479.160976] ata1: EH complete
[ 1479.194809] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
.....
[ 1479.594942] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x6
[ 1479.594949] ata1.00: BMDMA stat 0x24
[ 1479.594962] ata1.00: cmd ca/00:08:97:68:b8/00:00:00:00:00/e2 tag 0 dma 4096 out
[ 1479.594965] res 51/84:00:9e:68:b8/00:00:00:00:00/e2 Emask 0x10 (ATA bus error)
[ 1479.594973] ata1.00: status: { DRDY ERR }
[ 1479.594977] ata1.00: error: { ICRC ABRT }
[ 1479.595019] ata1: soft resetting link
[ 1479.772929] ata1.00: configured for PIO4
[ 1479.772959] ata1: EH complete
[ 1479.779268] sd 0:0:0:0: [sda] 58605120 512-byte hardware sectors: (30.0 GB/27.9 GiB)
[ 1479.793172] sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[ 1479.793183] sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[ 1479.837063] sd 0:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[ 1479.837155] sd 0:0:0:0: [sda] 58605120 512-byte hardware sectors: (30.0 GB/27.9 GiB)
[ 1479.837188] sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[ 1479.837194] sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[ 1479.837243] sd 0:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
Diky za odpověd.
Jde o notebook, takže kabel tam snad ani žadný není.Reklamace mi už nehrozí.Ale možná ho zkusim rozdělat a vyčistit.
Je mi divné, že nejde hdparm (na Debianech fungoval). Dál mě napadlo, jestli by nestalo za vyzkoušení upravit zdrojáky jádra tak, aby tu rychlost nesnižoval a jenom restartoval komunikaci, když dojde k chybě. Nezkoušel jste někdo něco podobného?
[root@nt /home/petr]# hdparm -d1 /dev/sda /dev/sda: setting using_dma to 1 (on) HDIO_SET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device HDIO_GET_DMA failed: Inappropriate ioctl for deviceProstě bych to rozdělal a disk vytáhl a skusil ho v jiném PC a skontroloval konektory.
Je to ATA disk. Disk je v pořádku, zkoušel jsem jiný disk a dělá to také. Konektor taky vypadá v pořádku, ke kabelu (jestli tam vůbec nějaký je) se mi nepodařilo dostat, vypadá to, že bych musel notebook rozebrat na kousky abych se k němu dostal (je na spodní straně zálkadní desky, ale nb se rozdělává od klávesnice:( ).
Notebook je HP nx6125
Tiskni
Sdílej: