Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Zdravím,
chtěl bych si koupit externí HDD (1-2TB), ale mám trochu problém najít kus, který by se alespoň přiblížil mým představám.
Hlavně nechci záviset na speciálním kabelu na ten mini-USB konektor, firewire taky není všude, ideální by proto byl konektor na LAN. Zde ovšem vyvstává problém - počítám, že výrobce byl tak "chytrý" a jeho LAN podpora je omezena na windows share, případně FTP. Smbmount možný je, ale je to krkolomné řešení, bez možnosti volby vlastního FS. Rovněž se mi nelíbí možnost manipulovat se softwarem HDD (diagnostika, testy, ..) jen pomocí prográmku pro windows/mac.
Asi ideální by proto byl disk s LAN a podporou iSCSI, ale nepočítám, že se něco takového prodává v cenové relaci 5-6 tisíc korun. Přesto, pokud by někdo o podobném kousku nebo jiné variantě věděl, nechť se prosím ozve.
Díky.
Díky za tip!
Našel jsem něco málo na svém oblíbeném internetovém obchodě. Sice se mi moc nelíbí ta limitace na 1TB, taky nemám rád super-multifunkční zařízení (kdo proboha na diskové stanici může používat webkameru?), koncepce univerzálního serveru v případě, kdy chci jednou za týden disk připojit, taky moc nesedí, ale jinak se zdá, že je tato volba "nejmenším zlem". Jen nikde nic nepíší o iSCSI.
Plánuji tam napasovat úspornější variantu slavného Caviar Blacku, celková cena vyjde asi o 1000Kč více, než ta "WD kniha", ale snad to bude stát za to.
Ohledně nemožností změny filesystému - pokud to umí iSCSI, tak snad není problém, ne? NAS server vůbec nemusí vědět o filesystémech, jen překládá SCSI příkazy (->
pak asi nefungují služby jako FTP, ...). Akorát nevím, zda (v případě SATA disku) má daný server vestavěný SATA-SCSI bridge .
Tak jsem zjistil, že "j" verze iSCSI neumí. Asi se na všechna tato řešení vykašlu a koupím si obyčejný USB disk (fuj, ten kabel). Tedy za předpokladu, že se přes to USB rozhraní dostanu k věcem jako S.M.A.R.T, možnosti pracovat s diskem na blokové vrstvě (LVM, truecrypt, ..) a podobně.
smartctl --all /dev/sde
funguje tak jak ma, takze s tim bych taky necekal problemy. Jediny problem je nizsi prenosova rychlost pres USB, v praxi kolem 25-30 Mbyte/sec
Tiskni
Sdílej: