Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Zdravím,
chtěl bych si koupit externí HDD (1-2TB), ale mám trochu problém najít kus, který by se alespoň přiblížil mým představám.
Hlavně nechci záviset na speciálním kabelu na ten mini-USB konektor, firewire taky není všude, ideální by proto byl konektor na LAN. Zde ovšem vyvstává problém - počítám, že výrobce byl tak "chytrý" a jeho LAN podpora je omezena na windows share, případně FTP. Smbmount možný je, ale je to krkolomné řešení, bez možnosti volby vlastního FS. Rovněž se mi nelíbí možnost manipulovat se softwarem HDD (diagnostika, testy, ..) jen pomocí prográmku pro windows/mac.
Asi ideální by proto byl disk s LAN a podporou iSCSI, ale nepočítám, že se něco takového prodává v cenové relaci 5-6 tisíc korun. Přesto, pokud by někdo o podobném kousku nebo jiné variantě věděl, nechť se prosím ozve.
Díky.
Díky za tip!
Našel jsem něco málo na svém oblíbeném internetovém obchodě. Sice se mi moc nelíbí ta limitace na 1TB, taky nemám rád super-multifunkční zařízení (kdo proboha na diskové stanici může používat webkameru?), koncepce univerzálního serveru v případě, kdy chci jednou za týden disk připojit, taky moc nesedí, ale jinak se zdá, že je tato volba "nejmenším zlem". Jen nikde nic nepíší o iSCSI.
Plánuji tam napasovat úspornější variantu slavného Caviar Blacku, celková cena vyjde asi o 1000Kč více, než ta "WD kniha", ale snad to bude stát za to.
Ohledně nemožností změny filesystému - pokud to umí iSCSI, tak snad není problém, ne? NAS server vůbec nemusí vědět o filesystémech, jen překládá SCSI příkazy (->
pak asi nefungují služby jako FTP, ...). Akorát nevím, zda (v případě SATA disku) má daný server vestavěný SATA-SCSI bridge .
Tak jsem zjistil, že "j" verze iSCSI neumí. Asi se na všechna tato řešení vykašlu a koupím si obyčejný USB disk (fuj, ten kabel). Tedy za předpokladu, že se přes to USB rozhraní dostanu k věcem jako S.M.A.R.T, možnosti pracovat s diskem na blokové vrstvě (LVM, truecrypt, ..) a podobně.
smartctl --all /dev/sde
funguje tak jak ma, takze s tim bych taky necekal problemy. Jediny problem je nizsi prenosova rychlost pres USB, v praxi kolem 25-30 Mbyte/sec
Tiskni Sdílej: