Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
chtěl bych si koupit externí HDD (1-2TB), ale mám trochu problém najít kus, který by se alespoň přiblížil mým představám.
Hlavně nechci záviset na speciálním kabelu na ten mini-USB konektor, firewire taky není všude, ideální by proto byl konektor na LAN. Zde ovšem vyvstává problém - počítám, že výrobce byl tak "chytrý" a jeho LAN podpora je omezena na windows share, případně FTP. Smbmount možný je, ale je to krkolomné řešení, bez možnosti volby vlastního FS. Rovněž se mi nelíbí možnost manipulovat se softwarem HDD (diagnostika, testy, ..) jen pomocí prográmku pro windows/mac.
Asi ideální by proto byl disk s LAN a podporou iSCSI, ale nepočítám, že se něco takového prodává v cenové relaci 5-6 tisíc korun. Přesto, pokud by někdo o podobném kousku nebo jiné variantě věděl, nechť se prosím ozve.
Díky.
Díky za tip!
Našel jsem něco málo na svém oblíbeném internetovém obchodě. Sice se mi moc nelíbí ta limitace na 1TB, taky nemám rád super-multifunkční zařízení (kdo proboha na diskové stanici může používat webkameru?), koncepce univerzálního serveru v případě, kdy chci jednou za týden disk připojit, taky moc nesedí, ale jinak se zdá, že je tato volba "nejmenším zlem". Jen nikde nic nepíší o iSCSI.
Plánuji tam napasovat úspornější variantu slavného Caviar Blacku, celková cena vyjde asi o 1000Kč více, než ta "WD kniha", ale snad to bude stát za to.
Ohledně nemožností změny filesystému - pokud to umí iSCSI, tak snad není problém, ne? NAS server vůbec nemusí vědět o filesystémech, jen překládá SCSI příkazy (->
pak asi nefungují služby jako FTP, ...). Akorát nevím, zda (v případě SATA disku) má daný server vestavěný SATA-SCSI bridge .
Tak jsem zjistil, že "j" verze iSCSI neumí. Asi se na všechna tato řešení vykašlu a koupím si obyčejný USB disk (fuj, ten kabel). Tedy za předpokladu, že se přes to USB rozhraní dostanu k věcem jako S.M.A.R.T, možnosti pracovat s diskem na blokové vrstvě (LVM, truecrypt, ..) a podobně.
smartctl --all /dev/sde
funguje tak jak ma, takze s tim bych taky necekal problemy. Jediny problem je nizsi prenosova rychlost pres USB, v praxi kolem 25-30 Mbyte/sec
Tiskni
Sdílej: