Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
a dokonce ani výměna elektroniky disku.Ale notak. Proč ne? Pochybuji, že to elektronika toho disku šifruje.
Dobrý den,
rád bych zde trochu objasnil celou situaci..., DRIVELOCK je jeden z nejlepších způsobů zabezpečení disku a většinou nepomůže ani výměna elektroniky.
DRIVELOCK nemá v žádném případě nic společného s BIOSem počítače, maximálně to, že s ním některé BIOSy umějí pracovat. Takže žádné resetování BIOSu do defaultu Vám bohužel nepomůže. Heslo je uložené přímo na HDD v paměti (EEPROM, FlashPROM), ve které se nachází i firmware disku, je tam na to vyhrazen adresní prostor. Tento způsob zabezpečení se (zjednodušeně) skládá ze dvou částí, první je samotné heslo a druhá je tzv. lock-bit, který se v případě úspěšné aktivace zabezpečení nastaví na 1. Disk samozřejmě kontroluje tuto proceduru, aby se např. nezadalo prázdné heslo či nepovolené znaky. DRIVELOCK heslo slouží k odemčení disku a MASTER heslo se musí zadat vždy, pokud budete chtít provést změny nastavení této funkce. Bohužel se u některých disků vyskytuje chyba ve firmwaru, která dovolí nastavit přímým příkazem lock-bit na 1 bez zadání vstupního hesla. Zde si myslím, že je právě onen kámen úrazu. Při Vámi prováděném U/G BIOSu došlo k nějaké nekorektnosti, která způsobila právě tento stav. Takže disk je uzamčen s prázdným heslem. Jenomže procedura kontroly hesla s tímto nepočítá a proto Vám disk neodemkne i když v podstatě tím, že žádné heslo nezadáváte, tak vlastně zadáváte heslo správné. Manipulace s heslem (změna či vymazání) je možná vždy pouze jednou po zapnutí disku, pokud se příhlásíte správně či špatně nebo chcete později heslo změnit, vždy musíte počítač (notebook) vypnout a znovu zapnout. Vzhledem k této chybě by to ovšem mohlo jít stejným způsobem zvrátit. Stáhnětě si z netu Hiren's BootCD, pak z něj nabootujte počítač, kde v sekci Hard Disk Tools, můžete vyzkoušet program HDAT2, který umí s tímto pracovat nebo přímo nějakou utilitu výrobce vašeho disku, též jich je na tom CD docela dost. Pak se ještě dá ta pamět odletovat a externě smazat a poté do ní znovu nahrát firmware a opět naletovat zpět, ale to je snad lepší ten disk vyhodit a oželet data nebo to nechat odemknout v nějaké autorizované firmě, která se zabývá záchranou dat s disků. Ještě mě napadlo..., zkuste jako heslo zadat znak lomítka ( / ), některé disky s prázdným heslem jdou takto odemknout. Přeji hodně štěstí.
Data se v žádném případě na disku neukládájí šifrovaná. Toto zabezpečení nebrání jen čtení z disku, ale jeho veškeré komunikaci s počítačem, pokud ho počítač požádá o identifikaci, tak se disk zeptá nejdříve na toto heslo a pokud nedostane správnou odpověď, tak se přestane s počítačem bavit a řadič disků ho nevidí, dokud se nevypne a znovu nezapne počítač, resp. disk. Výměna elektroniky většinou nezabírá proto, protože deska s elektronikou není jediná elektronika v disku. Ještě je jeden řadič s integrovaným budičem přímo v části s plotnami a ramenem, který řídí právě jeho pohyb. Tento řadič a I/O procesor mají (měli by mít) vygenerované unikátní ID číslo, které si při aktivované funkci DRIVELOCK (někteří výrobci to mají takto nastavané i při nezabezpečeném provozu disku) mezi s sebou vymění a pokud se shoduje je vše OK. Pokud se tedy vymění elektronika a řadič či I/O procesor požádají o výměnu ID informací, které tím pádem nesouhlasí, tak se spolu nedomluví a rameno se nebude vůbec pohybovat a počítač po nějaké době vyplivne hlášku o chybě disku.
Tiskni Sdílej: