Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
a dokonce ani výměna elektroniky disku.Ale notak. Proč ne?
a dokonce ani výměna elektroniky disku.Ale notak. Proč ne? Pochybuji, že to elektronika toho disku šifruje.
Dobrý den,
rád bych zde trochu objasnil celou situaci..., DRIVELOCK je jeden z nejlepších způsobů zabezpečení disku a většinou nepomůže ani výměna elektroniky.
DRIVELOCK nemá v žádném případě nic společného s BIOSem počítače, maximálně to, že s ním některé BIOSy umějí pracovat. Takže žádné resetování BIOSu do defaultu Vám bohužel nepomůže. Heslo je uložené přímo na HDD v paměti (EEPROM, FlashPROM), ve které se nachází i firmware disku, je tam na to vyhrazen adresní prostor. Tento způsob zabezpečení se (zjednodušeně) skládá ze dvou částí, první je samotné heslo a druhá je tzv. lock-bit, který se v případě úspěšné aktivace zabezpečení nastaví na 1. Disk samozřejmě kontroluje tuto proceduru, aby se např. nezadalo prázdné heslo či nepovolené znaky. DRIVELOCK heslo slouží k odemčení disku a MASTER heslo se musí zadat vždy, pokud budete chtít provést změny nastavení této funkce. Bohužel se u některých disků vyskytuje chyba ve firmwaru, která dovolí nastavit přímým příkazem lock-bit na 1 bez zadání vstupního hesla. Zde si myslím, že je právě onen kámen úrazu. Při Vámi prováděném U/G BIOSu došlo k nějaké nekorektnosti, která způsobila právě tento stav. Takže disk je uzamčen s prázdným heslem. Jenomže procedura kontroly hesla s tímto nepočítá a proto Vám disk neodemkne i když v podstatě tím, že žádné heslo nezadáváte, tak vlastně zadáváte heslo správné. Manipulace s heslem (změna či vymazání) je možná vždy pouze jednou po zapnutí disku, pokud se příhlásíte správně či špatně nebo chcete později heslo změnit, vždy musíte počítač (notebook) vypnout a znovu zapnout. Vzhledem k této chybě by to ovšem mohlo jít stejným způsobem zvrátit. Stáhnětě si z netu Hiren's BootCD, pak z něj nabootujte počítač, kde v sekci Hard Disk Tools, můžete vyzkoušet program HDAT2, který umí s tímto pracovat nebo přímo nějakou utilitu výrobce vašeho disku, též jich je na tom CD docela dost. Pak se ještě dá ta pamět odletovat a externě smazat a poté do ní znovu nahrát firmware a opět naletovat zpět, ale to je snad lepší ten disk vyhodit a oželet data nebo to nechat odemknout v nějaké autorizované firmě, která se zabývá záchranou dat s disků. Ještě mě napadlo..., zkuste jako heslo zadat znak lomítka ( / ), některé disky s prázdným heslem jdou takto odemknout. Přeji hodně štěstí.
Data se v žádném případě na disku neukládájí šifrovaná. Toto zabezpečení nebrání jen čtení z disku, ale jeho veškeré komunikaci s počítačem, pokud ho počítač požádá o identifikaci, tak se disk zeptá nejdříve na toto heslo a pokud nedostane správnou odpověď, tak se přestane s počítačem bavit a řadič disků ho nevidí, dokud se nevypne a znovu nezapne počítač, resp. disk. Výměna elektroniky většinou nezabírá proto, protože deska s elektronikou není jediná elektronika v disku. Ještě je jeden řadič s integrovaným budičem přímo v části s plotnami a ramenem, který řídí právě jeho pohyb. Tento řadič a I/O procesor mají (měli by mít) vygenerované unikátní ID číslo, které si při aktivované funkci DRIVELOCK (někteří výrobci to mají takto nastavané i při nezabezpečeném provozu disku) mezi s sebou vymění a pokud se shoduje je vše OK. Pokud se tedy vymění elektronika a řadič či I/O procesor požádají o výměnu ID informací, které tím pádem nesouhlasí, tak se spolu nedomluví a rameno se nebude vůbec pohybovat a počítač po nějaké době vyplivne hlášku o chybě disku.
Tiskni
Sdílej: