V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravim,
planuji stavbu maleho robota. Nic velkeho jen mala jezdici potvurka s kamerkou rizena pres wifi. Proto pro neho potrebuji vybrat nejakou zakladni desku ktera zvladne nasledujici:
- seriovy port
- wifi (je jedno zda minipci, usb ci snad integrovana)
- ethernet port
a to jeste s durazem na spotrebu a na velikost. cim mensi tim lepsi. (roli samozrejme hraje i cena jako vzdy) vykon nehraje roli (kdyz staci mars roveru 200Mhz tak me prinejhorsim taky ;) )
ohledne softwaru:
- Linux ;)
- python + knihovna pySerial
- ovladace a zpracovani vystupu z kamerky
napada me samozrejme mini/nano/picoITX jelikoz k x86 mam tak nejak nejbliz ze. Nicmene miniITX je moc velka, nano a pico moc draha ;) Navic jsou zde veci jako graficka ci zvukova karta ktere tak docela nepotrebuji (a to jeste VIA do toho cpe jakesi HD veci) ... Mozna by slo pouzit nejake reseni pro ruzne routery apod - konkretne treba Ubiquiti LiteStation LS2 (http://www.ubnt.com/products/ls2.php) vypada ze by snad sla pouzit. Pripadne jsem jeste zkoumal tuto vecicku: http://www.compulab.co.il/iglx/html/iglx-cm-datasheet.htm Bohuzel s takovymi zarizenimi nemam zadnou praktickou zkusenost. zatim ;)
Nemate prosim nekdo nejaky tip, pripadne neresite nekdo neco podobneho? Jakoukoli radu a pripominku uvitam.
diky za odpoved. Nad tou RouterStation uz jsem tez meditoval ale mam ponekud strach z toho openWRT. Navic tam potrebuju rozchodit interpret pythonu + pyserial. Coz je dopredu nejisty vysledek. 16MB flash pameti neni pro python zadna hitparada (i kdyz to misto uz by se doladilo pres USB), jeste bych musel mit prevodnik na serial port kuli standartnimu napeti ...
PC104 je ponekud mimo moje moznosti ;)
Ovsem ten Alix... To vypada jako presne to co hledam. Hlavne do toho pujde nasypat Voyage Linux kteryzto je zalozen na mem oblibenem debianu. Alix je zatim favoritem. Diky moc za skvely tip!
A co třeba Arduino ? Sice skamarádit to s kamerkou asi dá nějakou práci, ale stálo by to za to.
Wifi, ethernet i seriák se tomu dá dodat, ale asi to poleze trochu do peněz.
Python by ti tím pádem taky padnul, protože to má vlastní programovací jazyk. Suma sumárum asi fakt bude lepší nějaká routerová deska
Každopádně, mohl by jsi dát vědět o postupu ve stavbě robota, atd ? To mě docela zajímá.
Co takhle Beagleboard?
Má to téměř stejná střeva jako nová N900 od Nokie, výkon více než dostatečný a spotřeba taky nádherná. Jen dodací lhůta trochu zamrzí...
Je to sice ARM, ale používané distra jsou založeny na debianu a tvorba vlastního balíku je jen otázkou kompilace ve scratchboxu (návodů je spousta).
Velice pěkný kousek! Objednával jsi to přímo od nich nebo jsi našel nějakého tuzemského prodejce? Jaké jsou dodací lhůty? Taky ti několikrát volali celníci, aby se ujistili, že to nepoužiješ pro vojenské účely atp.? (nebo to dělají jen u železa s US?)
Zkuste router Edimax 6104KP, cena ve prijatelna.
---
http://robotika.cz/wiki/RouterLinux
Tiskni
Sdílej: