Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Zdravim,
planuji stavbu maleho robota. Nic velkeho jen mala jezdici potvurka s kamerkou rizena pres wifi. Proto pro neho potrebuji vybrat nejakou zakladni desku ktera zvladne nasledujici:
- seriovy port
- wifi (je jedno zda minipci, usb ci snad integrovana)
- ethernet port
a to jeste s durazem na spotrebu a na velikost. cim mensi tim lepsi. (roli samozrejme hraje i cena jako vzdy) vykon nehraje roli (kdyz staci mars roveru 200Mhz tak me prinejhorsim taky ;) )
ohledne softwaru:
- Linux ;)
- python + knihovna pySerial
- ovladace a zpracovani vystupu z kamerky
napada me samozrejme mini/nano/picoITX jelikoz k x86 mam tak nejak nejbliz ze. Nicmene miniITX je moc velka, nano a pico moc draha ;) Navic jsou zde veci jako graficka ci zvukova karta ktere tak docela nepotrebuji (a to jeste VIA do toho cpe jakesi HD veci) ... Mozna by slo pouzit nejake reseni pro ruzne routery apod - konkretne treba Ubiquiti LiteStation LS2 (http://www.ubnt.com/products/ls2.php) vypada ze by snad sla pouzit. Pripadne jsem jeste zkoumal tuto vecicku: http://www.compulab.co.il/iglx/html/iglx-cm-datasheet.htm Bohuzel s takovymi zarizenimi nemam zadnou praktickou zkusenost. zatim ;)
Nemate prosim nekdo nejaky tip, pripadne neresite nekdo neco podobneho? Jakoukoli radu a pripominku uvitam.
diky za odpoved. Nad tou RouterStation uz jsem tez meditoval ale mam ponekud strach z toho openWRT. Navic tam potrebuju rozchodit interpret pythonu + pyserial. Coz je dopredu nejisty vysledek. 16MB flash pameti neni pro python zadna hitparada (i kdyz to misto uz by se doladilo pres USB), jeste bych musel mit prevodnik na serial port kuli standartnimu napeti ...
PC104 je ponekud mimo moje moznosti ;)
Ovsem ten Alix... To vypada jako presne to co hledam. Hlavne do toho pujde nasypat Voyage Linux kteryzto je zalozen na mem oblibenem debianu. Alix je zatim favoritem. Diky moc za skvely tip!
A co třeba Arduino ? Sice skamarádit to s kamerkou asi dá nějakou práci, ale stálo by to za to.
Wifi, ethernet i seriák se tomu dá dodat, ale asi to poleze trochu do peněz.
Python by ti tím pádem taky padnul, protože to má vlastní programovací jazyk. Suma sumárum asi fakt bude lepší nějaká routerová deska
Každopádně, mohl by jsi dát vědět o postupu ve stavbě robota, atd ? To mě docela zajímá.
Co takhle Beagleboard?
Má to téměř stejná střeva jako nová N900 od Nokie, výkon více než dostatečný a spotřeba taky nádherná. Jen dodací lhůta trochu zamrzí...
Je to sice ARM, ale používané distra jsou založeny na debianu a tvorba vlastního balíku je jen otázkou kompilace ve scratchboxu (návodů je spousta).
Velice pěkný kousek! Objednával jsi to přímo od nich nebo jsi našel nějakého tuzemského prodejce? Jaké jsou dodací lhůty? Taky ti několikrát volali celníci, aby se ujistili, že to nepoužiješ pro vojenské účely atp.? (nebo to dělají jen u železa s US?)
Zkuste router Edimax 6104KP, cena ve prijatelna.
---
http://robotika.cz/wiki/RouterLinux
Tiskni Sdílej: