Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím velectěné fórum,
už nějaký čtvrtek bloumám po netu a hledám nějakou DVB-S2 kartu, kterou lze "bez problému" zfunkčnit v Linuxu včetně placených programů (tzn. karty Skylink, CSlink apod.). Zatím z toho upřímně řečeno nejsem příliš moudrý. Karty, které jsou na e-Shopech aktuálně k sehnání jsou buď "win-only" nebo z kategorie "jedna paní povídala, že jí to jede".
Chtěl jsem se proto zeptat, zda někdo ze zdejšího osazenstva provozuje nějakou aktuálně dostupnou DVB-S2 kartu včetně CI slotu a případně ji mohl doporučit. Za odkaz/nakopnutí na návod ke zprovoznění bych byl velmi vděčný...
Předem díky za odpovědi.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. Skystar HD2 mám právě v hledáčku, ale jak jsem prohledával fóra na internetu, tak zprovoznění je vcelku boj (alespoň mi to tak přišlo), tak jsem byl (jsem?) mírně na pochybách.
CI slot jsem nezkoušel.
Pokud to správně chápu, používáte tu kartu jen pro sledování neplacených kanálů nebo místo CI slotu používáte Phoenix čtečku?
Díky za odkazy. Tam jsem sice už byl, ale i tak děkuju. Problém je v tom, že třeba v LinuxMCE není např. v odkazech u DVB-S2 nic a u MythTV je sice hafo karet, ale buď nejsou DVB-S2 nebo prozměnu nejsou u nás k dostání (eBay a podobné záležitosti nevyhledávám - sháním něco, co má "jistotu záruky" u některého ze shopů v ČR). Možná jsem špatně formuloval otázku, ale pídím se po odpovědi od někoho, kdo danou kartu provozuje (má s ní zkušenosti). Přece jen není nad něčí osobní zkušenost.
Díky všem za odpovědi. Tak to vypadá, že asi vletím do té Tevii s Phoenixem (tuhle kartu vůbec neznám a jsem příjemně překvapen).
Tiskni
Sdílej: