LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Dovede někdo odhadnout - nebo má dokonce přímo zkušenosti - jak složité by bylo následující? (A jestli je to vůbec možné - tak jak si to představuju.)
Mám internet providera přes wifi, čistě jen chytám signál přiřazený k MAC adrese mojí interní wifi karty. Z venkovní antény mi vede wifi kabel (ne síťový) přímo do wifi karty v PC. Chtěl bych ale v celém bytě wifi signál, aby ho mohly používat i 2 PC zároveň. Našel jsem tenhle router: D-Link DAP-1360 (tady detaily), na který bych chtěl napojit tu externí anténu a zároveň ho nastavit jako AccessPoint. Čili by zřejmě musel umět Client + AP mód zároveň(?). Ptal jsem se už několika lidí a hledal jsem i články a zatím jsem z toho pořád jelen, nikdo nedovedl poradit (většina lidí má internet přes síťový kabel třeba od UPC a řeší wifi síť prostě jinak).
Byl bych rád klidně i jen za nějaké nasměrování na dobrý článek / návod. A také nevím, jestli výše zmiňovaný router půjde zprovoznit v Linuxu, o tom jsem taky nic nenašel :( Jen ve specifikaci se píše "the DAP-1360 is based on an open-source Linux platform.", ale nemůžu nikde ani najít, jaký má chipset.
Dík předem za názory, na základě toho se rozhodne, jestli do toho vůbec půjdu.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: