Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pokusím se můj minulý dotaz o hodně zjednodušit, protože na něj nikdo nereagoval.
Mám internet od ISP přes wifi (chytám přes interní wifi kartu v PC). Potřeboval bych signál doma rozšířit, abych ho mohl chytat zároveň i přes notebook v celém bytě. Potřebuju k tomu dva wifi routery? Zatím jsem koupil jeden router (se dvěmi odnímatelnými anténami), ale zřejmě nejde, abych přijímal např. wifi kanál 5 a rozesílal ho po bytě jako kanál 10 (aby se frekvence nemlátily). Jdu na to tedy správně, že si pořídím druhý wifi router a oba routery spolu propojím síťovým kabelem? Jeden bude přijímat wifi a přes kabel ho předá tomu druhému routeru, který ho bude pod jinou frekvencí rozesílat po okolí.
Tenhle problém snad nikdo neřešil, nemůžu k tomu absolutně nic najít a nikdo jaksi přesně neví, jak na to. Každý, na koho jsem narazil, řeší pouze rozesílání kabelového internetu (od UPC apod.) přes wifi router, což je proti mému problému sranda.
ip r a default via klient dev eth0
).
No jeden router se dvema kartami by sel taky, to uz je ale cenove asi uplne jinde, zvolil jsem uz tuhle moznost 2 zvlast. Zni to jednoduse, snad to zvladnu nastavit, vcera jsem z toho docela silel, tech moznosti a policek v administraci je silene moc, nikdy jsem s tim nic nedelal. Zitra vyzvednu ten druhy router a budu s tim blbnout.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat? Zkousel jsem to a spojeni se zatim nepodarilo.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat?Ano, po nastavení staré MAC adresy na novém zařízení by to mělo fungovat a ISP by neměl nic poznat. (mimochodem, pochopil jsem správně, že v té síti je autorizace „zabezpečena“ jenom MAC adresou?!)
Jeste ze je MAC adresa tak dlouha a nemam ji napsanou na rohozce.…a pak objevili Kismet.
V nouzi jsou dobré konzolové aplikace ipcalc a sipcalc (umí i IPv6) ... pro 6to4 tunnel třeba http://waldner.netsons.org/f6-6to4.php.
Tak ten prvni router uz beha, spojeni mam, je v client-modu (tzv. wireless ISP mode, zrejme ne vsechny routery tohle dovedou, u meho druheho nic takoveho najit nemuzu), vsechny LAN porty na routeru jsou pak udajne v bridge-modu. Pres jeden LAN port jsem spojen s PC a pres dhcp eth0
jsem obdrzel spojeni a internet uz bezi. Pouzil jsem klonovani MAC adresy (teda zadal jsem tam adresu moji wifi karty, pomoci ktere me muj ISP identifikuje a spojeni se pak podarilo - to u druheho routeru taky nefungovalo, radim tedy kazdemu, kdo ma nejaky problem, koupit jiny router a vyzkouset, vratit se da vsechno).
Ted jeste pres LAN porty propojim oba routery a v pristich dnech musim prijit na to, jak ten druhy nastavit jako AP. Zatim totiz porad nejak plavu v tech maskach, branach a IP adresach, dost se v tom motam, docela se divim, ze jsem to nejak napul rozchodil :)
Tiskni
Sdílej: