Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Řešení dotazu:
FreeNAS přímo neznám, používám klasický CentOS a linuxový raid-5 nad 5x 1TB disky. Co tě vede použít JBOD? Ochrana proti výpadku disku veškerá žádná, spadne jeden disk a máš po všem (pochopitelně záleží na rozdělení toho jbodu). Radím použít buď 2x 2TB disk v mirroru nebo 3x 1TB v RAID-5. Velikost je stejná a máš ochranu proti výpadku jednoho disku. Vypínat disky (nastavení přes hdparm) to imho bude -- nezkoušel jsem, přece jen dnešní disky mají v nečinnosti kolem 5W.
Nevím, zda-li mám systém konfigurovat s HW RAIDem, nebo použít SW RAID.
Určitě je lepší HW raid, ale ta deska žádný nemá, což by znamenalo dokoupit řadič -- s těmi poloHW řadiči na desktop deskách mám velmi špatné zkušenosti.
Rád bych nějaké out-of-box řešení - nemám čas na laborování.
Chápu. Instalace CentOS + nastavení mdadm (lze naklikat během instalace) + nastavení samby (tři řádky v configu) se do 30 minut vlezou). Naposledy jsem se koukal na OpenFiler a po hodině klikání jsem to vzdal (absolutní nechápačka provázaností jednotlivých nastavené).
Určitě doporučuji linux sw raid místo toho raidu na desce. Kámoš má (měl) na Intel ICH10-R dvě pole. Stripe set (raid0) tam jede stále (no, to je velmi triviální střídání bloků přes disky, na tom není co zkazit), ale s raid-5 měl neustálé problémy (označování disků jako vadné, častá rekonstrukce pole apod.) a to tam provozuje Windows a intelí ovladače. Pak disky přednal do serveru s linuxem na mdadm raid-5 a chrochtá si blahem (původně tedy chtěl koupit SAS/SATA HW řadič, ale vyšlo mu levněji doupit HW pro domácí servřík). Rychlost vyšší a problémy zmizely.
Inu, stal jsem se obětí marketingu.
Stačí si uvědomit, že nejlevnější HW řadič stojí 4-5x víc (začínají od 12 tis. kč), než celá deska.
Díky za tipy. Teď najdu nějakou skříň a jdu na to.
Vřele doporučuji ještě k tomu přidat nějakou UPS. Stačí i nějaká menší, aby se to stihlo v pořádku vypnout.
Pokud jsi chtel out-of-the box, mels vzit NetGear nebo Qnap NAS - jenze uz sis koupil zakladni desku.
K tomuto (QNAP) se také přidávám, ovšem bude to mít pouze jako síťový disk. Což vůbec nevadí, jenže lidé si ovšem začnou časem další funkce, které to už neumí.
Tiskni
Sdílej: