Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Řešení dotazu:
FreeNAS přímo neznám, používám klasický CentOS a linuxový raid-5 nad 5x 1TB disky. Co tě vede použít JBOD? Ochrana proti výpadku disku veškerá žádná, spadne jeden disk a máš po všem (pochopitelně záleží na rozdělení toho jbodu). Radím použít buď 2x 2TB disk v mirroru nebo 3x 1TB v RAID-5. Velikost je stejná a máš ochranu proti výpadku jednoho disku. Vypínat disky (nastavení přes hdparm) to imho bude -- nezkoušel jsem, přece jen dnešní disky mají v nečinnosti kolem 5W.
Nevím, zda-li mám systém konfigurovat s HW RAIDem, nebo použít SW RAID.
Určitě je lepší HW raid, ale ta deska žádný nemá, což by znamenalo dokoupit řadič -- s těmi poloHW řadiči na desktop deskách mám velmi špatné zkušenosti.
Rád bych nějaké out-of-box řešení - nemám čas na laborování.
Chápu. Instalace CentOS + nastavení mdadm (lze naklikat během instalace) + nastavení samby (tři řádky v configu) se do 30 minut vlezou). Naposledy jsem se koukal na OpenFiler a po hodině klikání jsem to vzdal (absolutní nechápačka provázaností jednotlivých nastavené).
Určitě doporučuji linux sw raid místo toho raidu na desce. Kámoš má (měl) na Intel ICH10-R dvě pole. Stripe set (raid0) tam jede stále (no, to je velmi triviální střídání bloků přes disky, na tom není co zkazit), ale s raid-5 měl neustálé problémy (označování disků jako vadné, častá rekonstrukce pole apod.) a to tam provozuje Windows a intelí ovladače. Pak disky přednal do serveru s linuxem na mdadm raid-5 a chrochtá si blahem (původně tedy chtěl koupit SAS/SATA HW řadič, ale vyšlo mu levněji doupit HW pro domácí servřík). Rychlost vyšší a problémy zmizely.
Inu, stal jsem se obětí marketingu.
Stačí si uvědomit, že nejlevnější HW řadič stojí 4-5x víc (začínají od 12 tis. kč), než celá deska.
Díky za tipy. Teď najdu nějakou skříň a jdu na to.
Vřele doporučuji ještě k tomu přidat nějakou UPS. Stačí i nějaká menší, aby se to stihlo v pořádku vypnout.
Pokud jsi chtel out-of-the box, mels vzit NetGear nebo Qnap NAS - jenze uz sis koupil zakladni desku.
K tomuto (QNAP) se také přidávám, ovšem bude to mít pouze jako síťový disk. Což vůbec nevadí, jenže lidé si ovšem začnou časem další funkce, které to už neumí.
Tiskni
Sdílej: