Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
To je ve vetsine pripadnu jen poslani prikazu zarizeni, aby se vypnulo (a prestalo brat proud).
Malo ktere USB porty maji vypinac napajeciho napeti. U vetsiny pridavnych HUBu jste rad, kdyz je tam jedna pojistka spolecna pro vsechny porty.
a v tu chvíli by měl host kontrolér hlídat to, že zařízení si nevezme víc, než požadovaloA když si vezme víc, tak ho má uříznout?
7.2.1.2.1 Over-current Protection The host and all self-powered hubs must implement over-current protection for safety reasons, and the hub must have a way to detect the over-current condition and report it to the USB software. Should the aggregate current drawn by a gang of downstream facing ports exceed a preset value, the over-current protection circuit removes or reduces power from all affected downstream facing ports. The over-current condition is reported through the hub to Host Controller, as described in Section 11.12.5. The preset value cannot exceed 5.0 A and must be sufficiently above the maximum allowable port current such that transient currents (e.g., during power up or dynamic attach or reconfiguration) do not trip the over-current protector. If an over-current condition occurs on any port, subsequent operation of the USB is not guaranteed, and once the condition is removed, it may be necessary to reinitialize the bus as would be done upon power-up. The over-current limiting mechanism must be resettable without user mechanical intervention. Polymeric PTCs and solid-state switches are examples of methods, which can be used for over-current limiting.A v souvislosti s tím ještě:
11.12.5 Over-current Reporting and Recovery Over-current Reporting and Recovery USB devices must be designed to meet applicable safety standards. Usually, this will mean that a selfpowered hub implement current limiting on its downstream facing ports. If an over-current condition occurs, it causes a status and state change in one or more ports. This change is reported to the USB System Software so that it can take corrective action. A hub may be designed to report over-current as either a port or a hub event. The hub descriptor field wHubCharacteristics is used to indicate the reporting capabilities of a particular hub (see Section 11.23.2). The over-current status bit in the hub or port status field indicates the state of the over-current detection when the status is returned. The over-current status change bit in the Hub or Port Change field indicates if the over-current status has changed. When a hub experiences an over-current condition, it must place all affected ports in the Powered-off state. If a hub has per-port power switching and per-port current limiting, an over-current on one port may still cause the power on another port to fall below specified minimums. In this case, the affected port is placed in the Powered-off state and C_PORT_OVER_CURRENT is set for the port, but PORT_OVER_CURRENT is not set. If the hub has over-current detection on a hub basis, then an overcurrent condition on the hub will cause all ports to enter the Powered-off state. However, in this case, neither C_PORT_OVER_CURRENT nor PORT_OVER_CURRENT is set for the affected ports. Host recovery actions for an over-current event should include the following: 1. Host gets change notification from hub with over-current event. 2. Host extracts appropriate hub or port change information (depending on the information in the change bitmap). 3. Host waits for over-current status bit to be cleared to 0. 4. Host cycles power on to all of the necessary ports (e.g., issues a SetPortFeature(PORT_POWER) request for each port). 5. Host re-enumerates all affected ports.Takže ano, to co si žere nad poměry nejspíš uřízne, dle specifikace.
Už jsem taky viděl počítač, kde Windowsy hlásily nějakou chybu typu "překročení odběru na USB portu XY". Jednalo se o závadu motherboardu. Jinak jsem tu hlášku nikde jinde nepotkal.Hlásí to i linuxové ovladače do dmesg.
Tiskni
Sdílej: