Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
Ahoj, po bojování s Radeonem X1400 v mojem notebooku mi přetekl pohárek trpělivosti a chci něco jinýho - použitelnýho.
Jakou značku grafický karty zvolit do noteboou, aby na ní vše (openGL 2, hybernace, externí display, akcelerace videa - dá-li pán Bůh) fungovalo bez plácání se s fglrx a jiných libůstek ?
Za mých mladých let platilo že nejlpší byl intel a u nvidie blba hybernace, jaká je situace na trhu teď ?
Díky za rady
Řešení dotazu:
Tak ja mam intel a vse jede ok. Ale zase je potreba si uvedomit ze intel grafiky jsou dost slabe takze zadne 3d hry si poradne nezahrajes. NVIDIA mam pro linux velmi kvalitni ovladace, nerikam ze jsou bezchybne ale mam snim velmi dobre zkusenosti. Takze pokud chces vykon tak ber NVIDIA. Pokud nechces binarni ovladace a nepotrebujes extra vykon tak intel. Jinak u Ati jsem eml celekm dobre zkusensoti s open source ovladacem. Vse celekm fungovalo, teda krom vykonu ten byl oproti fglrx mnohem horsi, ale srovnatelny s intel :)
Tiskni
Sdílej: