Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Dobry den,
je to uz nejaky patek, co resim domaci file server. V tomto odvetvi zatim stale sbiram informace jak o HW, ktery vybrat, tak o SW, ktery pouzit. Potreboval bych poradit s vyberem pevnych disku. Nechci kupovat drahe, do raidu urcene disky, ale chtel bych nejaky levnejsi green power disk.
Nabizi se mi:
Samsung EcoGreen F3 - 2TB
WD AV-GP - 2TB
WD Caviar Green (WD20EARS)
Seagate Barracuda LP - 2TB
Mate nekdo zkusenosti s temito disky v poli? Kdyz procitam ruzne diskuze na toto tema, tak nekdo pise: "Ano, daji se pouzit, ale se zapnutim funkce TLER u disku od WD." Nekdo primo pise, ze je to blbost. Popripade napiste i ty funkce ktere vypnout ci zapnout. Popr. co jak nastavit.
Dalsi info o serveru: Chci pouzit debian s mdadm utilitou. Disky budou nakofigurovany do RAID5
HW: neni to konecna faze, ale predbezne jsem vybral toto.
Asus M4A78L-M LE - AMD 760G
AMD Sempron LE-140 (SDX140HBGQBOX) BOX
Kingston Value 1GB DDR2 800 (KVR800D2N5/1G)
5x disk
Predem dekuji za rady.
Nevím, kolik chcete ve výsledku místa, ale možná bych uvážil použití 6x 2TB v raid 10, což dá 6TB místa s celkem slušnou redundancí, podstatně menší zátěží na procesor, a vyšším výkonem.
Ale také za výrazně větší cenu . Tazatel nenapsal, na co to pole chce používat. Jestli jako skladiště domácích fotek a videí (typ jednou ulož a pak jen čti), tak je raid-5 v pořádku a vysoce vhodný typ. Pokud na tom chce běžně pracovat (čtení zápis 1:1) nebo tam mít DB, tak je lepší raid-10. Nebo může mít část úložnou na raid-5 (4x2TB green == 6TB) a část pracovní na raid-0 (2x1TB black == rychlé 2TB). Možností je mnoho.
Jestli jako skladiště domácích fotek a videí (typ jednou ulož a pak jen čti), tak je raid-5 v pořádku a vysoce vhodný typ.Pokud je to, co se píše v tom článku pravda, tak je úplně jedno, jestli na tom raidu máte X terabajtů filmů nebo čehokoliv jiného.
Vysokou teoretickou pravděpodobnost na základě papírových údajů. On ty své výpočty ani neověřil měřením -- do té doby to bude jen jeho neověřená teorie. Vidíte snad v praxi hromadně umírat r5 pole? Nikoliv. Umírají jednotlivé disky, smart o to v nadpoloviční většině případů dává vědět dopředu (a v případě chyby to mdadm
začne sypat na spare disk). A pokud to už úplně umře, tak se data vytáhnou ze záloh, o data tedy nikdo nepřijde.
Raid se (alespoň na centosu) každý týden kontroluje tak, že přečte vše a (na r456) zkontroluje paritu, na mirrorech samozřejmě rovnou shodnost bloků. Pokud by platila situace nastíněná v tom článku, tak by mismatch
_cnt (počet nesouhlasících bloků) bylo téměř vždy > 0 . Opět, v praxi tomu tak není a mismatch_cnt
je nenulové prakticky pouze v případě nedokončeného zápisu při nevhodném ukončení práce OS a zapnuté write-cache na diskové jednotce. Dále, pokud se někdo skutečně bojí o svá data, může použít kontrolní samoopravné kódy (např. reed-solomon).
Samozřejmě, že R10 je v mnoha ohledech lepší. Ale také skoro dvojnásobně dražší. Ovšem R5 bych vůbec neodsuzoval. Má své výhody a své nasazení. Pro typ zátěže časté čtení, minimální zápis, je úplně ideální.
Myslim, ze pro moji potrebu, ulozeni filmu, pisnicek,... a nejakych fotek, videii je RAID10 zbytecny. Opravdu mi staci jednou ulozit a pak jednou za cas precist. Pokud bych chtel vetsi redudanci, zmenil bych pole z R5 na R6. Soukroma data, budu zalohovat, ostatni se da vzdy nekde sehnat.
Jinak ten clanek, je zajimavy, ale v ramci setreni to riziko podstoupim. Popr. za 2 roky dokoupim disky a pole zmenim na R10.
Ak ti ide len o taketo pouzitie, tak pouzi RAID1. Nevidim dovod tam davat RAID5 alebo vyssi. Davat RAID5, alebo dokonca RAID10 na ulozenie fotiek, pesniciek a videii je to vyhodenie penazi. Neziskas tym, nic len vyssie naklady na kupu a na prevadzku. Pri tvojom pouziti mas pri RAID1 najlepsi pomer cena,riziko. Ak by islo nejake narocnejsie nasadenie, tak sa da rozmyslat o inom RAIDe ale tu by som fakt nic ine nedaval. Je to nezmysel.Zbytocne vyhodis peniaze.Myslim, ze pro moji potrebu, ulozeni filmu, pisnicek,... a nejakych fotek, videii je RAID10 zbytecny. Opravdu mi staci jednou ulozit a pak jednou za cas precist. Pokud bych chtel vetsi redudanci, zmenil bych pole z R5 na R6. Soukroma data, budu zalohovat, ostatni se da vzdy nekde sehnat.
Jinak ten clanek, je zajimavy, ale v ramci setreni to riziko podstoupim. Popr. za 2 roky dokoupim disky a pole zmenim na R10.
10^14 bajtů není 12 TiB, ale 90 TiBČlánek zmiňuje 10^14 bitů.
a už vůbec to neznamená, že to každých 90 TiB selžePodle článku "Which means that once every 100,000,000,000,000 bits, the disk will very politely tell you that, so sorry, but I really, truly can’t read that sector back to you." Nevím jak jste si to vyložil, ale podle mne to znamená že to selže
Navíc pokud použijete bitmapy, tak linuxový MD řadič umí tu chybu ve čtení při rekonstrukci opravit z původního (vypadlého) diskuTo asi záleží na typu závady, ale mně se při "výpadku disku" stalo častokrát to, že z disku nelze přečíst vůbec nic.
a to tu v práci máme RAIDů 5 hodně a občas vypadávajíJakou velikost, jaké disky?
Článek zmiňuje 10^14 bitů.Teď jsem si toho taky všiml. Výrobci ale uvádějí URE většinou jako 1 ze 10¹⁴ čtecích operací, nikoliv bitů (a ani bajtů)
Nevím jak jste si to vyložil, ale podle mne to znamená že to selžeNesmíte věřit všemu napsanému. To, že výrobce udá takové URE, znamená, že se zříká záruky pro větší počet operací, ne že to selže. Ty disky, co mám v RAID-6, mají najeto více než pětkrát tolik a bez selhání (a ano, už dvakrát prováděly rebuild po výpadku jednoho disku a žádný další disk při tom nevypadl)
To asi záleží na typu závady, ale mně se při "výpadku disku" stalo častokrát to, že z disku nelze přečíst vůbec nic.Používejte SMART, pak se vám to nestane, disk dá vědět dost dlouho dopředu (tedy s výjimkou toho, že vadný napájecí konektor disk spálí, ale to se mi stalo jenom jednou a rebuild z dalších disků byl bez problémů)
Jakou velikost, jaké disky?SATA, SCSI, SAS. Velikosti od 16 GB (15 000 RPM) do 1 TB (7 200 RPM)
Výrobci ale uvádějí URE většinou jako 1 ze 10¹⁴ čtecích operací.
Počítám správně, že: 10^14 * 512B(velikost sektoru) = 46 566TB = 45,5 PB? Lze to takto chápat?
Navíc pokud použijete bitmapy, tak linuxový MD řadič umí tu chybu ve čtení při rekonstrukci opravit z původního (vypadlého) disku, kde se s velmi velmi vysokou pravděpodobností (o dost vyšší, než že vám zkolabuje RAID 10) ta data nacházejí nepoškozenáMůžeš mi prosím toto blížeji objasnit? Bitmapy používám na raidu1, prosím rozšiř mé obzory :) Díky.
Nechci vzbudit žádný flamewar, ale dobrý disk od Samsungu jsem ještě neviděl, jiné oblasti elektroniky jim jdou daleko lépe.Samsung EcoGreen F3 - 2TB
Neznám.WD AV-GP - 2TB
To jsou dobré disky, mají subtilnější konstrukci než "enterprise storage" od WD, ale jasně zazněla přednost ekonomické stránky (v tomto případě před odolností). Liší se oproti RE samozřejmě i dalšími věcmi.WD Caviar Green (WD20EARS)
Věčný konkurent WD. Jsou lidé, kteří je mají raději, čas od času má Seagate některé funkce dříve, já raději méně spěchu při vývoji a testování. Z toho, co jsem mohl srovnávat, WD méně topí, což je výrazné plus. S žádným dobrým diskem není v poli problém. Aspoň jsem na žádný zajímavý nenarazil a to mi již pěkných pár disků rukama prošlo. Zajímavější je třeba problém velikosti nativního sektoru.Seagate Barracuda LP - 2TB
Dekuji za odpovedi, ale nejak me to neprivedlo k rozhodnuti co koupit. Diskuze se spise zvrhla ke spolehlivosti disku, ze ktere je patrne, ze vsichni vyrobci maji dobre a vadne kusy.
Vite nekdo zdali se u disku WD20EARS da obejit funkce TLER? Ci to softwarovemu raid poli nevadi? konkretne mam namysli mdadm utilitu. Popr. co nastavit.
Nebo je lepsi zvolit Samsung Ecogreen F3 u ktereho TLER (CCTL) zapnout jde pomoci utility SmartCTL?
Pak jsem se chtel zeptat, zdali zapinate ve vetsim poli (3 a vice disku) SSC http://www.hdat2.com/hdat2_faq_cz.html#q8
Pri realizaci pole, nastavoval jste nekdo parkovani hlavicek na delsi dobu? Nerad bych aby se mi disky po pul roce uparkovali k smrti.
Nevadi. Proc obchazet? Novejsi disky, resp. revize firmware, uz TLER IMHO nemaji.Vite nekdo zdali se u disku WD20EARS da obejit funkce TLER? Ci to softwarovemu raid poli nevadi? konkretne mam namysli mdadm utilitu. Popr. co nastavit.
Rozhodne bych dal prednost WD.Nebo je lepsi zvolit Samsung Ecogreen F3 u ktereho TLER (CCTL) zapnout jde pomoci utility SmartCTL?
SSC bych vubec neresil. Zvlast u jednotek disku.Pak jsem se chtel zeptat, zdali zapinate ve vetsim poli (3 a vice disku) SSC http://www.hdat2.com/hdat2_faq_cz.html#q8
Neparkovat. Leda by pole lezelo opravdu drtivou vetsinu casu ladem a hluk/odber apod. byly vaznym problemem. Ale je to vcelku dobra poukazka na problemy.Pri realizaci pole, nastavoval jste nekdo parkovani hlavicek na delsi dobu? Nerad bych aby se mi disky po pul roce uparkovali k smrti.
dříve ST3160812AS desktop, pak v externím usb boxu ST3500630AS dtto ST310005FPD2E3-RK externí usb/ieee1394/eSATA disk nyní ST320005FPD2E3-RK dtto aktuálně přopojen k NAS ST32000542AS (LP, 2ks v RAID 1) aktuálně v NAS DS410jpři běžném denním domácím použití™ mi kupodivu žádný neodešel, odešel mi jen jeden starý 120G WD na kterém byly Windows na které jsem půl roku nešáh a ono to pak už nenaběhlo, a jeden (po)malej 120G WD disk co jsem půjčil kamarádovi a jeho bratříček s ním chtěl chytře urychlit Windows tak z něj udělat extra disk pro swap :) Takže mám asi kliku a zcela opačné zkušenosti ohledně SG vs WD.
Tiskni
Sdílej: