Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, dnes jsem instaloval Linux (CentOS 5.5) na starsi server od HP ProLiant DL380 (2U, 6x SCSI 72GB, 4GB RAM, 2xXEON).
Pouzit jsem HW radic pole a udelal pres vsechny disky RAID5 + jeden disk jako spare.
Instalace Linuxu probehla vcelku normalne (jen jsem mel pocit, ze se to lehce louda).
Po instalaci jsem udelal aktualizace CentOS pres yum, nejake balicky se aktualizovali, kernel jsem tam nezahledl.
A ted ta nestastna vec.
Zkusil jsem vytahnout za chodu jeden disk, linux zabrblal cosi o tom, ze dava oddil / do read-only, vraceny disk zpet uz nic neudelal, ctrl+alt+del udelat nesel, hlasilo, ze /sbin/shutdown not found. Stroj jsem nasledne natvrdo vypnul, disk vratil zpatky, BIOS radice pole po zapnuti mi rekl, ze je tam degradovane pole a jestli chci rekonstrovat na ten vraceny disk, takze jsem dal ano, nacez linux opet nabehnout, chtel jsem ho rebootnout ale vyskocilo na me e2fsck s tim, ze chce kontrolovat disk, ale je to nebezpecne na prijenem fs, dal jsem presto yes a pristi reboot uz linux nenabehl (kernel panic a ze nemuze najit root). -> tohle uz asi nepujde opravit ze, mno neva
Otazka? Mel jsem za to, ze tyhle radice resi vypadek sami a system se o tom muze max. dozvedet, ale urcite to neohrozi jeho chod nebo se prepne do read-only, to me prijde na hlavu, co delam spatne? Takhle to preci nemuzu fungovat, nechci delat SW raid, rad bych tuhle vrstu vyresil tim HW radicem.
Musi se neco doinstalovat? Nejaky software od HP/moduly do jadro nebo neco podobneho? nebo problem centos?
Diky za kazdou radu.
Nikdo netusite? Tohle by mel byt ovladac pro ten radic.
cciss, http://cciss.sourceforge.net
Určite sa nič doinštalovať nemusí. Stačí modul cciss z jadra a prvotné nastavenie poľa cez BIOS radiča. Ja som použil ešte arrayprobe, ktorý púšťam pravidelne cez cron, ale ten tam mám čisto len na zistenie healthu poľa a report problémov cez mail. Doposiaľ (za 3 roky a niečo) sa žiaden problém nevyskytol.Musi se neco doinstalovat? Nejaky software od HP/moduly do jadro nebo neco podobneho? nebo problem centos?
Taky mi to prijde divne. V tomto modelu je radic HP Smart Array 5i Controller.
Jen ciste teoreticky, nemusi se po sestaveni toho pole v biosu radice(utilite pri startu server - F8) nejak dele cekat nez se to rebuildne do konzistentniho stavu? Ale zase si rikam, ze pres dve hodiny by to asi trvat nemelo, nevim prijde mi to divne.
Na ty tools kolem cciss jsem se dival, arrayprobe zni rozumne.
Jake distro na tom provozujete? Mam chut zkusit jeste debian jestli to neni tim CentOSem (2.6.18 jadro mi prijde uz dost stare i pres backporty do nej, ale zase ten server taky neni nejak novy HW).
Ano, s tim e2fsck to byla chyba toho si jsem vedom, reinstall bude nutny.
Disk jsem zkusil vytahnout asi 2hod po instalaci, to uz by pole melo si myslim byt rebuildovane, nebo ze by to bylo az tak pomale, nevim, navic si nejsem jisty jestli vubec jde instalovat na pole ktere neni pripravene jak pise kolega o kus nahore.
Mate pravdu, dnes mi kolem rikal, ze jemu se obdobna kongirurace rebuildovala neco pres 4hodiny, myslim, ze to bude cely ten problem.
Diky vam vsem.
Tiskni
Sdílej: