Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
přesně tak doporučím mrknout např po Audigy2 na aukru, které mají HW mixing na 48khz a jsou velmi levné ikdyž o audiofilii se neda mluvit( za předpokladu, že váš audio řetězec je cenově řádově desítky tisíc a nebo máte hi-end sluchátka).
Mám osobně odzkoušenou notebookovou audigy2 zs pcmcia s hw mixovanim a vše fungovalo jak má
50 je na poradnou zvukovku sakra malo..myslim ze bohuzel v te cenove kategorii nic moc nebude. Mozna nejake drazsi m-audio ci audiotrak ale bohuzel nevim jak je to s driverama pro linux. ono co se tyce tech audiofilskych veci tak tam se to pousti v bit perfect a bez resamplingu takze tam je vicemene nejaky hw mixer na skodu nez k uzitku. Tam totiz malo kdo chce nejakej necelociselnej resampling audio signalu a mixing pomoci DSP. Ono i u te audigy2 zs je poznat kdyz si to zresampluju pres PC na 48khz pomoci nejakeho dobreho algoritmu .. Ze je zvuk lepsi nez kdyz to dela DSP v audigy (subjektivne na sluchatkach koss porta pro)
tohle u mě neni poradna zvukovka :) to vypada jako vzhledova imitace na Esi Juli@
m-audio a audiotrak jsem zminil z toho duvodu ze je to jakasi lidmi overena znacka.. nebo alespon byla :)
ono u tech cina veci z ebay ikdyz jsou osazene vicemene kvalitnim materialem tak bych se bal celkoveho navrhu a PCB ktera toho muze pokazit vic nez se zda..je to docela věda a moc neverim tomu ze si clovek nejak moc polepsi kartou za 50 dolacu ( pred tim jsem myslel eura). Nejakou dobu jsem se o tu problematiku zajimal a navrhl si i nejakou jednoduchou USB zvukovku se sluchatkacem, mel rozdelanou koncepci lepsi zvukove externi karty pres SPDIF ale je to fakt ducharina a nakladny na vyvoj vysoke tak mi jen lezi veci v supleti..navic to cloveka nidky neuzivi tak radej fusuju do jineho segmentu elektra.. v čr existujou lidi (elita z hifislovanet,audiweb) co se tímhle zabívaj a maj ty zvukovky (nebo už spíše DAC pro poslech) dotažené k dokonalosti jako například HS-DAC..
kazdpoadne pokud budes mit moznost zmerit parametry te zvukovy tak se rad poucim.. treba to nebudou jen vyhozene penize jak si osobne myslim :)
jo jasne to beru :) tyhle jsem zminoval z toho duvodu jak jsem tvrdil ze do 50 ecek kvalitni zvukovku nesezene.. pricemz mez pro pojem kvalitni mam vlivem audiofilskych kamaradu posazenou asi hodne vysoko :D
Tiskni
Sdílej: