Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Zdravím,
rád bych si koupil do Thinkpadu T500 novou wifi kartu (atheros), protože intel neumí a asi nebude umět AP (master) režim.
Protože pro thinkpad T500 neexistuje funkční BIOS hack, rozhodl jsem se koupit oficiální FRU 42T0825 (což je AR5418 a/b/g/n miniPCIe adaptér). S dodáním není problém.
Explicitně jsem se zeptal na kompatibilitu s T500 a bylo mi sděleno, že v žádném oficiálním dokumentu Lenovo se nepíše nic o FRU 42T0825 a Thinkpadu T500, je to karta pro R60/T60/R61/T61/..., prostě pro thinkpady s miniPCI express, které byly před novými lenovo "500" nebo "510" řadami.
Rád bych se tedy zeptal zde na zkušenosti ostatních - mívají novější thinkpady v BIOSu whitelistnuté starší FRU? Nebo jen ty, které jsou "oficiálně kompatibilní"? Sběrnice by měla být stejná (oboje miniPCI express).
Díky.
Po dlouhém hledání jsem našel http://theboardroom.info/bios/zender-bios.html, BIOS pro T500 je sice založený na docela staré oficiální verzi, ale nouzově by šel použít. Sice tam píšou TESTED, ale tak nějak nemohu zapomenout, když jsem na jednom ASUS notebooku taky použil "tested" BIOS hack a notebook už nenabootoval.
Problém je taky v tom, že v žádném českém shopu/eshopu prakticky nejde sehnat Atheros miniPCIe 802.11n karta (alespoň co jsem hledal).
Stále ale ocením jakékoli zkušenosti se staršími wifi kartami v novějších thinkpadech.
Tiskni
Sdílej: