Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
To je spíš obchodní dotaz na Váš serverhosting Technicky vzato máte na výběr:
Mno. V rámci sebevzdělávání jsem se podíval, jak vypadá aktuální stav, abych pořád nepapouškoval informace z doby před X lety.
Jednak jsem našel pár PDFek u Intelu - řazeno cca sestupně podle zajímavosti:
A ještě jedno PDFko od DMTF:
DMTF PMCI (definuje NC-SI)
http://www.dmtf.org/sites/default/files/standards/documents/DSP2015.pdf
Trvám na tom, že ve scénáři "sdílená síťovka s parazitním sideband kanálem pro BMC" se ani u nejnovější generace hardwaru nejedná o plnohodnotný integrovaný switch - jedná se o filtr v RX směru a multiplexer v TX směru. Nejedná se o switch v tom smyslu, že by se automagicky učil MAC adresy a že by broadcastoval jak ven do sítě tak i dovnitř k primárnímu hostiteli.
Pokud se týče hardwaru SuperMicro, tak jsem zjistil, že parazitní komunikační kanál používá vlastně jenom jedna z asi osmi IPMI karet. Všechny ostatní mají dedicated RJ45 = svoji vlastní síťovku, o kterou se s nikým nedělí a kterou (doufám) neukazují operačnímu systému:
http://www.supermicro.com/products/accessories/addon/SIM.cfm
Pak samozřejmě odpadají problémy toho typu, že BMC a hostitel sdílejí/nesdílejí MAC/IP adresu. (Což ovšem někteří lidé mohli vnímat jako výhodu.)
Jinak nadále soudím, že klasické IPMI bez pořádného KVM over IP (TCP) je šunka, choulostivá na ztrátu jednotlivých UDP paketů, nevhodná pro vzdálenou správu přes WAN (včetně třeba protokolu SoL = Serial over LAN).
Některé kombinace SuperMicro motherboard + "IPMI karta" už KVM over IP umí. Úplně nejlepší zpráva ale je, že plnohodnotné (aspoň doufám) KVM over IP umí velká část motherboardů aktuální generace SuperMicro X8 a mají ho onboard. Jedná se modely, které mají na konci písmenko F:
http://www.supermicro.com/products/motherboard/matrix/index.cfm
Hardwarovou podstatou je čip (Winbond) Nuvoton WPCM450,
http://www.supermicro.com/products/nfo/IPMI.cfm
který má integrovánu entry-level PCI VGA grafiku od Matroxu. Její signál pouští jednak ven na VGA konektor, druhak umí obraz servírovat over IP. Je to vidět například v tomhle manuálu ke konkrétnímu motherboardu:
http://www.supermicro.com/manuals/motherboard/3420/MNL-1144.pdf
Na straně "1-10"(22) je blokové schéma, na straně "2-20"(47) je vidět seznam Eth portů na zadním panelu (hledejte č.5).
Tento konkrétní motherboard má vyhrazený eth. port pro BMC, implementovaný PHY čipem RTL8201, připojeným zřejmě přes RMII. Což je zajímavé v situaci, kdy na motherboardu jsou dále 2 až 4 síťovky Intel 82574L, které by měly podporovat sideband rozhraní NC-SI (=RMII).
Konec reklamy na Intel a SuperMicro...
KVM funguje pouze s interní grafikou v CPU. Pokud používáte diskrétní grafickou kartu, máte smůlu.
• Intel® Active Management Technology 6.0 (AMT™) dostupný s Intel® Core™ i5 procesory • Standard Management dostupný s procesory Intel® Celeron®, Pentium® a Core™ i3
Tiskni
Sdílej: