abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:44 | Nová verze

    Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 17.0. Přidáno bylo 4 803 nových znaků. Celkově jich je 159 801. Přibylo 7 nových Emoji.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:00 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Nová verze

    Realtimová strategie Warzone 2100 (Wikipedie) byla vydána ve verzi 4.6.0. Podrobný přehled novinek, změn a oprav v ChangeLogu na GitHubu. Nejnovější verzi Warzone 2100 lze již instalovat také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Polské vývojářské studio CD Projekt Red publikovalo na Printables.com 3D modely z počítačové hry Cyberpunk 2077.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Pozvánky

    Organizátoři konference LinuxDays 2025 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 4. a 5. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta šikovných lidí. Vstup na akci je zdarma.

    Petr Krčmář | Komentářů: 4
    8.9. 22:00 | IT novinky

    Uživatelé komunikátoru Signal si mohou svá data přímo v Signalu bezpečně zálohovat a v případě rozbití nebo ztráty telefonu následně na novém telefonu obnovit. Zálohování posledních 45 dnů je zdarma. Nad 45 dnů je zpoplatněno částkou 1,99 dolaru měsíčně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.9. 18:44 | Zajímavý článek

    Server Groklaw, zaměřený na kauzy jako právní spory SCO týkající se Linuxu, skončil před 12 lety, resp. doména stále existuje, ale web obsahuje spam propagující hazardní hry. LWN.net proto v úvodníku připomíná důležitost zachovávání komunitních zdrojů a upozorňuje, že Internet Archive je také jen jeden.

    🇵🇸 | Komentářů: 6
    8.9. 14:22 | Nová verze

    Jakub Vrána vydal Adminer ve verzi 5.4.0: "Delší dobu se v Admineru neobjevila žádná závažná chyba, tak jsem nemusel vydávat novou verzi, až počet změn hodně nabobtnal."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.9. 13:22 | IT novinky

    V Německu slavnostně uvedli do provozu (en) nejrychlejší počítač v Evropě. Superpočítač Jupiter se nachází ve výzkumném ústavu v Jülichu na západě země, podle německého kancléře Friedricha Merze otevírá nové možnosti pro trénování modelů umělé inteligence (AI) i pro vědecké simulace. Superpočítač Jupiter je nejrychlejší v Evropě a čtvrtý nejrychlejší na světě (TOP500). „Chceme, aby se z Německa stal národ umělé inteligence,“ uvedl na

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.9. 04:11 | Komunita

    V Berlíně probíhá konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Plasma Akademy 2025. Při té příležitosti byla oznámena alfa verze nové linuxové distribuce KDE Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (83%)
     (7%)
     (2%)
     (3%)
     (3%)
     (2%)
    Celkem 157 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 4.9. 16:12
    Rozcestník

    Dotaz: IDE (PATA) SSD

    2.1.2012 18:02 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    IDE (PATA) SSD
    Přečteno: 643×
    Má někdo zkušenost s IDE SSD diskem, případně se SATA bez TRIM? Jak je tomu v reálu s onou degradací rychlosti? Je reálná za stavu, kdy na 32 GB disku bude systém zabírající necelých 5 GB + /home čítající pár desítek MB? Data budou na externím HDD, /tmp, /var/tmp a browser.cache.disk.parent_directory v tmpfs (možná i /var/lock, /var/run a /var/cache/yum).

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Václav Kramář (tazatel))
    11.1.2012 08:17 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    Zkusil jsem Transcend TS32GSSD25-M (32 GB MLC 2,5" IDE). Naměřenými parametry zcela naplnil předpoklady: rychlost čtení kolem 68 MB/s, náhodný přístup pod 1 ms (pro srovnání stávající HDD 2,5" IDE 5400 rpm: 33 MB/s přenos, náhodný přístup kolem 18 ms). Bohužel stařičký Acer TravelMate 2450 ho sice bez problémů detekuje, ale odmítá jej uznat za bootovatelné zařízení. Takže SSD ano, ale ve starších počítačích pozor na kompatibilitu.
    12.1.2012 13:05 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    Odmítá uznat za bootovatelné zařízení?
    To jsem blázen...
    No fakt je, že jsem viděl už všelijak zprasené BIOSy, a konkrétně u notebooků jsou k vidění různá zvěrstva z tohoto soudku... na druhou stranu tohle není nijak extra staré železo - tahle generace Acerů už má docela rozumný BIOS se základem tuším od Phoenixu. Jste si jist, že to není nějaká trivialita? Například: nesnažil jste se Acera donutit, aby z toho bootoval, aniž byste na tom SSDčku měl tabulku rozdělení, v ní vytvořený oddíl a označený jako aktivní, a 1.stage bootloaderu už taky nahraný v MBR?
    Podle mých zkušeností spousta moderních BIOSů používá jakousi heuristiku (pokud vím nedokumentovanou), kdy se napřed podívá do MBR, a podle jeho obsahu usoudí, jestli je to bootovatelné či nikoli. Dokonce jsem toho v některých případech využil: Máme na jednom "projektu" v kompech současně dva výměnné disky, bootovací a datový, a občas do kompu někdo strčí bootovatelné USBčko kvůli údržbě. No a přechytralý hypermoderní BIOS tohoto stroje tvrdošíjně automagicky šachuje s pořadím harddisků v bootovací sekvenci, kdykoli se změní množina HDD přítomných při POSTu fyzicky ve stroji. Takže když jsme "datový" disk zprovoznili pod XP, tzn. inicializace / vytvořit oddíl / vytvořit NTFS, a pak jsme provedli nějaké škatule/batule s připojenými disky, tak se BIOS občas usnesl, že z datového disku bude bootovat jako z prvního v pořadí. No a 1.stage NT bootloaderu správně řval, že na tomhle disku není co bootovat - ale už nevrátil přes Int 19h řízení BIOSu, aby pokračoval v bootovací sekvenci. Řešení bylo následující: vymazat z MBR executable kód zavaděče (konkrétní rozsah adres uvnitř sektoru 0). Nebo disk rozdělit a "naformátovat" holýma rukama v Linuxu, bez instalace zavaděče. Potom se BIOS disku při bootování vyhne - prostě ho přehlídne jak krajinu - a bootuje rovnou z dalšího zařízení. Což byl v našem případě kýžený efekt, ve Vašem případě možná zádrhel.
    [:wq]
    12.1.2012 17:10 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    Taky jsem na to koukal jako puk. Ale je to tak. S diskem pracuje, ale nechce z něj startovat. Což je u disku zamýšleného jako systémový celkem zásadní mínus. Tak jsem zvědavý, jestli mi ho vezmou zpátky, nebo budu mít předraženou flešku. Leda možná hodit /boot na USB, což je ale řešení jako...
    12.1.2012 21:13 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    Ještě mě napadá update BIOSu, nebo zkusit, jestli nehledá konkrétně Microsoftí bootloader...
    [:wq]
    13.1.2012 11:52 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    BIOS je aktuální. MS bootloaderem to nebude, protože Linux už na tom dávno běží, jenom na HDD. U Transcendu je sice k dispozici aktualizace firmware SSD, ale pro jiné série.

    Doufám, že mi ho prodejce vezme zpátky. Když ne, tak možná zkusím /boot na USB a z něj pak předat vládu SSD.
    12.1.2012 21:49 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    boot silně závisí na schopnostech biosu. Např. moje deska umožňuje bootavat s Flash disku na USB 2.0 nicméně ne pokud je na USB 3.0
    kotyz avatar 12.1.2012 22:25 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IDE (PATA) SSD
    Boot z USB 3.0 neumí snad žádná, a kdyby náhodou jo, tak pro to neni zase funkční podpora v systémech (viz testy na diit.cz) ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.