Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim Vas,
planuji na leto vystavbu v nasem mestecku AP, rad bych ho umistil k sobe na strechu a napajel pres POE, cilem je postavit volnou komunitni sit pro par lidi.
Resim jaky hardware v dnesni dobe pouzi,t na trhu je toho dost, ale nemam zkusenosti rad bych se s cenou celeho AP vesel ~ 4-5 tisic, vse bych rad resil v pasmu 5GHz.
V prvni fazy bych si predstavoval mi vsesmerove AP a tim pokryt blizke okoli + do budoucnosti moznost postavit p-t-p spoj k dalsimu ucastnikovi a zde opet umistit AP.
Nerad bych zarusil
Premyslim o tomto AP: Omnitik OMN5HnD - venkovni AP, 802.11a/n, POE
http://www.i4wifi.cz/omn5hnd-omnitik-venkovni-ap-hotspot-2x2-mimo-802-11a-n-poe-l4_d2261.html
Nema uplne jasno jake 5GHz klientske zarizeni pouzit, abych vyuzil smysluplne moznosti tohoto AP, nabizi se pouzit SXT 5HnD, ale prijde mi trochu drahe, tak jsem uvazoval o pouziti Nanostation 5 loco, nekde jsem vsak cetl, ze kombinovani NS,Omnitik/Mikrotik neni uplne stastne, protoze oboji pouziva sve technologie a nelze je tedy plne vyuzit proti sobe, jeste me trochu mrzi jedna vec, jelikoz kazdy ucastnik ma doma jeste wifi coz je dalsi krabicka, existuje zarizeni, ktere je schopne prijimat v 5GHz + ma 2.4Wifi AP pro pokryti domova a nejake LAN porty k tomu?
Omlouvam se za amatersky dotaz, jaky hardware pouzivate pro bezdratove site?
Tiskni
Sdílej: