Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
Dalej je tu otazka, co sa udeje, ked jedna doska bude zapnuta a zapne sa druha.
Stane se totéž, co se stane připřepnutí GK do 3D režimu (skok o 160W nahoru), nebo třeba CPU začne něco dělat (třeba cpuburn) nebo třeba oboje současně při nějakém GPGPU + CPU počítání (skok o 300W). Tedy nic! Zdroj si s tím poradí stejně jako si s tím poradí v případě jedné desky.
Mě se ten nápad naopak velmi líbí. Ušetří za zdroje, pokud je optimálně vytíží (na 50%) tak mu odměnou bude i dobrá účinnost. Stačí jen vyřešit spínání, ale i kdyby tam měl být mechanický spínač (ony dneska existují i spínací polovidiče, víme?), tak proč ne.
Jediný zádrhel, který tam vidím, je měření 3.3V větve (3.3V SENSE, ten je na tom volitelném šestipinovém konektoru vedle 24pin atx). Jelikož je to poměrně malé napětí a slušně velký proud (a tedy už podstatný úbytek napětí na vedení a spojích), tak "měřící drát" vede až do základovky a zdroj podle tohoto napětí zdroj reguluje 3.3V větev tak, aby toto napětí bylo v desce. Ale je to optional a problémy jsou od toho, aby se řešili. Tazateli fandím.
Mě se ten nápad naopak velmi líbí. Ušetří za zdroje, pokud je optimálně vytíží (na 50%) tak mu odměnou bude i dobrá účinnost.Myslienka to nieje zla ale ono je potrebne nad tym viacej porozmyslat, ci to je take jednoduche. Za zdroj neusetri. Dnesne zdroje maju vyrovnanu ucinnost pri zatazi od 20%-100%, takze na 50% ju zatazovat nemusi. Dnes a daju kupit rozne zdroje a toto ako dovod pre taketo riesenie nevidim.
To je ten najhlavnejsi problem. Ak by sa jednalo len o jednoduche napajanie dosky napr. 12V, tak v tom nevidim problem ale s klasickym ATX zdrojom si to neviem predstavit. Urobit to urcite pojde ale vysledok nebude za to stat. A nieje tu istota, ci to vobec bude poriadne fungovat. Skus porozmyslat, co za kabelaz by tam musela byt (popripade lektronika) a osetrenie stavu, ked bude aspon raz potrebovat nezavisle tie dosky zapnut a vypnut. Ak by to chcel mat ako tak poriadne urobene bude ho to stat vela penazi a casu. Ak by sa jednalo o nieco masovejsie, tak ano ale ako jednorazovka je zbytocne nad tym rozmyslat. Vlastne ani ako masovka. S klasickym ATX zdrojom urcite nie. Odporucam dosky s 12V napajanim alebo pouzit pico PSU. Aj taky google pouziva upravene dosky na 12V napajanie. Moze pouzit jednoduche zdroje a aj jednoduhy zalozny zdroj vo forme obycajnej baterie. Ci sa pouzije mechanicky alebo elektronicky spinac je irelevante. To situaciu nijako nezjednodusuje.Stačí jen vyřešit spínání, ale i kdyby tam měl být mechanický spínač (ony dneska existují i spínací polovidiče, víme?), tak proč ne.
Predsa lem start celeho PC
Dotaz byl na více desek, ne více kompletních PC.
ale s klasickym ATX zdrojom si to neviem predstavit
Proč ne? Krom vícero napájecích napětí v tom nevidím problém. I kdyby tam měl mít relé (to je k té kabeláži a spínání) spínající těch 12V, 5V, 3.3V a -12V. Jediný signál, který nejspíš bude muset řešit je POWER OK (od zdroje k MB) i když ten by šel nejspíš pouštět rovnou na +5V s nějakým zpozděním.
Moze pouzit jednoduche zdroje a aj jednoduhy zalozny zdroj vo forme obycajnej baterie.
No to nemůže, jestli je ta deska na 12V, tak na to jednoduše zapojit olověný akumulátor nelze. Ten má udržovací napětí 13.1V a nabíjecí ještě vyšší. Jinak deska s jedním napájecím napětím situaci trochu ulehčuje (i když tam vlastně bude řešit totéž).
Jediný signál, který nejspíš bude muset řešit je POWER OK (od zdroje k MB) i když ten by šel nejspíš pouštět rovnou na +5V s nějakým zpozděním.Proč? Prostě ho zapojí do všech desek.
Tiskni
Sdílej: