Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Řešení dotazu:
Jeden SSD (120 GB Corsair) mám v netbooku místo původního klasického disku a rozdíl je obrovský. Především odpadly otravné prodlevy na roztáčení disku, ale i další operace se výrazně zrychlily (např. uspání na disk a probuzení z něj). Spotřeba se o něco snížila, ale nějak zásadní rozdíl to není, rozdíl hmotnosti je 20 gramů, takže taky nic převratného. Na druhou stranu už to, že se nemusím bát, že při provozu netbookem nedopatřením ťuknu o stůl a odejde disk, je obrovské plus.
Druhý SSD, 60 Corsair SATA-300, používám v pracovním desktopu pro kořenový filesystém, partition, kde je chroot pro lokální buildy z BuildService, a partition, kde mám virtuální stroj (VMware Workstation) pro krátkodobé experimenty. Na rychlosti buildu je to hodně znát, např. kompletní zabalení jádra pro SLES 11 SP1 se zkrátilo z 52 minut na 36 minut. (Ideální by samozřejmě bylo použít tmpfs, ale k tomu by bylo potřeba přejít na DDR-3 paměti, a tudíž vyměnit základní desku a procesor.) I u virtuálního stroje je rozdíl znatelný, hlavně např. na rychlosti instalace systému.
Takže co se týká výkonu, naprostá spokojenost v obou případech. Co se týká výdrže, nemůžu sloužit, jeden mám teprve tři čtvrtě roku, druhý asi půl.
discard
.
Místo toho jsem při rozdělování disku nechal 10GB neobsazeno, aby měl řadič prostor pro wear-leveling.Můžete se k tomu trochu rozepsat? IMHO, nebyl by efekt stejný, kdybyste těch 10 GB přiřadil některému oddílu a udržoval jeho zaplnění takové, aby bylo alespoň 10 GB volných?
tak jsem zvědavý jestli ty „teorie“ se začnou prakticky projevovat
Taky. Ale i kdyby ten disk chcípnul den po záruce, tak udělal skvělou práci, které se s konvenčními hdd dosáhnout nedá.
Jak je to s externími boxy pro pevné disky? Musí také podporovat TRIM? Pokud koupím interní SSD podporující TRIM a dám ho do boxu, jehož vnější rozhraní je USB 3.0, jak to bude s podporou TRIM?
Děkuju.
Však to také píšu. To předstírání je základ problému, na druhou stranu když předstírat nebudou, nic neprodají, protože pokud by zařízení oznámilo skutečné parametry, není použitelný filesystém, který je bude řídit.To je nesmysl. Jen by se to neprodalo za tolik peněz. Slyšel jsem ošklivé rčení, že SSD je způsob jak prodat levnou paměť za několikanásobek ceny.
Paradoxne mnohe ultra lacne SSD maju tak otrasny vykon, ze klasicky disk je oproti tomu zazrak.To máte potvrzené testy simulujícími reálnou zátěž, je to váš pocit na základě používání obou technologií, je to jedna paní povídala nebo je to fáma?
1. Oba testy jsou více než tři roky staré. Podle vás se za tu dobu se v nabídce SSD a jejich parametrech nic podstatného nezměnilo?
2. Nejhorší SSD v tom testu má seek time 1 ms. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl klasický disk pro běžné domácí použití, který by měl méně než nějakých 6-7 ms, dnešní jsou spíš na 10 ms.
3. Je tam skutečně několik málo modelů, které v přenosové rychlosti dosahují dost slabých hodnot. Když se ale podíváte pozorně, jeden z nich je na rozhraní (P)ATA, další tři na SATA-150. Kolik takových dnes v nabídce obchodů najdete?
Sečteno, podtrženo: vaše tvrzení se zakládá na více než tři roky starém testu tehdejších disků, tedy v podstatě těch prvních SSD, které se vůbec objevily na trhu. Pro toho, kdo dnes zvažuje, zda si pořídit SSD, je takový test asi tak stejně relevantní jako kdybyste tomu, kdo uvažuje, jestli si pořídit koně nebo auto, doporučil test z roku 1900.
Zápis do jeho paměti je velmi časově náročná záležitost a pokud okolní elektronika, nemá kvalitní techniky tak toto kompenzovat tak zápis je tristní.Ovšem lépe, než sebelepší elektronika na disku, by tohle "kompenzoval" právě souborový systém navržený speciálně pro SSD. Něco možná kompenzuje snaha souborových systémů pro rotační disky zapisovat souvislé bloky sektorů (kvůli přesunům hlaviček), takže pokud si elektronika disku počká, může shodou okolností dostat data pro zápis do jednoho fyzického bloku SSD. Ale lepší by samozřejmě bylo ta data takhle cpát disku cíleně.
Dolozil som ti, ze pred 2 rokmi sa masovo predavali SSD, ktore su doslova nepouzitelne. Co este k tomu chces?K čemu je prosím taková informace dobrá?
Dík za komentář. Hlavní důvod, proč jsem neuváděl JJFS2, ale UBIFS pro práci na SSD je:
The big difference between JFFS2 and UBIFS is that UBIFS stores the index on flash whereas JFFS2 stores the index only in main memory, rebuilding it when the file system is mounted. Potentially that places a limit on the maximum size of a JFFS2 file system, because the mount timeand memory usage grow linearly with the size of the flash. UBIFS was designed specifically toovercome that limitation.
Citace z A Brief Introduction to the Design of UBIFS. Moc si nedokážu představit, jak by v desítkách a stovkách GB současných disků se tohle dělalo. Na několika desitkách MB pro embeded zařízení a případně i systémové disky v mobilech, ano. Tam použití vidím.
A tvrdím a v tom s Vámi zcela souhlasím, že hlavní problém je v chybějící HW standardizaci. Já flash chápu tak, že je to v podstatě pamět, kdysi dávno označovaná jako EEPROM (a BIOS je na ní, a jede z ní) a když se udělá dobře tak na čtení nebude o moc pomalejší než dynamická RAM. Dokázal bych si třeba klidně představit, že by v ní seděla celá část systému, která je read only a byla by přistupná na READ okamžitě na bytové úrovni. už by nebylo třeba nic ze systému loudovat nebo odswapovat, prostě by bylo okamžitě přístupné. Ale to by se museli domluvit na nějakém skutečně pořádném způsobu integrace na sběrnice.
Jasně, mohlo by se to třeba strkat do DIMM slotů SPD EEPROMka by BIOSu řekla, že se jedná o Flash DIMM, jakou má kapacitu atd. Stačilo by vyrábět flashky s RAM-like DDR rozhraním.Tak napřímo by to asi nešlo. Protože u takových datových toků jako jsou mezi procesorem a pamětí záleží na detailu. Rychlost paměti velmi záleží na různých wait stavech při časování, a i teď samozřejmě pokud jsou v počítači různě rychlé paměti tak celek jede podle nejpomalejší. A flash paměť by měla jistě jiné parametry, tak by potřebovala svoji sběrnici.
Trochu problém vidím v tom, že kapacita SSDček je dneska běžně větší, než adresní prostor obsloužitelný řadičem RAM (nebo i větší, než šířka adresní části FSB, nebo jak se tomu u dnešních CPU jader říká).to je jen marketingová záležitost a to, že to trh v současnosti nechce. Jedna z mašinek na nichž pracuji je už 3 roky starý malý server Dell 710 na 2U výšce a i do něj se dá dát 256 GB paměti. Velké servery a superpočítače mají mnoha terabytovou paměť. To že procesory mají omezené řadiče je zcel jistě jen marketing.
Jinak sběrnice PCI (a potažmo i PCI-e) standardně nabízí možnost mapovat IOMEM okna = procesor k takto namapovanému adresnímu bloku přistupuje stejnými instrukcemi, jako k RAMce. Zdá se, že teoretické maximum pro základní adresu i velikost okna u dnes běžných 32b BARů je 4 GB, ale našel jsem zmínku i o možnosti definovat 64b BARy. Jasně, sběrnice PCI by byla citelně pomalejší, než přímé rozhraní do paměťového řadiče (zejména u rozdrobených přístupů - PCI má slušnou propustnost zejména v dávkovém režimu).No právě, rychlost je zásadní. To že tohle není v main streamu mne ani tak nepřekvapuje, ale hodně mě zaráží, že se o tom, jak to udělat dobře a efektivně, nemluví více, že na akademické úrovni nepostavili nějaké systémy, třeba jen jako proof of concept. Ja to aby zjistili jaké takové uspořádání může mít vlastnosti. Jsem přesvědčen, že čipové sady na řadiče paměti jsou a postavit trochu jiný northbridge, který by řídil takovou flash paměť by nemělo být tak složité. Je jasné, že na něčem podobném pracovat by byla obrovská změna celého konceptu systémů, asi největší od nástupu disků v 70 letech. (třeba by se asi musela změnit celá koncepce alokace paměti. Kromě
malloc
by bylo něco jako fmalloc
, alokovalo by paměť jinde a jinak a zasáhlo by změna, jak jádro tak všechny aplikace.) Právě proto, že jsem kdysi dávno, po vstupu na MFF, ještě pracoval se systémem s magnetickými páskami jako hlavním trvalým úložištěm a ovládal je příkazy
FORWARD FORWARD n REWINDtak se nemohu zbavit pocitu, jako bychom pracovali se SSD disky stejně, jako bychom používali disk jako lineární páskovou jednotku a strašně si libovali, jak moc se ty příkazy
FORWARD
a REWIND
touto novou technologií zrychlily, a jak je to úžasné mít tak rychlou pásku. Přičemž samozřejmě jiná kvalita přístupu dává nové a jiné možnosti organizace dat.
Ale asi tahle diskuse utekla už moc daleko od dotazu.
Ještě k tomu přímému připojení na paměťový řadič (do DIMM slotů): pokud jsou technologie RAM a Flash natolik rozdílné, případně vyžadují jiné časování, možná by byla řešením nějaká "sjednocující mezivrstva", která se pružně přizpůsobí obojímu (třeba umí obsloužit každý DIMM s jinými latencemi) - možná by na to stačila technologie FB-DIMM, která vyšla z módy po jedné generaci čipsetů... Údajně umí vyřizovat transakce i *paralelně*, protože je bufferuje...Moc bych mezivrstvám nevěřil. Na přistupu do paměti se bavíme o rychlostech v řádo 20GB/s tedy 160Gb/s už jen ztráty na tom, že musím instruovat hodiny, aby jinak pracovaly může mít dost časových ztrát.
Taky mě napadlo vyvést pro Flash extra sběrnici z north bridge, nebo pro ni udělat bridge na QPI/HyperTransport... ale zásadní společný problém je počet pinů navíc v pouzdrech čipsetu a/nebo procesoru. To je problém i při rozšiřování adresního prostoru obsloužitelného FSB. Není to tak docela čistě marketingová záležitost.Ano počet pinu roste, ale jak vidět třeba intelu nedělalo žádný problém přidat piny a vyrábí jeden chip s dvou kanálovým řadičem o 1155 pinech i 4 kanálovým řadičem o 2011 pinech. Takž ano, asi by to prodražilo procesor socket a desku (možná by potřebovala více vrstev), ale myslím že nic zásadního. Mnohem více by se muselo zapracovat na faktické paralelizaci přístupu viz rychlosti rychlost pro malé bloky je pomalá.
K tomu 2U DELLu - Xeony 5500 umí obsloužit 144 GB RAM v 9 DIMM slotech na každou CPU patici, při použití 16GB DIMMů... To je divočina...Právě, řadič asi není problém, když by byly DIMMy s 128 GB paměti, tak by ho jistě do procesorů vyrobili.
A máte pravdu, že spousta technologických konvencí jede často "postaru setrvačností" Osobně si nejsem jistý, že by průchodnost a latence Flash pamětí byla bůhvíjaká výhra (ve srovnání s DRAM). Ale fakt je, že koukat na ně skrz SATA kanál tu latenci asi ještě trochu degraduje Nemluvě o nevýhodách "multiplexního přístupu" (Flash není přímo součástí adresního prostoru CPU).Potěšilo mne, že problém s organizací SSD disků zajímá více lidí. Ale zatím moc výsledků není.
Ještě mě napadá, jestli při spouštění executable binárů není potřeba nějaká relokace adres, ale to by se možná dalo ošetřit architekturou OS (přesným schématem mapování user-space adresního prostoru jednotlivým procesům), možná by byla potřeba nějaká spolupráce na úrovni instrukční sady CPUNo relokace asi je vždy, ale to zabezpečuje MMU. Prostě reálná pamět je jedna lineární posloupnost buněk s jednou adresací. A paměť tak, jak ji vidí program nebo virtualizovaný systém je přes MMU a jsou to jiné adresy. Potěšilo mne, že problém s organizací SSD disků
Ten link na LWN ohledně vnitřností SSD a NAND Flash už znám - je tam hezky obrázkově vysvětlena dvoupatrová alokace stránek a erase bloků. A řekl bych, že SDHC není zrovna zářným příkladem moderního rychlého SSD (jsou tam nějaké ilustrativní grafy průchodnosti pod různou zátěží) - ale počítám, že jste odkazoval spíš na volnou diskusi pod původním článkem:
Ohledně relokací adres jsem neměl na mysli mapování stránek pomocí MMU mezi fyzickým adresním prostorem a virtuální pamětí jednotlivých user-space procesů. Spíš jsem se zalekl dynamického linkování (hlavní program vs. sdílené knihovny) apod. - linker/loader musí při startu hlavního programu a natažení knihoven provést nějaké vzájemné "zaháčkování" binárů, které spolu žijí v jediném virtuálním přídělu paměti. Neznám podrobnosti ale napadlo mně, že tohle by se možná přímo v ROMce dělalo těžko.
Tiskni Sdílej: