Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
/tmp planujem dat do RAM, avsak otazne ostava /var, /home a swap. Je lepsie ich mat na zvlast disku? Vsetky dolezite a objemne data ponecham na hdd, na ssd by som chcel mat dokumenty, s ktorymi denne pracujem, cize spominany webserver, zdrojaky, databazu, virtualky. Je takato bezna praca natolko narocna, aby nejak nadmerne opotrebovavala disk? Takisto samotne logovanie systemu moze mat nejaky vyrazny vplyv? Swap sice zozerie asi viac write operacii, mam vsak 8GB RAM a momentalne swapuje len zriedka a suspend to disk nepouzivam.
A este drobnost, v popise sa pise, ze ma nativny trim, znamena to, ze ho nie je potrebne zapinat explicitne?
Cize ked to nejak zhrniem, je fakt nutne venovat opatreniam na minimalizaciu opotrebovania taku pozornost, alebo su dnes tieto disky uz dostatocne odolne? Idealne ak by vydrzal aspon 3 roky bez nejakeho poklesu vykonu. Plus ak mate skusenosti s ocz vertex3 diskami, tak potesia tiez:)
Dakujem.
TRIM ma byt nativne zapnuty, ale nezda se mi, ze by nejak obzvlaste fungoval. Linux na tom nemuze mit zadnou vinu, pac se to deje i ve Win, kde sem tam zajdu na CS.
Disk ma naprosto sileny vykon ~500MB/s cteni i zapis je znat u startu aplikaci (obzvlaste takovych Netbeansu a Eclipsu
) i prace s velkymi soubory. Obrovske IOPs zase pomuze DB, ktera je pak naprosto nepomeritelna s beznym diskem.
Diks je silene vykonny, ale ze spolehlivosti jsem trosku zklamany.
Snad pomohlo
pod Linuxom najradsej tmpfsblbost -> najradsej ramfs lebo tmpfs ide aj do swapu. cize zrusit swap a dat ramfs
Mám 60GB verzi - moje nastavení:
[root@bohousek ~]# fdisk -l /dev/sda Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 * 4096 2101247 1048576 83 Linux
## SSD tuning echo noop > /sys/block/sda/queue/scheduler echo 1 > /proc/sys/vm/swappiness echo 50 > /proc/sys/vm/vfs_cache_pressure
/dev/sda1 / ext4 noatime,nodiratime,data=writeback,commit=60,discard 1 1 tmpfs /tmp tmpfs defaults,size=256M 0 0
Tiskni
Sdílej: