Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nejsem schopný zprovoznit diskrétní grafiku na ThinkPadu T530. Notebook umožňuje v setupu nastavit buď integrovanou grafiku Ivy Bridge Intel HD 4000, diskrétní NVIDIA NVS 5400M, nebo NVIDIA Optimus. Průšvih je, že integrovaná grafika podporuje výstup pouze na displej notebooku nebo VGA konektor na notebooku. Pokud chci používat externí monitor připojený přes DisplayPort nebo DVI na dokovací stanici, musím použít diskrétní grafiku NVIDIA, kterou podporují binární ovladače od verze 295.59.
Problém je, že nedokážu notebook s diskrétní grafikou spolehlivě zprovoznit. Instalace a Live CD CentOS 6.2 a Fedory 17 nenabootují, pokud mám v setupu vybranou Nvidii. Musím zvolit buď Intel nebo Optimus. Pak jsem schopen distribuci nainstalovat a všechno až na externí monitor funguje perfektně. V dalším kroku jsem tedy nainstaloval binární ovladače NVIDIA, reboot notebooku a v setupu vybrat diskrétní grafiku. Bohužel, ani Fedora ani CentOS potom už většinou nenabootuje. Nějakým zázrakem mi jednou Fedora a jednou CentOS nabootovaly a NVIDIA fungovala perfektně včetně výstupu na externí monitor. Po restartu už ale opět systém umřel při bootování.
Setkal jste se někdo s podobným problémem? Používáte Linux na nových ThinkPadech s Ivy Bridge nebo i Sandy Bridge a NVIDIA Optimus?
Řešení dotazu:
Zkusil jsem instalaci Debianu Wheezy (netinstall) a ta i při zapnuté diskrétní grafice funguje naprosto spolehlivě. Problém je, že nainstalovaný systém pak při bootu opět umře stejně jako CentOS nebo Fedora.
Napadá někoho jak zjistit co způsobuje zamrznutí během bootu?
Díky za pomoc. Chvíli to vypadalo, že to pomohlo, ale jenom do chvíle než jsem nainstaloval binární ovladače NVIDIA. Od té chvíle opět nenabootuje.
To samozřejmě mám, ale fungovalo to jenom dokud jsem nenainstaloval ovladače NVIDIA. Optimus nebo Intel funguje v pohodě, samotná diskrétní grafika znamená výtuh při bootu.
Takže problém určitě bude někde v ACPI. Pokud nabootuju jádro s parametrem acpi=off
, systém naběhne a diskrétní grafika funguje v pohodě. Samozřejmě bez ACPI nefunguje polovina periférií, takže reálně to použít nejde. Když vnutím jádru pouze acpi=noirq
, systém občas (velmi zřídka) naběhne, ale při pokusu o přihlášení v gdm vytuhnou X i s celým systémem.
Tak funguje ještě jedna možnost. Systém naběhne s parametrem jádra maxcpus=0
, což je ale také reálně nepoužitelné. Asi mi nezbyde nic jiného než sledovat aktualizace BIOSu, NVIDIA ovladače a jádra.
Takže problém je vyřešen. Děkuji Pedrovi za nakopnutí s ACPI. Postupně jsem vyzkoušel několik parametrů jádra, které se týkají ACPI a přerušení. Kterýkoli z následujících parametrů funguje:
Nejsympatičtější mi byly poslední dvě možnosti, takže momentálně mám v grub.conf
parametr jádra intremap=off
a všechno kromě čtečky paměťových karet funguje v CentOS tak jak má. Na čtečku se mrknu někdy jindy.
Tiskni
Sdílej: