abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 05:00 | Komunita

    Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:44 | Zajímavý článek

    Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 03:44 | IT novinky

    Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 20:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 63
    25.3. 14:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 04:22 | Nová verze

    LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 03:33 | Komunita

    Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Jaké je vaše preferované prostředí?
     (28%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (63%)
     (2%)
    Celkem 240 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 24.3. 12:37
    Rozcestník

    Dotaz: Aky SSD disk?

    7.7.2012 22:52 AlYoSHA
    Aky SSD disk?
    Přečteno: 584×
    Hello,

    Stala sa mi taka nemila vec, ze sa mi v domacom pocitaci jeden disk porucal do kremikoveho pekla. :-\ Rozhodol som sa ze jeho nasledovnik bude SSD disk. Doposial som s SSD nemal skusenost, takze si rad necham poradit. Doma pouzivam dualboot linux (Debian) a Win7. V pocitaci mam este jeden disk ten pouzivam na data (win/lin). Ten ktory mi odisiel a ktory bude nahradeny SSD bol urceny pre OS. V suviaslosti s SSD mi uviazla v hlave informacia, ze k optimalnemu chodu maju este daleko (viacnasobne zapisy). Pri linuxe si viem predstavit ako ho optimalizovat tak, aby som minimalizoval pocet zapisov ak bude treba, tak aj rekompilaciou jadra. Pri win7 ani velmi nie. Takze otazky:

    1) Aku znacku/model doporucite pri vybere disku? Poziadavky: Kapacita niekde okolo 120GB, rychly nabeh OS. O zivotnosti si iluzie nerobim. Parametre od vyrobcu nerad beriem v uvahu, pretoze casto krat mam skusenost ze vyrobca o zariadeni tvrdi nieco a skusenost je ina. Ja viem jasne stryko gugl, ale niekedy niet nad cerstvu informaciu od niekoho kto tu skusenost ma.

    2) !!! DOST KACIRSKA OTAZKA SLABSIM POVAHAM NEDOPORUCAM CITAT DALEJ 8-]. Ako optimalizovat win7 tak, aby som minimalizoval pocet zapisov na SSD? Zatial jedina predstava je ze domovsky adresar ponecham na druhom klasickom disku. Updaty necham spustene len po service pack a potom ich vypnem. Pokusim sa vypnut cokolvek co suvisi s nejakou indexaciou a podobne. A dalej?

    Tesim sa na vase navrhy.

    best regards a dobre pivo

    --

    AlYoSHA

    Odpovědi

    8.7.2012 09:27 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Spíš si přečti toto: Výběr SSD řešte jen zde!

    Jinak u win, swap dát na jiný HDD, TMP taktéž víc s tím asi nic neuděláš.
    8.7.2012 13:30 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Pripadne ak by som zvecsil pamet na 8GB tak by som ten swap snad ani nepotreboval. Ci?
    8.7.2012 14:18 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Měl jsem hru která jak nebyl nastaven swap tak neběžela a vypsala málo ram i když PC měl dostatečně RAM 2G na 32b OS přitom hra když se nastavil swap tak ho stejně nevyužila.
    8.7.2012 14:24 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Pravda pokial ide o Win tak ho vyuzivam na hry a na nic ine. Ma 2GB pamete a obcas je to malo, takze pridat nejaku tu pamet asi neuskodi. Ten swap ak ho treba tak ho nezrusim. Napokon ani neviem ci sa to pod win da. Maximalne asi tak len zmensit jeho velkost a zmenit lokaciu.
    8.7.2012 14:38 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Dá se uplně zrušit, a prostě když se bude program šprajcovat tak ho zase povolíš.
    8.7.2012 14:42 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    OK. Tak to vyskusam.
    8.7.2012 14:41 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Zatial to vidim na Crucial M4 128GB. Ma celkom dobre hodnotenia na konferach.
    8.7.2012 10:53 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?

    Je nutné používať SSD disky ?

    Myslím, že nie sú na takej úrovni aby vydržali dlhší čas. U Windowsu nie som si istí či by aj pomohla optimalizácia. Podľa mňa je to OS, ktorý je urobeni tak aby sa užívateľ nemusel o nič starať. Inými slovami, optimalizácia by trvala veľmi dlho a mohlo by sa stať, že nejaká aktualizácia vráti nastavenia do defaultu.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    8.7.2012 13:25 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    Ako som napisal o zivotnosti si iluzie nerobim. Preto je tom disku len OS a nie data. Budem rad ak vydrzi 2 roky. Za tu dobu sa vyvoj zas niekam posunie. Napokon ten klasicky disk nevydrzal ani rok.
    8.7.2012 15:14 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?
    BTW pokial ide o win verim ze ho autori navrhli tak aby BFU nemusel nic menit pokial je to mozne. Predpokladam ze pocas instalacie mnohe porametre este na zaklade autodetekcie doladi tak aby bezal optimalnejsie. Napokon ale preds len trpi zbytocnymi featurami ktore nepotrebujem. Swap, indexacia, enormne mnozstvo nepotrebnych updatov. Vsimol som si ze za tu prevazdku co som ho mal (kym neporucal disk) natahal mnozstvo updatov, ale jediny z tych updatov ktory mal nejaky (pozitivny) dopad na stabilitu bol service pack. Potom to bolo uz zbytocne. Tazke nevidim dovod urobit zasah v zmysle po stiahnuti SP updaty zrusit.
    8.7.2012 18:44 smajl | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aky SSD disk?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.