V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Asi chybuje RAM grafiky - případně vlastní grafika. Pokud grafika nemá vlastní RAM skus otestovat tu v NT zda nechybuje.Je to Mobility Radeon 9700 (RV350) s integrovanou 64MB pameti. Zkusim pohledat nejake nastroje, zda-li nejsou na otestovani.
Pokud má vlastní tak je možný studeňák u IO grafiky - zapečení v troubě to může spravit. (vyskytuje se to u pájek které namají olovo)Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)
A pak nějaká zrada ve zdroji kdy nestíhá dodat příslušný proud - vyskoušet jiný adaptér. A nebo ještě přehřívání grafiky.Tady problem nebude, mam ten laptop 7 let, s napajenim jsem nikdy nemel problem a prehrivani GK hrozi jedine pri pareni nejakych narocnejsich her. To bude spis tim studenakem nebo nejakym kondenzatorem.
Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)To nenajdeš většinou je ten studeňák pod vlastním čipem grafiky. (pomáhá trouba nebo horkovzdušná pistole viz: Jak opravit grafickou kartu? Zapečte ji!) Zdroj taky může blbnout - kondenzátory vysychají.
Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (
#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Jednou mne zlobil laptop podobne a stacilo domacknout ksandu vedouci do displeje.Ten problem bude nekde "driv" nez na vystupu GK, jinak by nesel zachytit screenshotem. Navic jsem zkousel i externi VGA monitor a zadna zmena.
Aha, ona v tom histogramu barva 0xFF0000 splynula s Y osou, takze jsem videl jen tu defektni.Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Skúšal si aj memory test ?
Ak ide o integrovanú grafickú kartu s zdielanou RAM, tak by si mohol vyskúšať výmenu RAM.
Kartu jsem nikdy predtim netaktoval, ani ted jsem nic (rucne) nemenil.
Napadaji me dve ruzne moznosti reseni:
1. studenak, pri tom benchmarku se karta zahrala na "spravnem" miste a tim se to "spravilo"
2. neco se prepsalo v nejakem registru karty nebo zmenilo nastaveni
No, hlavne ze obraz zase slape jak ma a snad to vydrzi
to vypada, ze byla spatna frekvence pameti, pouzivas jenom widle nebo i linux? ve widlich se snad dala frekvence menit i v registru, v linuxu mozna nejakej drajvr spatne precetl frekvenci z biosu nebo to bios neinicializoval?Hlavne Linux, Win jenom prilezitostne. Tezko rict, cim to bylo, ale objevilo se to za provozu pri zapnutem laptopu, kdyz jsem byl pryc.
az se to znovu objevi, tak zkus notebook vypnout a vytahnout baterku tak na hodinuMel jsem baterku vytazenou pres noc a nepomohlo.
a ten atitraytools, to je s tou chlupatou kostkou? to je dobrej test video pameti i GPUTed si nejsem jisty, chlupatou kostku jsem videl, ale mozna to bylo v ATITools, ktere jsem zkousel predtim.
a v linuxu resp. ve widlich mas v drajvrech zapnuty sporeni energie = powerplay?V Linuxu pouzivam OSS driver. Dle manu by mel "dynamic clock scaling" umet, ale nepouzivam. Na Win (XP) netusim, tam mam myslim systemove ovladace s vychozim nastavenim.
#Radeon low energy
echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
nebo
#Radeon dynpm
#echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method
coz je ekvivalent kernelovy volby
radeon.dynclks=1
Tiskni
Sdílej: