Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Řešení dotazu:
Asi chybuje RAM grafiky - případně vlastní grafika. Pokud grafika nemá vlastní RAM skus otestovat tu v NT zda nechybuje.Je to Mobility Radeon 9700 (RV350) s integrovanou 64MB pameti. Zkusim pohledat nejake nastroje, zda-li nejsou na otestovani.
Pokud má vlastní tak je možný studeňák u IO grafiky - zapečení v troubě to může spravit. (vyskytuje se to u pájek které namají olovo)Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)
A pak nějaká zrada ve zdroji kdy nestíhá dodat příslušný proud - vyskoušet jiný adaptér. A nebo ještě přehřívání grafiky.Tady problem nebude, mam ten laptop 7 let, s napajenim jsem nikdy nemel problem a prehrivani GK hrozi jedine pri pareni nejakych narocnejsich her. To bude spis tim studenakem nebo nejakym kondenzatorem.
Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)To nenajdeš většinou je ten studeňák pod vlastním čipem grafiky. (pomáhá trouba nebo horkovzdušná pistole viz: Jak opravit grafickou kartu? Zapečte ji!) Zdroj taky může blbnout - kondenzátory vysychají.
Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (
#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Jednou mne zlobil laptop podobne a stacilo domacknout ksandu vedouci do displeje.Ten problem bude nekde "driv" nez na vystupu GK, jinak by nesel zachytit screenshotem. Navic jsem zkousel i externi VGA monitor a zadna zmena.
Aha, ona v tom histogramu barva 0xFF0000 splynula s Y osou, takze jsem videl jen tu defektni.Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Skúšal si aj memory test ?
Ak ide o integrovanú grafickú kartu s zdielanou RAM, tak by si mohol vyskúšať výmenu RAM.
Kartu jsem nikdy predtim netaktoval, ani ted jsem nic (rucne) nemenil.
Napadaji me dve ruzne moznosti reseni:
1. studenak, pri tom benchmarku se karta zahrala na "spravnem" miste a tim se to "spravilo"
2. neco se prepsalo v nejakem registru karty nebo zmenilo nastaveni
No, hlavne ze obraz zase slape jak ma a snad to vydrzi
to vypada, ze byla spatna frekvence pameti, pouzivas jenom widle nebo i linux? ve widlich se snad dala frekvence menit i v registru, v linuxu mozna nejakej drajvr spatne precetl frekvenci z biosu nebo to bios neinicializoval?Hlavne Linux, Win jenom prilezitostne. Tezko rict, cim to bylo, ale objevilo se to za provozu pri zapnutem laptopu, kdyz jsem byl pryc.
az se to znovu objevi, tak zkus notebook vypnout a vytahnout baterku tak na hodinuMel jsem baterku vytazenou pres noc a nepomohlo.
a ten atitraytools, to je s tou chlupatou kostkou? to je dobrej test video pameti i GPUTed si nejsem jisty, chlupatou kostku jsem videl, ale mozna to bylo v ATITools, ktere jsem zkousel predtim.
a v linuxu resp. ve widlich mas v drajvrech zapnuty sporeni energie = powerplay?V Linuxu pouzivam OSS driver. Dle manu by mel "dynamic clock scaling" umet, ale nepouzivam. Na Win (XP) netusim, tam mam myslim systemove ovladace s vychozim nastavenim.
#Radeon low energy
echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
nebo
#Radeon dynpm
#echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method
coz je ekvivalent kernelovy volby
radeon.dynclks=1
Tiskni
Sdílej: