Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Vypadá to, že nejste sám :-/ Na tom odkazu je docela dobře sepsáno, kde to zhruba zůstává viset. Vypadá to spíš na softwarovou chybu.
Pokud jde o hypotézu s napájením, zkusil bych
Pokud potřebujete vyloučit hypotézu, že je to napájením, potřebujete to napájení opravdu "betonově tvrdé", abyste mohl říct, že tady problém určitě není. Proto ten overkill s PS2 zdrojem, proto tlustou keramiku všude kam dosáhnu. Je nesmysl bavit se o tom, jestli je 4.75V ještě v toleranci "dobrého" napájení (jak jsem to četl na fórech venku) - osobně bych se snažil držet na všech měřených bodech > +5V. A jak už jsem řekl, jádro CPU nejede na +5V (nebo kolik ta deska bere zvenčí), jádro jede na nějaké snížené větvi, kterou si deska vyrábí sama. Těch snížených větví tam může být i několik (+3.3, +2.5, +1.8, cca +1V Vcore).
Teplotu poznáte velmi snadno prstem. Obecně pokud na tom udržíte prst, tak to bude asi v pořádku. Pokud na tom neudržíte prst, tak větší chadič / zkontrolovat vazbu čipu na chladič / lepší pastu / ventilátor. Ale proboha - copak RPi má tenhle problém?
# iwconfig wlan1 mode master Error for wireless request "Set Mode" (8B06) : SET failed on device wlan1 ; Invalid argument.S jakýmkoliv starším jádrem, než je v tom raspbianu se hostapd ani nespustí:
# hostapd -dd /mnt/etc/hostapd.conf random: Trying to read entropy from /dev/random Configuration file: /mnt/etc/hostapd.conf ctrl_interface_group=0 (from group name 'root') Could not open file:/sys/class/net/wlan1 /phy80211/name No such file or directory rfkill: initial event: idx=0 type=2 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=1 type=1 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=2 type=2 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=3 type=1 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=4 type=1 op=0 soft=0 hard=0 netlink: Operstate: linkmode=0, operstate=6 Could not read interface wlan1 flags: No such device nl80211: Set mode ifindex 0 iftype 2 (STATION) nl80211: Failed to set interface 0 to mode 2: -19 (No such device) nl80211: Try mode change after setting interface down Could not read interface wlan1 flags: No such device nl80211: Interface mode change to 2 from 0 failed nl80211 driver initialization failed. rmdir[ctrl_interface]: No such file or directory
iwconfig wlan1 mode master
ještě nic neznamená - mac80211 funguje jinak, něco o tom je tady. To, co karta umí zjištíš líp pomocí iw list
.
A k tý mezeře, jen tak střílim od boku, nemůže být někde v konfiguráku nějaký whitespace za wlan1, který parser neodparseroval?
Zrovna čipsety Atheros považuju za to nejlepší, co je na trhu. Fakt je, že ath6k jsem ještě pořádně neprohnal.Zrovna ath6k mám doma v serveru a zpočátku (období poloviny roku 2011) to byl totální horor. Jeden ntb s Windows při připojení do WiFi sítě vždy na serveru způsobil kernel panic, jiných problémů bylo taky dost. Teď už se to zdá být OK. Takže HW je sice dobrý, ale SW ne vždy tak docela...
Tiskni
Sdílej: