Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Vypadá to, že nejste sám :-/ Na tom odkazu je docela dobře sepsáno, kde to zhruba zůstává viset. Vypadá to spíš na softwarovou chybu.
Pokud jde o hypotézu s napájením, zkusil bych
Pokud potřebujete vyloučit hypotézu, že je to napájením, potřebujete to napájení opravdu "betonově tvrdé", abyste mohl říct, že tady problém určitě není. Proto ten overkill s PS2 zdrojem, proto tlustou keramiku všude kam dosáhnu. Je nesmysl bavit se o tom, jestli je 4.75V ještě v toleranci "dobrého" napájení (jak jsem to četl na fórech venku) - osobně bych se snažil držet na všech měřených bodech > +5V. A jak už jsem řekl, jádro CPU nejede na +5V (nebo kolik ta deska bere zvenčí), jádro jede na nějaké snížené větvi, kterou si deska vyrábí sama. Těch snížených větví tam může být i několik (+3.3, +2.5, +1.8, cca +1V Vcore).
Teplotu poznáte velmi snadno prstem. Obecně pokud na tom udržíte prst, tak to bude asi v pořádku. Pokud na tom neudržíte prst, tak větší chadič / zkontrolovat vazbu čipu na chladič / lepší pastu / ventilátor. Ale proboha - copak RPi má tenhle problém?
# iwconfig wlan1 mode master Error for wireless request "Set Mode" (8B06) : SET failed on device wlan1 ; Invalid argument.S jakýmkoliv starším jádrem, než je v tom raspbianu se hostapd ani nespustí:
# hostapd -dd /mnt/etc/hostapd.conf random: Trying to read entropy from /dev/random Configuration file: /mnt/etc/hostapd.conf ctrl_interface_group=0 (from group name 'root') Could not open file:/sys/class/net/wlan1 /phy80211/name No such file or directory rfkill: initial event: idx=0 type=2 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=1 type=1 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=2 type=2 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=3 type=1 op=0 soft=0 hard=0 rfkill: initial event: idx=4 type=1 op=0 soft=0 hard=0 netlink: Operstate: linkmode=0, operstate=6 Could not read interface wlan1 flags: No such device nl80211: Set mode ifindex 0 iftype 2 (STATION) nl80211: Failed to set interface 0 to mode 2: -19 (No such device) nl80211: Try mode change after setting interface down Could not read interface wlan1 flags: No such device nl80211: Interface mode change to 2 from 0 failed nl80211 driver initialization failed. rmdir[ctrl_interface]: No such file or directory
iwconfig wlan1 mode master
ještě nic neznamená - mac80211 funguje jinak, něco o tom je tady. To, co karta umí zjištíš líp pomocí iw list
.
A k tý mezeře, jen tak střílim od boku, nemůže být někde v konfiguráku nějaký whitespace za wlan1, který parser neodparseroval?
Zrovna čipsety Atheros považuju za to nejlepší, co je na trhu. Fakt je, že ath6k jsem ještě pořádně neprohnal.Zrovna ath6k mám doma v serveru a zpočátku (období poloviny roku 2011) to byl totální horor. Jeden ntb s Windows při připojení do WiFi sítě vždy na serveru způsobil kernel panic, jiných problémů bylo taky dost. Teď už se to zdá být OK. Takže HW je sice dobrý, ale SW ne vždy tak docela...
Tiskni
Sdílej: