Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
nektere UPS co maji rs232 funguji tak napr: jedu na baterku nastavim linku CTS na 1, jedu ze site nastavim linku CTS na 0. Uz mam malou kapacitu nastavim linku TXD na 1 a podobne.Tak se to bude monitorovat přes GPIO, no.
Takze apcupsd se s takovou UPS neporadi.Napsání programu na čtení řídících signálů RS232 je snad na chvilku, ne? Tazatel: Ne, fakt, co na těch UPS visí? To jsou UPS pro zálohu ledniček, že to nemá síť?
stejne budu muset odskouset, co o sobe ta UPSka vubec pres RS232 rika a jestli tomu bude OpenWRT hlavne rozumnetTak to si můžeš sniffnout třeba teď hned, ne? S trochou štěstí to bude jenom nějaký ASCII stream, ve kterém bude pár čísel jako napětí baterky, kapacita a tak. OpenWRT je normální Linux, takže tam spustíš cokoli. Ale dávat k takové levné UPS další zařízení za 500, s dalším zdrojem…
S RS232 jsem moc do styku neprisel, jak se to sniffuje?Pokud máš přístup k počítači, na kterém běží obslužný soft, tak to snad umí i Wireshark nebo na to existuje nějaký jiný nástroj (na Linuxu můžeš místo
/dev/ttyS0
nastavit nějakou trubku). Pokud je to nepřátelské prostředí (Windowsy), tak existuje speciální HW - funguje jako T kus, kde se připojíš s vlastním sériákem.
No a nebo logická sonda.
Co zkusit tohle http://www.wiznet.co.kr/sub_modules/en/product/Product_Detail.asp?cate1=5&cate2=8&cate3=0&pid=1040? Možná by to mohlo vyhovovat a je to za rozumný peníze. Mám pocit, že jsem tenhle modul kupoval za 20 - 25$. Kupoval jsem to tady http://www.saelig.com/product/ETH026.htm a teď koukám, že ho mají i v ČR, ale cena je poněkud vyšší http://www.tme.eu/cz/details/wiz110sr/moduly-wiznet/wiznet/ Mohu případně vyzkoušet, zda bude fungovat se sériovou UPS (mám Trust PW-4105 se sériovým portem a v Linuxu je podporována pomocí ovladače blazer-ser) Radek
1) Nakonfigurovat převodník pomocí utility na následující parametry: Sériová linka: 2400, 8N1, no flow control IP: IP adresa dle potřeby a port 5001 v módu server 2) Stáhnout a zkompilovat portshare 3) Konfiguraci portshareru v /etc/portshare-devices nastavit následovně: /dev/otty01:cm4001:IP_ADRESA_PŘEVODNÍKU:1:rfc2217 4) Spustit portshare portshare-serial-client start 5) Změnit práva a rychlost pro /dev/otty01 a /dev/pts/1: stty -F /dev/otty01 2400 chmod +rw /dev/pts/1 chown root:dialout Používám v openSUSE nut a ten běží pod uživatelem upsd, kterého jsem přidal do skupiny dialout, jinak se nut nedostane na sériové porty. 6) Nakonfigurovat monitoring, já používám NUT, takže do ups.conf jsem nastavil toto: [myups] driver = blazer_ser port = /dev/otty01 desc = "Local UPS" 7) Spustit monitoring a mělo by to fungovat. Aspoň mě to funguje. Výstup z upsc: upsc myups@localhost battery.voltage: 27.20 battery.voltage.nominal: 24.0 beeper.status: enabled device.type: ups driver.name: blazer_ser driver.parameter.pollinterval: 2 driver.parameter.port: /dev/otty01 driver.version: 2.6.3 driver.version.internal: 1.51 input.current.nominal: 4.0 input.frequency: 50.0 input.frequency.nominal: 50 input.voltage: 232.5 input.voltage.fault: 232.5 input.voltage.nominal: 230 output.voltage: 233.4 ups.delay.shutdown: 30 ups.delay.start: 180 ups.load: 8 ups.status: OL ups.temperature: 25.0 ups.type: offline / line interactiveRadek
then mv -f ".deps/argp-parse.Tpo" ".deps/argp-parse.Po"; else rm -f ".deps/argp-parse.Tpo"; exit 1; fi argp-parse.c:1281:1: error: expected ',' or ';' before '{' token argp-parse.c:1287:1: error: expected ',' or ';' before '{' token argp-parse.c:1301:1: error: expected ',' or ';' before '{' token make[6]: *** [argp-parse.o] Error 1 make[6]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[5]: *** [all-recursive] Error 1 make[5]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[4]: *** [all] Error 2 make[4]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[3]: *** [/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3/.built] Error 2 make[3]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/package/argp-standalone' make[2]: *** [package/argp-standalone/compile] Error 2 make[2]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk' make[1]: *** [/home/pepe/openwrt/trunk/staging_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/stamp/.package_compile] Error 2 make[1]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk' make: *** [world] Error 2 pepe@Nagios-worker-1:~/openwrt/trunk$WTF?
Tiskni
Sdílej: