Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
V podstatě ano, až na to, že ThinkPad Edge není ThinkPad. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ThinkPady řad T/W/X jsou víceméně srovnatelné s původními IBM.
Z těch dvou modelů z původní otázky bych osobně nechtěl ani jeden, ale kdyby nebylo vyhnutí, beru ten TP Edge.
Používám už mnoho let 15" ThinkPady řady T, ale kdybych chtěl něco kolem 12-13", koupím rozhodně ThinkPad X230 s IPS displejem.
Stačí si vzpomenout na pověstný vztyčený prst Linuse - moje zkušenost mu dává zcela za pravdu.
Mám pocit, že lidé, kteří toho fakáče připomínají, tu přednášku vesměs ani neviděli a jenom slyšeli něco v duchu "blah blah blah Optimus blah blah blah Linus blah blah blah nVidia, fuck you blah blah blah".
kdo jste v posledním roce rozcházeli Linux na nějakém novějším ntbk. kombinaci nVidia/Intel? Jaké máte zkušenosti???
Bez problémů. Vlezu do setupu, přepnu se na diskrétní grafiku NVIDIA a nainstaluju ovladače. Intel mám vypnutý, protože neumí používat dva DisplayPort výstupy na dokovací stanici. Jinak mi Optimus funguje přes Bumblebee taky celkem v pohodě, ale je mi to k ničemu, takže to nepoužívám.
Netuším ale jak to funguje na nějakých hrůzách typu Acer apod. Používám jenom ThinkPady (ty skutečné T/X/W, ne Edge).
Tiskni
Sdílej: