Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Osobně jsem vystřídal dva ntb od HP z řady ProBook a dv, Compaq Evo, Dell D520, Dell E5510, Dell E6500 a Asus Zenbook. Pokud to shrnu, tak s žádným z nich jsem neměl nějaké extrémní problémy v Linuxu.
Vlastním HP ProBook 4530s a nemám s ním žádné problémy, co se Linuxu týče, provozuju na něm Arch Linux. Původně tam byl předinstalován SUSE Linux.
Já osobně bych s koupí posečkal a přišetřil pár tisícovek a koupil si slušný notebook, a ne "ořezávátko".
Blbě jsem se vyjádřil. Moje chyba. Myslím, že by stačilo přihodit k těm 9000,- Kč aspoň tak 5000,- Kč.
Ono záleží, jak moc bude ten notebook namáhán, jak s ním bude zacházeno.
Koupě SSD je jedna z nejefektivnějších investic do NTB/Desktopu.Ne v okamžiku kdy člověk nemá peníze a má omezenej rozpočet. Nejdřív je třeba koupit samotnej ten počítač. SSD je bižuterie, to může přijít až potom. Tady se objevily hlasy, že má člověk koupit nějakej šrot notebook starej víc jak pět let a pak do toho vrazit nezanedbatelnou sumu na to SSD. = Blbost. Při takové koupi si poserete obecnej výkon, velikost RAM i výdrž baterie. Proto se mi nelíbí, když se tady taková rada objevuje obecně aniž by se vůbec někdo zeptal, co ten člověk na tom notesu bude dělat - jestli kancelářskou činnost, nebo zase kompilovat dnem i nocí Gentoo, nebo co. Když dávám nějakou radu, tak taky musím mít na paměti, že ji oběť může i uposlechnout a třeba prošustrovat, co já vím, dva tisíce.
OT: Zvláštní je, že na Win (W7) ten rozdíl takový není, je poznat, ale ne tak, jako s použitím OS.Já pracuju na kompu s Windows 8, tak nevím. Taky může záležet na softu, co používáte, samozřejmě. Mě třeba dělá pomalostní problémy Libre/OpenOffice, ale to je nějaký softwarový bug (s copy/paste), kdy se to zasekne na mnoho sekund při čekání na něco a není to I/O (což jsem si nejdřív myslel, pochopitelně). Nu což. Prostě nevěřím, že to SSD podstatně zrychlí každodenní práci. Když si představím můj pracovní proces, tak tam pro to fakt není prostor. Ušetřilo by mi za den nevím... 20 sekund? Všecky aplikace (i lišák se spoustou tabů) se mi vejdou do RAM, takže se to mezi nima pořád přepíná okamžitě. Explorer je v kaši, takže se načítá okamžitě... a v kaši je asi i ten lišák nebo openoffice, počítám... Na odladěným distru by to podle mě mělo fungovat podobně, i když ruku do ohně za to dát nemůžu. V posledních letech se docela divoce mění a střídají desktopová prostředí, je možné, že spousta věcí se rozbíjí, což se ve vývoji mnoha interagujících knihoven/programů stylem bazaar asi stává...
... hlasy, že má člověk koupit nějakej šrot notebook starej víc jak pět let a pak do toho vrazit nezanedbatelnou sumu na to SSD. = Blbost.Tvoje blbost. Nic o tom, že má být starší než pět let jsem nenapsal. Dva, tři, čtyři, pět let starej Thinkpad s Core 2 Duo s podporou VT-x, 4 nebo 8 GB RAM, SSD diskem, možnost dát plotnový disk -- obojí přes SATA II -- případně druhou baterku do Ultrabay, s LED podsvícením, matným displejem, supr klávesnicí, možností dokovací stanice za hubičku podporující práci na dvou monitorech, Nkovou wifi, gigabitovou LAN, možností vrazit do slotu třeba USB 3.0 řadič, je podle tebe šrot? Podle mě člověk proti tomu co se prodává dneska do 20 tisíc o nic rozhodně nepřichází, nehledě na to, že se daj pod deset tisíc koupit i novější modely s Core i3/i5. Tisícovka nebo dvě, tři za disk co masivně zvýší rychlost a komfort práce (zbaví hluku a jiných otravných projevů) a sníží riziko poškození dat nárazem nebo vibracemi mi přijde jako naprosto rozumná koupě.
Při takové koupi si poserete obecnej výkon, velikost RAM i výdrž baterie.Ale blbost, ty noťasy podporujou 4 i 8 GB RAM, procesory mají adekvátní výkon do notebooku, leckdy vyšší než dnes prodávané stroje, a výdrž na baterku (případně ještě se druhou v Ultrabay) je víc než dostatečná. Díly jsou levně k mání a servis je hračkou.
Když dávám nějakou radu, tak taky musím mít na paměti, že ji oběť může i uposlechnout a třeba prošustrovat, co já vím, dva tisíce.Anebo devět koupí moderního šuntu.
Já pracuju na kompu s Windows 8.Say no more.
Prostě nevěřím, že to SSD podstatně zrychlí každodenní práci. Když si představím...Nic si nepředstavuj, vyzkoušej to. Evidentně nemáš s SSD zkušenost a tedy nevíš o čem mluvíš.
Tady se objevily hlasy, že má člověk koupit nějakej šrot notebook starej víc jak pět let a pak do toho vrazit nezanedbatelnou sumu na to SSD.
Ty máš bujnou fantazii.
Dle mého, v NTB rotační disk nemá co dělat, obecně je to totální vícestránková degradace sestavy.Jo, takže namísto toho budu mít notebook těmi disky ověšený zvenku, pokud chci přijatelnou kapacitu a nejsem Rothschild. Tím se to vůbec nedegraduje.
ten rozdíl i při kancelářské práci je velmi znatelný, už od otevření Wordu, uložení dokumentu, uložení/rozbalení příloh z e-mailu
Když člověk nedělá kancelářskou práci...
Jinak ve většině případů 128GiB na běžnou práci s OS je až-až
Kéž by to bylo tak jednoduché. Mám 160GB disk a s dualbootem mi nestačí kapacita. Rozpočet mi vychází na 64GB SSD, přitom 10 giga si vezme systém, zhruba 10 giga nezbytná data, mám 30 giga hudby, venku potřebuju zálohovat fotky z foťáku (nemluvě o případném nahrávání) a ejhle, dochází mi místo — i bez MS Windows.
ale jinak je velmi dobrá cesta NTB s dvěma disky
Na hřbetě to má nosit kdo?
Když člověk nedělá kancelářskou práci...
Omylem jsem si spojil dva diskutující (za což jsem se následně omluvil) a „Ovocníček“ psal o kancelářské práci. Ale jinak, když to není kancelářská práce, lze očekávat, že bude náročnější (i na HDD), tedy rozdíl výkonu bude znatelnější.
Kéž by to bylo tak jednoduché. Mám 160GB disk a s dualbootem mi nestačí kapacita. Rozpočet mi vychází na 64GB SSD, přitom 10 giga si vezme systém, zhruba 10 giga nezbytná data, mám 30 giga hudby, venku potřebuju zálohovat fotky z foťáku (nemluvě o případném nahrávání) a ejhle, dochází mi místo — i bez MS Windows.
Nikdy to není jednoduché, ale kdybych potřeboval tolik hudby, tak ji dám na SD kartu 32GB ≈ 600Kč.
128GB jako dostatečné beru podle sebe a spoustě lidí v okolí, samozřejmě to nemusí každému vyhovovat.
Další, podle mě ekonomické tipy: maličký na zálohy 16GB a velký 64GB - ten druhy jen pro čtení (třeba na tu hudbu) zápis je dost pomalý
Na hřbetě to má nosit kdo?
Ten kdo to potřebuje, třeba ty
Ale jinak 1× SSD < 80g, a některé NTB vyhodí DVDčko a místo něj se dá druhý disk, takže je to možná i na konec lehčí.
Co se týká externího, někdy používám tento ten má 256g a k mému NTB to zas není tak velký nepoměr, k nějakému ultrabooku asi už jo, ale uznej, to číslo(hmotnosti) je hezké, takže „nekup to…“
Ale jinak, když to není kancelářská práce, lze očekávat, že bude náročnější (i na HDD), tedy rozdíl výkonu bude znatelnější.
Day[9] Daily #400 – Special Episode! Eliminating Assumptions
Nikdy to není jednoduché, ale kdybych potřeboval tolik hudby, tak ji dám na SD kartu 32GB ≈ 600Kč.
Jak pak budu přesouvat fotky z foťáku? Aha, mám nosit ještě čtečku nebo další kabel.
Ten kdo to potřebuje, třeba tyAle jinak 1× SSD < 80g, a některé NTB vyhodí DVDčko a místo něj se dá druhý disk, takže je to možná i na konec lehčí. Co se týká externího, někdy používám tento ten má 256g a k mému NTB to zas není tak velký nepoměr, k nějakému ultrabooku asi už jo, ale uznej, to číslo(hmotnosti) je hezké, takže „nekup to…“
Chodím/běhám s asi šestikilovým batohem včetně thinkpadu X200T (tam se další disk nevejde a běhat do školy s externím je blbost).
Jak pak budu přesouvat fotky z foťáku? Aha, mám nosit ještě čtečku nebo další kabel.
Pokud potřebuješ současně poslouchat muziku a stahovat fotky, tak „ano“, další čtečku nebo kabel, jak je kdo zvyklí. Kolega to valí přes WiFi, protože je Hi-Tech, já to tahám káblem, protože mě nebaví otvírat foťák, ty vytahuješ kartu… …čtečka je miniaturní věc.h
Ale pokud jsou toto zásadní požadavky na NTB, a výkon, výdrž na baterie a de-facto i hmotnost NTB jsou irelevantní, tak holt necháš točící. Že je SSD trochu dražší to víme, takže když je omezený rozpočet nebo 128/256MB je málo, je třeba si vybrat priority. Možná je i rozdíl, jestli je to do školy nebo do práce, bo já pracovní nástroj chci/potřebuji co nejefektivnější. A bez SSD to v dnešní době prostě tu práci zbytečně a znatelně natahuje (taky pracovní stanice se už jiné než s SSD u nás nekupují).
Jen čas prohlédnutí a úprav fotek (pokud ten čas lze prodat, nebo má jinou hodnotu), investici za chvíli vrátí…
Víceméně jsem ho bral s tím že mám jistotu 2let záruky a když pak chcípne koupím další za 10k.
Konzum. T_T
baterka přežila 2roky pak nová od číňana za 25$
To máš dobré. Já už několik měsíců sháním díly na jednu tři roky starou herní tošibu a když jsem měl trochu nestandardní netbook, nemohl jsem sehnat velkou baterii ani od Číňanů. Na druhou stranu s thinkpadem nebo latitudem jsem ty díly prostě objednal a za týden nebo dva jsem je měl.
kupovat nějaký kvalitní starý bussines notebook kterýmu zítra může umřít deska a máš luxusní těžítko mi přijde jako totální blbost.
Stačí si projít fóra, většinou chcípají akorát dedikované grafiky. Upřímně řečeno, mnohem víc mě děsí, že budu mít nějakou závadu, budu reklamovat a... měsíc bez laptopu.
Tiskni
Sdílej: