Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Kdybych postupoval hrubou kalkulaci (total IOps × % read)+ ((total IOps × % write) ×RAID Pen) s prumernou hodnotou enterprise (to slovo nekouse) pro HDD: SATA 7.2k rpm - 70 IOpS, SAS 10k ~140IOpS, 15k ~180IOpS s tim, ze je muzes protezovat k hranicim ~210IOpS. U SSD se mluvi o 5000 - 10000IOpS (cache - journal) v hybridnim poli davaji 40000 IOpS ~ 40GB/s. Problem je, ze to neplati absolutne pro kazdou modelovou situaci a samozrejme velmi zalezi na radici. Vecer mam jinou zabavu a necham si to projit hlavou, protoze modularni oltp reseni z niceho neusiju a predpokladam, ze nemluvime o konzerve.
Jestli to chapu dobre, preferujes ucelene modularni reseni s vylazenou kompatibilitou a garanci od HP. Proslo by napr.: Fujitsu (STEC)?
Slovo enterprise nema zuby a nekouse ^^
I/O Pen.: r0 - 0, r1 - 2, r5 - 4, r6 - 6 r60 - 6 (r 6 = 6 X r 0 = 1)
malicko sa pridam
z vlastnej skusenosti mam, ze MSAacky este so sas diskami (clovek by povedal ze to bude vykonne), sa vobec neodili ako multiaccess storage, resp ak tak tak maximalne pre dva hosty, a viac sekvencnym r/w ako nejake tazke i/o. Ten box je nie nahodou entry-level storage. Je to sice uz nejaky cas a nove MSAcky mozu byt ine. Co robi enterprise enterpriseom nie je ani tak disk ako taky, ale kontrolery pred nim. Cache, scsi queue mgmt, atd...
D.
No, ja ty disky sbalil domu a pres Samsung soft "Samsung Magican" jsem zjistil tyto hodnoty: Vzal jsem si celkem 5 disku ( nahodne vytazene z toho pole )
Disk1: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 237 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 6855 IOPs ( cteni )
330 MBs / 173 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 15800 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk2: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 400 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7000 IOPs ( cteni )
330 MBs / 335 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 27000 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk3: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 238 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7142 IOPs ( cteni )
330 MBs / 227 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 18000 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk4: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 220 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 5142 IOPs ( cteni )
330 MBs / 177 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 18250 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk5: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 330 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7042 IOPs ( cteni )
330 MBs / 217 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 19750 IOPs ( zapis )
2x SMART CHYB ( neco o ECC, nemam to poznamku )
Z tohoto vysledku jsem byl opravdu znechucen a vsechny disky poslu pristi tyden na RMA, protoze rychlost cteni to ve vetsine testu ( opakovane, uvedene hodnoty jsou ty nejlepsi ), neni ani 10% ( nekdy to je kolem 5-6 % z celkove udavane a slibovane hodnoty.
Dodam jen, ze zadny disk neprenesl vic nez 5.5 TB
Aktualne jsou vsechny SSD disky pryc a bli nahrazeny SAS 600 GB 15.000 ot/min v raid 1 ( 2 disky = raid 1 ). Je to rozdelen do 2 storagu, takze 65 VPS jede pres 100 GB cache server a druha pulka taky pres 100 GB cache. Disky davaji 150-250 MB/s ale STABILNE, takze se v pohode stihne vyprazdnit cache a narazove IOPs to zvlada. Disky jsou optimalizovane pro SmartArray od HP, FC karty, atp... ( vsechno vybaveni mame powered by HP ), krom techto disku. Byla chyba to kupovat, meli jsme zkusit hned tuto kombinaci se SAS disky ( 2 linky jsou 2 linky ).
Je pravda, ze jsme podobnou konfiguraci testovali i drive, ale v RAID 50 a cache, ktera je v HP P200 MSA, coz ani nevim kolik je a nezvladalo to.
Na server ani jeden. Pro server, trvas-li na tom alespon Samsung 843T (docela odolny SSD) a Crucial M500 se vyhni uplne, protoze ve workloadu kleasa hluboko pod jinak skvely (avsak !!!CONSUMER!!!) Samsung 840Pro. M500 (Stejny pripad jako 840) vynika cena/kapacita a jeste malickosti jmenem eDrive, coze je sifrovaci technologie (TGC-OPAL) pro desktopy s BitLocker (AES256/AES128) pro desktopy - jinak nema co nabidnout ani v tom desktopu.Naopak na desktopu Crucial M500 nabízí jako jediný výrobce enterprise vlastnosti jako zmiňovaný eDrive a hlavně power loss protection, který nenajdete u jiného výrobce. Když vezmu v potaz navíc bezproblémový provoz a minimum reklamací (o čem svědčí tuny diskuzí na netu) tak z consumer segmenetu buď Crucial nebo v druhé řadě pokud chci max rychlosti tak Toshiba.
a hlavně power loss protection, který nenajdete u jiného výrobceTo sa mylis. Tuto vlastnost maju viacere SSD,aj moj starsi Intel 320 to ma. Nieje to nic zvlastne - pridany kondenzator(y), ktory zabezpeci dostatok energie na zapis dat z cache na disk.
To jsou doplantané různé typy záruky dohromady.
U vrtačky, pokud ji budeš používat 16hodin denně a ona to nevydrží a opotřebí se, nemáš nárok na opravu/výměnu v rámci zákonné záruky spotřebitele.
Jestliže máš auto s běžnou 3 zárukou (nemá nic společného se zákonnou zárukou a definuje ji prodejce), co jsou na trhu, tak za prvé 500tis za rok nedáš a za druhé téměř jistě spojku zaplatíš (nevím o podmínkách, kde by výrobce takovou záruku dával, aby jsi nezaplatil i v tomto případě), navíc z těchto typů záruk je obvykle vyňato „komerční“ využití auta.
Pokud to nakupuješ (zjednodušeně) na IČ, tak navíc zákonná záruka není definována, je jen taková jakou prodávající/výrobce poskytne.
Tvé právo reklamovat nezpochybňuji bo jestli k tomu přistupuješ jak píšeš, tak úmyslný podvod to není , ale vidím to dost bledě, myslím, že skončíš na „nepřiměřeném užívání“, ale výsledek mě taky docela zajímá…
OT: A dává Samsung vůbec nějakou záruku? - bo tam píšou, že jak to používáš k podnikání záruka neplatí…, nebo když ti hadr běží 42 dnů v kuse tak taky ne a pod…
Pokud to máš pro podnikání, tak bych řekl, že se tě zákonná spotřebitelská záruka vůbec netýká, pokud jsi to koupil na IČ, tak bych řek, že se tě určitě netýká; to je ta podotázka: „dává Samsung nějakou záruku?“
Navíc pokud jsi to koupil jako podnikatel u Alzy, máš to reklamovat v autorizovaném servise (ne u Alzy) {tedy aspoň to tam píšou} a reklamace se řídí podmínkami autorizovaného servisu {tedy aspoň to tam píšou}, ale který je na disky nevím.
Nic takoveho mi prodejce nerekl - nevěřím, že jsi měl možnost ty podmínky neodsouhlasit…
Klidne at to tam je, ale ja pokud stim piseme nebudu souhlasit, tak na me to proste neplati. - Nemohou být dotčena tvá zákonná práva, tedy ani dvouletá záruka spotřebitele, pokud ovšem nejsi spotřebitel… - tak jako tak jsi uzavřel smlouvu a platí. Nicméně jestli to dobře chápu, tak ty podmínky definují, jaké je obvyklé osobní užívání, stejně jako když mám napsané na kompresoru, že maximální doba provozu je 10min, ale nevím jak je to pak v souladu se zákonnou úpravou.Pochop už, že jsem ti jen naznačil jak je to s reklamacemi a jak je nebo může být to s používáním výrobků k jiným účelům, než ke kterým jsou určeny. Možná jsou opravdu vadné a dojdou ti „bez keců“ druhé a nikdo nebude nic zkoumat.
Je nevím k jakému účelu jsi je použil, to musíš vědět ty.
Kdo mi to dokaze ze je to pro podnikani ?…velmi špatná otázka.
Tiskni
Sdílej: