abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:22 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:55 | Komunita

    Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:00 | Nová verze

    raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 18:33 | IT novinky

    Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 15:33 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 04:44 | Komunita

    Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:11 | IT novinky

    Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 22:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.4. 11:55 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1428 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: UPS pro zdroje s aktivním PFC

    11.9.2013 12:29 Franta
    UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Přečteno: 782×
    Mám tu dva počítače (domácí server a desktop) a chci k nim pořídit UPS. Jsou v různých místnostech, takže dvě menší UPS.

    V obou jsou zdroje Seasonic s aktivním PFC kolem 450 W. U desktopu je potřeba napájet i IPS LED monitor a u serveru je navíc switch, wifi případně nějaké další malé zařízení.

    Výdrž na baterku nemusí být nijak extrémní - stačí tak 10 minut - buď někdo vyhodil pojistky a dá to během pár minut do pořádku nebo vypadl proud u dodavatele a pak je potřeba stroje stejně vypnout, protože to bude trvat řádově hodiny (to se naštěstí skoro neděje).

    Chci dobrou kompatibilitu s GNU/Linuxem, ideálně přes usbhid-ups (žádné proprietární sračky).

    UPS u desktopu navíc nesmí být hlučná (u té serverové je to celkem jedno).

    Nejradši bych koupil něco jako Eaton 3S 700, ale obávám se, že by tahle levná UPS s těmi zdroji nemusela fungovat (viz třeba Heronův blog).

    Máte tip na vhodnou UPSku? Je nutná pravá sinusovka, nebo stačí aproximace? Je šance, že to bude fungovat s obdélníkem - má cenu koupit levnou UPSku, vyzkoušet ji a když nebude fungovat tak ji vrátit nebo je to bez šance? V jakých cenových relacích se mám rozhlížet?

    Odpovědi

    11.9.2013 13:23 ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Fungovat to bude aj obdlznikom. Problem nastava hlavne pri vecsom zatazeni, vtedy to blbne(moze dojst az k pretazeniu UPS) a vydrz na baterie bude kratka.

    Zalezi aku maju realnu spotrebu tie 2 PC. Ak tie PC niesu nijako extra vytazene, tak to s tou 700 bude fungovat bez problemov.

    11.9.2013 13:39 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    I s aktivním PFC? (výkonově by to mělo být dostatečné)
    11.9.2013 17:43 ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    I s aktivnym PFC. 90% beznych PC s aktivnym PFC je zalohovanych takymito lacnymi UPS s obdlznikmi a funguje to. Samozrejme s obmedzeniami, o ktorych ale malokto tusi.

    Ak chces nieco poriadne,tak si kup napr EATON 5115 alebo jeho novsiu nahradu EATON 5SC. Uplne ti staci najnizsia verzia 500. Ma cisty sinus na vystupe, podporu pre rozne operacne systemy. APC nieje zly ale trochy drahsi a podpora pre ine OS nieje taka dobra ako u EATON.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 11.9.2013 13:28 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Kupoval jsem APC tak za 4 tisíce a podle nějakých testů z ní lezla hodně dobrá sinusovka. Obdélníky pak lezly z všelijakých těch laciných prodlužek s vestavěnou UPS.
    11.9.2013 13:41 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Čtyři tisíce je ještě celkem dobrá cena, to by šlo. Prozradíš konkrétní typ nebo odkaz na ten test?
    Obdélníky pak lezly z všelijakých těch laciných prodlužek s vestavěnou UPS.
    Což bude asi případ té Eaton 3S 700 - nebo je to trochu lepší než ty prodlužky?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 12.9.2013 11:11 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Třeba tady u Herona na konci článku.
    Heron avatar 12.9.2013 14:11 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Což bude asi případ té Eaton 3S 700 - nebo je to trochu lepší než ty prodlužky?

    Nikde jsem nenašel specifikaci výstupu, výrobce to vůbec neuvádí, což je vždy podezřelé. Ani nikde není její měření. Takže nebrat. :-)

    Jinak, pokud půjdeš do APC Smart, tak si dej pozor na vlastní spotřebu té UPS. Některé mají i 70W, což může být víc, jak komp, který bude zálohovat. Novější modely už by měly být zelenější. Ale zase neznám jejich výstup (aby to nebyla smartka s offline technologií, tedy to co je v těch nejlevějších).

    16.9.2013 11:13 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Některé mají i 70W, což může být víc, jak komp, který bude zálohovat.
    Tak taková spotřeba mě docela děsí, 70 W za to, že to nic nedělá je fakt moc, navíc to musí topit a bude tam asi hučet větrák :-( U některých UPS jsem viděl účinnost 95% nebo i víc, ale někdy výrobce tenhle údaj pro jistotu neuvádí...
    Jendа avatar 11.9.2013 18:51 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Prý stačí výstup UPS usměrnit a vyhladit kondenzátorem a připojit na zdroj jako stejnosměrný.
    Heron avatar 12.9.2013 13:58 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UPS pro zdroje s aktivním PFC
    Případně tam dát LC filtr a mít z toho sinus :-). (Akorát ta cívka bude vážit víc jak celej komp.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.