O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Dobrý den. Chtěl bych poradit, jaký disk mám koupit do Raidu1 po tom, co mi odešel nejdřím jeden a půl roku na to druhý. Rozmýšlím se mezi tímto a tímto. Jsem limitovaný cenou, která měla být do mého domácího serveru kolem 2tis. (už tak je to nečekaný výdaj). Nevím, jestli ta výdrž WD Red je tak báječná nebo se jen jedná o marketingové řeči. Nechci ale zase měnit disk za dva roky (hned po záruce kupovat nový). Ale zase ten Seagate má 7200ot. a WD Red jen 5400. A to je ten problém. Nevím, jak moc to pocítím. Na serveru mi běží 24/7 Apache2, MySQL, Postfix, LDAP, Asterisk atd. Tak bych potřeboval poradit, co je lepší volba. Přikládám pár grafů s vytížením disků.
Ještě jsem našel toto a zdá se mi zatím jako nejlepší volba. Co vy na to?
Nevím, blbě jsem to napsal uvedené „Nebrat jako doporučení těchto disků, nicméně parkováni lze přenastavit/vypnout.“ se vztahoval ke Green edici a byla to jen informace.
Mám i EcoGreen F2 5400 v RAID1 na nevytíženém severu se třemi nevytíženými virtuály (a pak ještě někde jinde tak v RAID1) a rychlost je/byla srovnatelná s ostatními běžnými disky, ale běží na nižší teplotě, dva ze dvou jsem už vyměnil v rámci záruky (jinde ani jeden).
Nějaký W. Green mám (7200) a mám na to osobitý názor (nebo spíš pocit), který nemám jak relevantně obhájit, podle mě Green, Red i Black, jsou stejné disky jen s jiným firmware nebo se dokonce liší jen nastavením (Red a Green).
Závěr: „všechno jsou to šmejdy, nebo aspoň je k tomu tak potřeba přistupovat“.
Jiný, který by pomohl v rozhodování k tomu nemám…
Tiskni
Sdílej: