abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 19:11 | Komunita

    Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 16:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:11 | IT novinky

    Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 12:22 | IT novinky

    Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 01:55 | Nová verze

    Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 00:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.3. 16:33 | IT novinky

    Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 11
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1158 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: Snizuje SATA3 v SATA2 desce jeste jinak nez limitem 3gbps?

    15.11.2013 16:47 mr.lego
    Snizuje SATA3 v SATA2 desce jeste jinak nez limitem 3gbps?
    Přečteno: 656×
    Ahoj, SSD ma rychlost cteni 4kB bloku ~50mBps. Je SATA3 rozhrani. Je nejaka ztrata zminene rychlosti pri zapojeni do SATA2? Pri sekvencnim cteni/zapisu vetsich souboru cte/zapisuje ~550mBps. Budou tyto rychlost limitovany pouze na 3gbps, nebo se jeste nejak snizi na SATA2 desce? Dekuji za odpovedi

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    mca avatar 15.11.2013 17:32 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snizuje SATA3 v SATA2 desce jeste jinak nez limitem 3gbps?
    Predne je velmi dulezite o jaky SSD se jedna, pouzity radic a samozrejme take stav SSD samotneho vcetne pouziti. Rychlosti merene ze systemu nemaji prilis vypovidajici hodnotu a mezi nama, prilis o ne zase tak nejde.

    CAP-ISS muze mit nastaveny kazdy diskovy radic podle individualni potreby. Obvykle se utahuji oprate zejmena kvuli spotrebe, protoze neni nezbytne, aby takovy radic zral o 1W vice, nez-li musi. O samotne rychlosti vubec nejde, predevsim jsou dulezite odezvy.

    Obavam se, ze si jenom myslis, ze ma 4kB bloky. Standardem jsou 512B sektory uskupene do bloku 4K alias 512e a protoze moderni SSD jsou delena predevsim na cenu, musi byt osazeny vykonny radic, ktery bude kompenzovat TLC technologii prave techto levnych SSD - citelny timeout. Radic musi byt vysoce vykonny, aby kompenzoval pocty operaci zivotnost, ktere potrebuje provadet v realnem case, tedy remapovat interni dynamickou topologii (system ani vlastni diskovy radic nezna rozdil mezi poslanou a realnou velikosti bloku), kterou linkuje pres emulovanou vrstu radici a posleze systemu. Pri samotnem seskupovani do bloku jeste musi dopocitat ECC korekce. TRIM samotny je take I/O operace, ktere radic nezavisle na prostredi provadi a pro sviznost potrebuje mit dostatecnou spare area, ze ktere pri zatezi cerpa (tzn zapisuje primo a nemusi vyhledavat, mazat a zapisovat - jen si upravi topoligii)

    Problem muze byt predevsim zpetna kompatibilta a ATA-8 ACS2 commands, protoze kazdy vyrobce si to vysvetluje po svem, coz je uplne ten samy pripad, jako odezva LCD panelu GTG - kde seda barva znaci peknou sbirku moznosti podle toho, jak se to zrovna hodi. V idealnim pripade bys mel jen snizene rychlosti, tedy BUS speed 768MB/s -> 384MB/s.
    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    15.11.2013 22:08 mr.lego
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snizuje SATA3 v SATA2 desce jeste jinak nez limitem 3gbps?
    Diky za fundovanou odpoved :]
    Zjistovat jestli rychlost bude snizena jako v idealnim pripade, zatim nebudu(nejsem toho schopen a uz sem netrpelivy)
    Ze 4 disku, jaky by-oko se ti zamlouva nejvic?(vse ma SandForce radic a 60GB space)
    kingston kc300
    kingston v300
    adata premier pro sp900
    adata sx900 xpg
    Nemuzu se rozhodnout(nevim dle ceho).
    16.11.2013 12:14 mr.lego
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snizuje SATA3 v SATA2 desce jeste jinak nez limitem 3gbps?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.